ANALÝZA | Debaty o dezinformacích opomíjí roli oficiální komunikace, upozorňuje NYT

Poslední měsíce přinesly několik příkladů toho, jak může nešikovná komunikace z oficiálních kanálů vytvořit úrodnou půdu pro dezinformace a neopodstatněné rozhořčení.

Lidé ve vlivových pozicích mnohdy neposkytují dostatek informací nebo v klíčových momentech říkají nesprávné věci. Jejich roli v životních cyklech internetových fám se ale nevěnuje dostatečná pozornost, uvádí nová analýza deníku The New York Times (NYT).

Když se vyjadřují lídři, záleží na každém slovu. Možná to není spravedlivé, ale v dnešní době musí být připraveni na to, jak by mohla být jejich slova překroucena, ať už úmyslně či nikoli, do podoby zbraní ve virtuální informační válce. Ukazuje to i příklad ze státu Oregon, kde jeden tweet a další nevalně provedená komunikace od policie přispěly ke smyšleným zvěstem o levicových extremistech zakládajících lesní požáry.

"Žádáme vás, abyste demonstrovali pokojně a bez použití ohně," uvedla policie města Portland. Nic nenasvědčovalo tomu, že by demonstranti měli ohně na svědomí, ale lidé začali toto a další zvláštní nebo nejednoznačná oficiální vyjádření brát jako důkazy, že levicoví provokatéři z protestů v Portlandu jsou zodpovědní za devastaci lesů.

Lokální činitelé, včetně obchodní komory Sioux Falls v Jižní Dakotě, v létě také šířili fámy o tom, že do toho či onoho města vyrážejí skupiny levicových aktivistů s cílem rozpoutat chaos. Nic z toho nebyla pravda, ale na pravdě v internetovém informačním guláši nezáleží. Chybná nebo neuvážená oficiální prohlášení mohou lidi utvrzovat v jejich domněnkách.

Stejný scénář se opakoval, když streamovací platforma Netflix spustila naprosto naivní marketingovou kampaň k propagaci filmu s názvem Kočičky. Recenze The New York Times snímek popisuje jako detailní rozbor genderu a rasy a toho, jak společnost nebezpečně rozmazává hranice mezi emancipací dívek a sexuálním vykořisťováním. Reklamní materiály Netflixu, které zahrnovaly fotografii holčiček pózujících v tanečních úborech, vytvářely klamný dojem, že film se dopouští sexualizace dětí.

Komunikace Netflixu v podstatě přiživovala myšlenku, že jeho vlastní snímek je opakem toho, čím ve skutečnosti byl. Někteří politici, rodiče, a jistý texaský prokurátor nazvali film dětskou pornografií a vyzývali Netflix k jeho stažení. Pobouření rozdmýchávali stoupenci konspirační teorie QAnon, v jejímž jádru je nepodložená domněnka, že přední představitelé Demokratické strany a další americké osobnosti týrají děti a vzývají Satana.

Jedno je třeba říct jasně: Vždy se najdou tací, kteří budou pro své cíle překrucovat informace. Ale tím, že nevolili svá slova a obrázky dostatečně opatrně, přilili lidé nahoře olej do ohně.

Znovu a znovu jsme svědky toho, že není-li od začátku k dispozici dostatek jednoznačných a správných informací, pak může být uvedení věcí na pravou míru složité. Konspirační teorie o zdravotním stavu prezidenta Donalda Trumpa a o jeho pozitivním testu na koronavirus posilovali lidé z jeho okolí, když se přeříkávali nebo zamlžovali skutečnost. A nedůvěru v oficiální hodnocení jen prohlubovala dřívější nepravdivá prohlášení současné administrativy.

Příroda nesnáší vakuum a internet vakuum přetváří na konspirace. Je na každém z nás, abychom nepřispívali k dezinformacím, ale experti a lidé v mocenských pozicích mají ještě větší odpovědnost nevytvářet podmínky pro jejich šíření.

Související

Bohumil Kartous Rozhovor

Dezinformátoři a populisté budují tyranii hlouposti, říká mluvčí Elfů Bob Kartous

Jak silná je aktuálně česká dezinformační scéna? Jak se daří českému státu bojovat proti falešným zprávám a antisystémovým hnutím? A jaká jsou největší nebezpečí v internetovém prostoru? Nejen na tyto otázky se EuroZprávy.cz zeptaly pedagoga a mluvčího Českých elfů Bohumila Kartouse, jenž je kromě toho také autorem dvou knih – No Future a nedávno vydané Future ON!.
Vít Rakušan Komentář

Vnitro na plakátech bojuje s dezinformacemi. Ale co v realitě?

Ministerstvo vnitra pod patronátem Víta Rakušana spustilo informační platformu Nenaletět.cz, která má sloužit pro veřejnost a informovat ji o aktuálních tématech i službách státu. Slovy samotného ministra vnitra má „informovat o tématech, která rezonují veřejným prostorem, a předcházet tak informačnímu šumu a nejasnostem.“ Tahle aktivita se zařazuje bok po boku dalším informačně-vzdělávacím snahám o zvyšování mediální gramotnosti a lepší informovanosti. Propagace formou letáků, tiskovin atd. přijde na nějakých 40 milionů a média si jí záhy zařadila do kolonky „boje proti dezinformacím.“

Více souvisejících

Boj proti dezinformacím a fake news USA (Spojené státy americké) The New York Times Demonstrace v USA Netflix Konspirační teorie

Aktuálně se děje

před 1 minutou

před 29 minutami

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

Tanky ABRAMS, ilustrační fotografie

Ukrajina stáhla z bojiště americké Abramsy

Ukrajina dočasně stáhla z bojiště americké tanky Abrams M1A1. Ukázaly se jako zranitelné při útocích ruskými drony, uvedla agentura AP s odvoláním na zdroje v americké armádě.

před 7 hodinami

včera

Film Rivalové

RECENZE: Rivalové rozehrávají drama milostného trojúhelníku na tenisovém kurtu

Česká kina pohostí rozhodující tenisový zápas, který v závěru není ani tak důležitý ze sportovního hlediska, jako z toho osobního. Stojí proti sobě dva muži, jejichž mladistvé přátelství skrečovala společná láska k jedné ženě. Rivalové v melodramatických konturách konstruují milostný trojúhelník, jehož exekuce je jedna z těch nejlepších za poslední dobu. 

včera

Harvey Weinstein

Odvolací soud zrušil odsuzující verdikt nad Weinsteinem

Nejvyšší soud amerického státu New York ve čtvrtek zrušil rozsudek nad hollywoodským producentem Harveym Weinsteinem z roku 2020, ve kterém byl uznán vinným ze sexuálních trestných činů. Nařídil zároveň nový proces v případě.

včera

včera

včera

Tragická střelba na pražské FF UK zasáhla 9000 lidí. O krizovou pomoc se staraly stovky lidí

Loňská tragická střelba na Filozofické fakultě Univerzity Karlovy (FF UK) as ní související události psychicky významněji zasáhly kolem 9000 lidí v Česku. Krizovou intervenci jim poskytovaly stovky odborníků. Ve zprávě o poskytnuté psychosociální pomoci to ve čtvrtek uvedla česká policie.

Zdroj: Karolína Svobodová

Další zprávy