Americký úřad kvůli extrémnímu suchu omezil příděl vody pro dva státy a Mexiko

Americké federální úřady dnes oznámily, že státy Arizona a Nevada budou čelit omezením dodávek vody kvůli extrémnímu suchu, napsala agentura AP. Oba státy jsou závislé na vodě z řeky Colorado, konkrétně z přehrady Lake Powell a největší americké přehrady Lake Mead, která je teď plná asi ze čtvrtiny. Omezení se týká i sousedního Mexika.

Řeka Colorado zásobuje vodou 40 milionů lidí v sedmi státech amerického západu a Mexika. Federální rekultivační úřad v červnu na pondělí, respektive na dnešek, stanovil termín, do kterého měly tyto státy představit své plány na dobrovolné omezení spotřeby vody na následující rok. Místní vlády se ale nedohodly a termín promeškaly.

Federální úřad dnes oznámil, že Arizona přijde v roce 2023 o další tři procenta ze svého přídělu vody, což je dohromady s již platným 18procentním omezením celkem 21 procent, Nevada přijde o osm procent a Mexiko o sedm procent z 1,85 miliardy krychlových metrů vody, které z Colorada ročně odebírá.

Přísun vody z Colorada je klíčový pro některá mexická pouštní města jako Tijuana nebo pro mexický zemědělský průmysl v údolí Mexicali u hranic s Kalifornií.

Dnešní omezení vycházejí z plánu, na kterém se státy amerického západu a Mexiko shodly už v roce 2019 a který má za cíl zamezit dalšímu poklesu vody v přehradách. Objem vody přidělený jednotlivým státům se podle něj odvíjí od výšky hladiny v Lake Mead.

Podle vodohospodářské společnosti Central Arizona Project (CAP) hladina v přehradách klesá už od roku 2000, a to rychleji, než se očekávalo. Na vině jsou sucha umocněná klimatickou změnu, nadužívaní řeky a méně tajícího sněhu v pohoří Rocky Mountains, který představuje hlavní vodní zdroj přehrady Lake Mead.

Související

Více souvisejících

USA (Spojené státy americké) Voda

Aktuálně se děje

před 24 minutami

před 46 minutami

před 56 minutami

ČEZ

Gazprom zažaloval v Rusku ČEZ, OMV a slovenský ZSE

Soudní dokumenty v Petrohradu potvrdily, že Kremlem ovládaný energetický gigant Gazprom podal žalobu proti české energetické společnosti ČEZ, rakouské OMV Gas Marketing & Trading a slovenské energetické skupině ZSE.

před 1 hodinou

před 1 hodinou

Černobylská jaderná elektrárna

Černobyl po 38 letech od výbuchu není mrtvou zónou. Životu se v okolí daří

Výbuch jaderné elektrárny Černobyl je vyjma shození atomových bomb za války dodnes největší jadernou katastrofou, se kterou se kdy lidstvo setkalo. Radioaktivní mrak po výbuchu, k němuž došlo 26. dubna 1986, zahalil celou Zemi a úřady byly nuceny evakuovat nejen nejbližší okolí elektrárny, ale i dvacetitisícové město Pripjať, dnes přezdívané jako město duchů. Nové výzkumy ale odhalují, že do radioaktivní zóny se postupně vrací život.  

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

Tanky ABRAMS, ilustrační fotografie

Ukrajina stáhla z bojiště americké Abramsy

Ukrajina dočasně stáhla z bojiště americké tanky Abrams M1A1. Ukázaly se jako zranitelné při útocích ruskými drony, uvedla agentura AP s odvoláním na zdroje v americké armádě.

před 9 hodinami

Teplé počasí se vrací. O víkendu teploty výrazně porostou

O víkendu se začne počasí oteplovat. Teploty porostou až k 23 stupňům, uvedl ČHMÚ.cz.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy