Biden schválil vyslání dalších vojáků na východ Evropy, Johnson mluvil s Putinem

Americký prezident Joe Biden dnes v souvislosti s napětím kolem Ukrajiny schválil rozmístění 3000 amerických vojáků především ve východní Evropě. Z nich 1000 se už na evropském kontinentu nachází a přesune se v nejbližších dnech z Německa do Rumunska.

Nově přicestuje 2000 vojáků, kteří budou rozmístěni v Německu a v Polsku. Moskva tyto americké kroky označila za "ničivé". Britský premiér Boris Johnson v telefonátu s ruským prezidentem Vladimirem Putinem vyjádřil znepokojení nad "nepřátelskou" aktivitou u ukrajinských hranic, kde Rusko rozmístilo desetitisíce svých vojáků.

Mluvčí amerického ministerstva obrany John Kirby upřesnil, že většina z 2000 vojáků bude směřovat do Polska. Dodal, že nejde o permanentní krok, ale o reakci na ruské aktivity. Zdůraznil, že Washington se snaží zvýšit odstrašující sílu a prezentovat připravenost k obraně ve východní Evropě a že žádní američtí vojáci nebudou posláni na Ukrajinu.

Agentura Reuters napsala, že do Rumunska odjede 1000 vojáků z americké jednotky, která je nyní v německém Vilsecku, do Polska zamíří 1700 vojáků ze základny Fort Bragg v Severní Karolíně a z téže základny bude 300 vojáků přesunuto do Německa.

Jednotky, jež nově USA posílají do Evropy, nepatří k 8500 vojákům, které Pentagon uvedl na Bidenův příkaz minulý týden do pohotovosti. Tato skupina je připravena k rychlému přesunu do Evropy v případě potřeby.

Generální tajemník Severoatlantické aliance Jens Stoltenberg rozmístění Američanů v Polsku, Rumunsku a Německu ocenil. "Je to důrazný projev amerického odhodlání a dodatek k jiným nedávným příspěvkům Spojených států k naší sdílené bezpečnosti," sdělil generální tajemník aliance.

Náměstek ruského ministra zahraničí Alexandr Gruško ohlášené americké vojenské přesuny komentoval slovy, že "tyto ničím neopodstatněné ničivé kroky pouze přispějí k vojenskému napětí a zúží pole pro politická rozhodnutí".

Západ v souvislosti s rozmístěním ruských vojsk u hranice s Ukrajinou podezírá Moskvu, že chystá invazi do sousední země. Moskva to popírá.

Britský premiér Johnson po úterní cestě do Kyjeva, při které chtěl podpořit v současné situaci ukrajinské vedení, v dnešním telefonátu s Putinem "zdůraznil, že jakékoli další narušení celistvosti ukrajinského území by bylo tragickou chybou". Uvedla to Johnsonova kancelář. Se šéfem Kremlu mluvil také o potřebě dialogu a diplomacie a o nutnosti zahrnout Ukrajinu do jednání. Putin pak podle agentury TASS britskému premiérovi řekl, že NATO nereagovalo adekvátně na požadavky Moskvy týkající se zajištění ruské bezpečnosti.

Moskva v závěru loňského roku mimo jiné vyzvala Washington, aby zaručil, že nepřipustí další rozšíření NATO o země východní Evropy včetně Ukrajiny a nebude na území členských zemí poblíž Ruska rozmisťovat zbraňové systémy. Jak USA, tak NATO ale ruský požadavek týkající se vstupu Ukrajiny do Severoatlantické aliance razantně odmítly a podle Moskvy nereagovaly uspokojivě ani na další body ruské žádosti.

Podle materiálů zveřejněných španělským listem El País USA a NATO navrhují Kremlu jednání o odzbrojování a opatřeních na posílení vzájemné důvěry. Agentura Bloomberg v této souvislosti s odvoláním na své zdroje napsala, že USA sdělily Rusku, že jsou ochotny s ním diskutovat o způsobu, jak by si mohlo ověřit, že se na aliančních základnách v Rumunsku a v Polsku nenacházejí střely s plochou dráhou letu Tomahawk. Moskva by ovšem musela být ochotná sdílet podobné informace o některých svých vojenských základnách.

Kreml dnes oznámil, že ve věci bezpečnostních požadavků vůči Západu má podporu Číny. Prezident Putin se v pátek v Pekingu sejde se svým čínským protějškem Si Ťin-pchingem a zúčastní se také zahájení zimní olympiády.

V souvislosti s nynější krizí mezi Ruskem a Ukrajinou kritizoval Západ, zejména Británii, chorvatský sociálně demokratický prezident Zoran Milanović. Vyzval k dohodě s Ruskem a upozornil Ukrajinu, že "si nepřivodí štěstí, když bude poslouchat Londýn". Nad "neskutečnými" prezidentovými výroky vyjádřil údiv konzervativní premiér Andrej Plenković, který se Ukrajincům omluvil.

Související

Více souvisejících

USA (Spojené státy americké) Rusko Joe Biden Americká armáda (U.S. ARMY)

Aktuálně se děje

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

Zatykač na Blízkém východě moc nezmění. Netanjahu ví, že po válce jeho kariéra může skončit, říká Salem

Zatykač na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a bývalého ministra obrany Yoava Gallanta situaci na Blízkém východě moc nezmění. Pro EuroZprávy.cz to vysvětlil Paul Salem, viceprezident pro mezinárodní spolupráci think tanku Middle East Institute. Podle něj je hlavní starostí arabských zemí normalizace vztahů s Izraelem a zatykač příliš neovlivní ani vojenskou pomoc z Evropy. Íránské bezpečnostní obavy nepoleví.

včera

Vladimir Putin na summitu Rusko Afrika 2023.

Riziko chyby je vysoké. Rétorika Kremlu připouští jadernou válku, varuje analýza

Rusko-ukrajinská válka vstoupila do dalšího nebezpečného cyklu eskalací a hrozeb, přičemž obavy z možného použití jaderných zbraní i nadále stoupají. Přestože mnoho analytiků zůstává skeptických k možnosti, že by Vladimir Putin skutečně použil jaderné zbraně na Ukrajině, rétorika Kremlu tuto možnost nevylučuje. Riziko chyby či špatného odhadu je vysoké, což situaci činí mimořádně nebezpečnou. Ve své analýze to uvedl server SkyNews.

včera

včera

včera

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Pořízení hypotéky je pro většinu z nás jedním z největších rozhodnutí v našem životě. Představuje splnění snu o vlastním bydlení, ale také zodpovědnost a dlouhodobý finanční závazek. A právě fixace hraje u hypotečního úvěru zásadní roli.

včera

včera

včera

Donald Tusk

Eskalace války zneklidňuje Evropu. Tusk mluví o nejistotě, Švédsko o zastrašování

Polský premiér Donald Tusk varoval, že nedávné události naznačují reálné riziko globálního konfliktu. Tato prohlášení přicházejí poté, co Rusko odpálilo hypersonickou balistickou střelu středního doletu na ukrajinské město. Podle Tuska se konflikt na východě dostává do rozhodující fáze, což naznačuje nejistotu a potenciální eskalaci.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Změny počasí mění svět k nepoznání. O domov už přišly desítky milionů lidí

Konference OSN o změně klimatu COP29, která právě skončila v ázerbájdžánském Baku, přinesla opětovné výzvy k řešení klimatické krize. Ty však ostře kontrastují s tvrdou realitou: miliony lidí byly nuceny opustit své domovy kvůli klimatickým katastrofám, uvedl server Al-Džazíra.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy