Americký soud poslal ruského hackera na devět let za mříže

Americký soud dnes poslal Rusa Alexeje Burkova na devět let do vězení za počítačové zločiny. Obžaloba žádala pro ruského hackera 15 let.

Soud přihlédl k tomu, že Burkov si odpykal 4,5 roku ve vazbě v Izraeli, než byl vydán do Spojených států, a pak v USA při čekání na proces. Při dobrém chování by podle agentury AP mohl vyjít na svobodu za tři roky.

Mladík z Petrohradu podle obžaloby od roku 2009 až do svého zatčení v roce 2015 řídil web Cardplanet, kde se prodávala ukradená čísla bankovních karet, včetně těch, jež patřily Američanům. Výsledkem byly ukradené údaje 150.000 karet a škoda odhadovaná na 20 milionů dolarů (asi 477 milionů Kč).

Žalobce označil Burkovův web za "nejexkluzivnější zločinecké fórum na internetu". Při vstupu totiž bylo nutné složit kauci ve výši 5000 dolarů a mít záruku od tří dosavadních členů. Web počítal i s arbitráží v případě sporu mezi účastníky transakce a sliboval vrácení peněz, pokud by ukradený údaj nefungoval.

Rus přiznal vinu ve třech z pěti bodů obžaloby: podvodu se zařízeními s přístupem k údajům, krádeži osobních informací a vniknutí do počítačových systémů. U soudu se omluvil za své činy.

Burkova zadrželi na Ben-Gurionově letišti v Izraeli v prosinci 2015 kvůli podezření z počítačové kriminality. Moskva marně žádala o vydání Rusa, Izrael jej loni v listopadu vydal Američanům, přestože Rusko za jeho vrácení do vlasti bylo údajně ochotno vydat Izraeli jeho občanku Naamu Issacharovou, odsouzenou v Rusku na 7,5 roku za pašování deseti gramů hašiše. Issacharová si nakonec odpykala v ruském vězení deset měsíců; ruský prezident Vladimir Putin ji udělil milost asi týden poté, co se Burkov přiznal.

Související

Více souvisejících

USA (Spojené státy americké) Rusko Hackeři soudy

Aktuálně se děje

před 28 minutami

před 28 minutami

Černobylská jaderná elektrárna

Černobyl po 38 letech od výbuchu není mrtvou zónou. Životu se v okolí daří

Výbuch jaderné elektrárny Černobyl je vyjma shození atomových bomb za války dodnes největší jadernou katastrofou, se kterou se kdy lidstvo setkalo. Radioaktivní mrak po výbuchu, k němuž došlo 26. dubna 1986, zahalil celou Zemi a úřady byly nuceny evakuovat nejen nejbližší okolí elektrárny, ale i dvacetitisícové město Pripjať, dnes přezdívané jako město duchů. Nové výzkumy ale odhalují, že do radioaktivní zóny se postupně vrací život.  

před 57 minutami

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

Tanky ABRAMS, ilustrační fotografie

Ukrajina stáhla z bojiště americké Abramsy

Ukrajina dočasně stáhla z bojiště americké tanky Abrams M1A1. Ukázaly se jako zranitelné při útocích ruskými drony, uvedla agentura AP s odvoláním na zdroje v americké armádě.

před 8 hodinami

včera

Film Rivalové

RECENZE: Rivalové rozehrávají drama milostného trojúhelníku na tenisovém kurtu

Česká kina pohostí rozhodující tenisový zápas, který v závěru není ani tak důležitý ze sportovního hlediska, jako z toho osobního. Stojí proti sobě dva muži, jejichž mladistvé přátelství skrečovala společná láska k jedné ženě. Rivalové v melodramatických konturách konstruují milostný trojúhelník, jehož exekuce je jedna z těch nejlepších za poslední dobu. 

včera

Harvey Weinstein

Odvolací soud zrušil odsuzující verdikt nad Weinsteinem

Nejvyšší soud amerického státu New York ve čtvrtek zrušil rozsudek nad hollywoodským producentem Harveym Weinsteinem z roku 2020, ve kterém byl uznán vinným ze sexuálních trestných činů. Nařídil zároveň nový proces v případě.

včera

Dvojí kvalita potravin? Nestlé čelí vážnému obvinění, má nadržovat bohatším zemím

Švýcarská potravinářská firma Nestlé odmítla tvrzení nevládní organizace Public Eye, která tvrdila, že do svých výrobků v rozvojových zemích přidávala cukr, zatímco ve stejných produktech na evropském trhu je prodává bez cukru.  

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy