Biden si jako viceprezidentku vybral senátorku Harrisovou, Trump ji vzápětí kritizoval

Demokratický uchazeč o úřad amerického prezidenta Joe Biden si jako svou viceprezidentku vybral senátorku za stát Kalifornie Kamalu Harrisovou. Bidenova kampaň o tom informovala své podporovatele prostřednictvím SMS, napsala agentura Reuters. Ta zároveň uvedla, že se Harrisová stala první americkou černošskou političkou, která se v prezidentské kampani dostala takto daleko.

Kamala Harrisová

Podle agentury AP Biden svou volbou poukázal na klíčovou roli, kterou afroameričtí voliči budou mít v jeho snaze porazit republikánského prezidenta Donalda Trumpa.

"Mám tu velkou čest oznámit, že jsem si vybral Kamalu Harrisovou jako svou kandidátku na viceprezidentku," uvedl Biden na twitteru, přičemž senátorku označil za "nebojácnou bojovnici" za běžné lidi a vynikající představitelku veřejné správy. "Společně s vámi Trumpa porazíme," napsal Biden ve zprávě svým stoupencům.

Harrisová ve své první reakci na twitteru napsala, že je Bidenovým výběrem poctěna a vynaloží veškeré své síly, aby se stal prezidentem. Právě on podle ní dokáže Američany sjednotit, protože za ně celý život bojuje.

Harrisová s Bidenem by podle AP měli spolu vystoupit ve středu ve Wilmingtonu.

Výběr Harrisové jako Bidenovy pravé ruky s nadšením přivítali přední představitelé Demokratické strany. Bývalý prezident Barack Obama napsal, že senátorka je na svou novou roli "více než připravena", protože celou svou kariéru postavila na boji za dodržování ústavy.

Podle předsedkyně Sněmovny reprezentantů Nancy Pelosiové je výběr Harrisové "hrdým milníkem pro celou zemi", exprezident Bill Clinton zase míní, že společně s Bidenem vytvoří "vynikající tým". Podle bývalé kandidátky na prezidentku Hillary Clintonové už Harrisová dokázala, že umí skvěle sloužit veřejnosti a má vůdcovské schopnosti. Současný kalifornský guvernér Gavin Newsom uvedl, že jde o zásadovou, empatickou a nadanou političku, která je pro roli Bidenova partnera dokonalou volbou.

Harrisová byla Bidenovou rivalkou v demokratických primárkách, a podle agentury AP je proto důkladně obeznámená s fungováním prezidentské kampaně. Senátorka je zároveň jednou z nejvýraznějších postav Demokratické strany, a po ukončení jejího vlastního boje o post šéfky Bílého domu se tak o ní brzy začalo hovořit jako o favoritce na post Bidenovy spolukandidátky.

Pětapadesátiletá politička, jejíž matka pocházela z Indie a otec z Jamajky, je vystudovaná právnička a má dlouholeté zkušenosti ze státní správy. V letech 2011 až 2017 byla generální prokurátorkou státu Kalifornie a předtím působila jako okresní státní zástupkyně v San Francisku. Tvrdá kritička současného prezidenta Trumpa prosazuje zdravotní péči pro všechny a legalizaci příležitostného užívání marihuany.

Podle Trumpa je výběr Harrisové překvapivý

Americký prezident Donald Trump řekl, že jej volba senátorky Kamaly Harrisové jako demokratické kandidátky na viceprezidentku překvapila, protože se prý v kampani k jeho rivalovi v boji o Bílý dům Joe Bidenovi chovala neuctivě a podává průměrné výkony. Na tiskové konferenci Trump političku kritizoval i za její plány a postoje, které podle něj zahrnují zvyšování daní, snižování výdajů na armádu, "socialistický přístup" ke zdravotnictví či odpor k fosilním palivům.

Trump novinářům řekl, že Harrisová se během demokratických primárek ke svému tehdejšímu soupeři v souboji o demokratickou nominaci chovala "opravdu hrozně". "Jeden z důvodů, proč jsem překvapený, je to, že byla na Joea Bidena zlá jako Pocahontas," řekl Trump s odkazem na další Bidenovu soupeřku z demokratických primárek a senátorku Elizabeth Warrenovou, která na Bidena při kampani tvrdě útočila.

Prezident pro ni často používá přezdívku související s indiánským jménem Pocahontas, protože se v 80. letech minulého století zaregistrovala do advokátní komory jako americká indiánka. Žádný z amerických kmenů ji však nepovažuje za svou členku a testy její DNA ukázaly, že má méně domorodé krve, než průměrný Američan.

"Chovala se velmi neuctivě... a je těžké vybrat někoho, kdo nemá úctu," uvedl na adresu Harrisové prezident. "V primárkách si vedla velice bídně," dodal.

Trump také vyčetl Harrisové její údajně neurvalý přístup během sporů o nominaci kontroverzního soudce Bretta Kavanaugha do amerického nejvyššího soudu, které souvisely s jeho obviněním ze sexuálních útoků. "Jsem toho názoru, že to byla ta nejpodlejší, nejhroznější a nejnezdvořilejší členka Senátu," uvedl Trump s odkazem na schvalovací proces v roce 2018. Mezi demokraty si naopak Harrisová za svoje vystoupení při slyšeních získala popularitu a respekt.

Trump dříve prohlásil, že doufá, že si Biden vybere Harrisovou, protože ji považuje za nejjednodušší soupeřku. Podle stanice CNN však několik Trumpových poradců v soukromí uvedlo, že by byli raději, pokud by kandidaturu získala například bývala velvyslankyně USA při OSN Susan Riceová či členka Sněmovny reprezentantů Karen Bassová, proti nimž by se podle nich lépe vedla negativní kampaň.

Prázdné regály a nedostatek zboží? USA vypadají jako Československo, řekl…

27.10.2021 22:02 Aktualizováno Nejstarší syn amerického exprezidenta Donalda Trumpa přirovnal aktuální dění ve Spojených státech…

NÁZOR: Pandemie výrazně omezila dostupnost potravin. Američtí vědci znají…

27.10.2021 21:55 Aktualizováno Koronavirová pandemie zkomplikovala mnoha obyvatelům Spojených států přístup k potravinám,…

Papež František chce navštívit Kanadu, aby usnadnil usmíření

27.10.2021 16:10 Papež František se chce vydat do Kanady, aby usnadnil usmíření s místními domorodými národy.…

Kvůli nedostatku pohonných hmot na Haiti zavírají desítky nemocnic

27.10.2021 11:53 Kvůli nedostatku pohonných hmot muselo na Haiti zavřít či výrazně omezit své fungování 50 nemocnic…

Očkována proti covidu je už polovina světa

27.10.2021 08:35 Vakcínou proti covidu-19 bylo po celém světě alespoň částečně naočkováno přes 3,84 miliardy lidí,…

Pentagon: Islámský stát v Afghánistánu by mohl napadnout USA už za půl roku

26.10.2021 21:53 Americké tajné služby se domnívají, že odnož teroristické organizace Islámský stát v Afghánistánu …

Dva mrtví a čtyři zranění po střelbě v nákupním centru v USA

26.10.2021 07:57 Dva mrtví a čtyři zranění po střelbě v nákupním centru v USA Aktualizovali jsme v čele o informaci…

MONITOR: Japonci slaví, Rusové míří do lockdownu. Prestižní deník naznačil…

26.10.2021 00:01 Po téměř dvou letech pandemie jsme se mnohé naučili, například jak se koronavirus přenáší, jak…

Biden podepsal příkaz, jenž umožní od 8. listopadu cesty z Evropy do USA

25.10.2021 21:50 Americký prezident Joe Biden dnes podepsal příkaz, kterým od 8. listopadu zrušil omezení cest do…

Biden tráví mimo Bílý dům více času než Trump

24.10.2021 10:34 Z prvních 276 dní ve funkci amerického prezidenta strávil Joe Biden 108 úplně nebo částečně v…

Související:

Právě se děje

reklama