Bílý dům pořádá oslavy navzdory epidemii, Trump riziko nákazy covidem dál zlehčuje

Administrativa amerického prezidenta Donalda Trumpa chystá během vánočních a novoročních svátků přes dvacet oslav a slavnostních setkání. V hlavním městě Washingtonu přitom počty nakažených stále rostou, píše agentura AP. Ve středu se Trump zúčastnil oslav židovského svátku chanuky za přítomnosti zhruba 200 osob. Podle prezidenta, který nemoc covid-19 prodělal v říjnu, lze setkání organizovat bezpečným způsobem.

Bílý dům, Washington D.C., USA
doporučujeme

"Výrazně jsme snížili počet účastníků," uvedl americký prezident, podle kterého na oslavách "mnoho lidí nosí roušku". Podle AP měl ve čtvrtek místního času Donald Trump na programu i další společenskou akci - Kongresový bál.

Záběry ze středečního setkání s členy židovské komunity, které se uskutečnilo před začátkem jednoho z hlavních židovských svátků chanuky, ukazují, že většina účastníků roušku měla. Při Trumpově pozdravu se ale přítomní k sobě velice přiblížili.

zdroj: YouTube

Americký ministr zdravotnictví Alex Azar uvedl, že oslavy se během epidemie mohou konat, je však nutné, aby hosté dodržovali rozestupy, myli si ruce nebo měli nasazenou roušku.

Ve federální okrsku District of Columbia, do kterého spadá i hlavní město Washington, je počet lidí, již se mohou sejít v uzavřených prostorech, omezen na deset. Na federální budovy se ale pravidlo nevztahuje.

Spojené státy zřejmě zaznamenaly ve čtvrtek poprvé více než 3000 úmrtí za den související s covidem-19. S nemocí v USA už zemřelo více než 289.000 lidí, uvádí Univerzita Johnse Hopkinse. V zemi s asi 330 miliony obyvatel mělo pozitivní test přes 15 milionů lidí.

Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Jaká je budoucnost americké politiky? Politolog rozebral dopady Trumpovy…

17.01.2021 00:01 NÁZOR - Nejpozoruhodnější věcí na uplynulých bouřlivých týdnech v americké politice není…

Inaugurace v době pandemie. Jak bude Biden uveden do úřadu?

16.01.2021 14:12 Demokrat Joe Biden se ve středu ujme úřadu nejmocnějšího muže na světě při slavnostním ceremoniálu,…

Facebook zablokuje svolání akcí u Bílého domu v den inaugurace

16.01.2021 13:06 Facebook zablokuje možnost svolávat na své síti akce v blízkosti důležitých vládních budov ve…

V USA popravili muže za vraždu tří žen

16.01.2021 10:12 Ve Spojených státech dnes vykonali další federální popravu, už třináctou za éry prezidenta Donalda…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama