Vědec vzal vítr z plachet dezinformátorům. Vysvětlil spojitost mezi vakcínou a úmrtím

NÁZOR - Jedním z častých argumentů, ke kterému se uchylují příznivci dezinformací, je tvrzení, že lidé po aplikací vakcíny zemřou. Profesor Justin Fendos v komentáři pro server National Interest ale upozornil, že k úmrtím může docházet, nikoliv však ve spojitosti s očkováním. Podle biologa z Dongseo University v jihokorejském Pusanu jde o prostou statistiku s přihlédnutím k tomu, že lidé umírají i bez vakcíny.

Očkování, ilustrační fotografie

Úmrtí bez ohledu na vakcínu

Před začátkem koronavirové pandemie ve Spojených státech umíraly průměrně každý rok přes dva miliony osob starších pětašedesáti let, poukazuje odborník. Konstatuje, že důvod těchto úmrtí byl různý - od kardiovaskulárních onemocnění přes rakovinu po prosté stáří -, přičemž s ohledem na fakt, že v USA žije jednapadesát milionů lidí starších pětašedesáti let, jich ročně zemřou zhruba 4 %, nehledě na nemoc covid-19.

"Tudíž, co se stane, až každý začne dostávat vakcínu proti koronaviru? Zastaví se náhle tato úmrtí?" táže se profesor. Odpovídá, že k tomu pochopitelně nedojde, ale na základě předpokladu, že každý Američan starší pětašedesáti let dostane letos vakcínu, lze využít jednoduchou statistiku a učinit důležité predikce.

Lze předpokládat, že jeden z 365 Američanů, kteří letos zemřou, zemře do 24 hodin po podání vakcíny, vyzdvihuje biolog. Dodává, že můžeme rovněž predikovat, že jeden z 52 zemřelých zemře do jednoho týdne od vakcinace. Ne však ve spojitosti s vakcínou.

Z těchto čísel je zřejmé, že jen v USA půjde o hodně lidí - zhruba 5.500 zemře do 24 hodin, přibližně 38.500 do týdne, uvádí Fendos. Zdůrazňuje však, že k těmto úmrtím by došlo bez ohledu na to, zda má vakcína nějaký vliv na úmrtnost.

"Cítím se hrozně, když redukuji lidský život na takový statistický soubor, ale čísla naneštěstí nelžou," píše expert s tím, že daná úmrtí lze ale na základě prosté náhodné šance spárovat s momentem očkování proti nemoci covid-19.

Důležité je podle profesora to, co nastane, až Američané, především ti, kteří nedůvěřují vědě a medicíně, začnou hlásit, že jejich rodiče a prarodiče zemřeli pár dní po podání vakcíny proti koronaviru. Obává se, že mnozí budou přirozeně předpokládat, že právě očkování bylo příčinou těchto úmrtí a díky přívalu dezinformací a zmatku, k němuž během pandemie dochází, se masové proočkování populace dále zkomplikuje.

Nutná je proaktivní kampaň  

Je jasné, že nejen vakcíny proti nemoci covid-19 budou vykazovat zdánlivou spojitost s úmrtími, konstatuje autor komentáře. Podotýká, že se tak děje například u vakcíny proti chřipce, přičemž jedna americká studie zjistila, že 0,011 % osob starších pětašedesáti let a 0,023 % osob starších čtyřiasedmdesáti let, které se nechají proti chřipce očkovat, zemřou do týdne od podání vakcíny.

Autoři studie ovšem dospěli k závěru, že tato úmrtí jasně spadají do statisticky předvídatelného výsledku pro tyto věkové skupiny, tudíž vyloučili, že by samotné očkování k úmrtnosti jakkoliv přispívalo, deklaruje Fendos. Na základě nedávného případu v Jižní Koreji zároveň ukazuje, jak snadné je vzbudit v lidech chybné představy o očkování, a to i v zemi, kde je největší míra vědecké gramotnosti na světě.

  • Komentář v originálním znění si můžete přečíst zde.

Na začátku září 2020 zahájila korejská vláda agresivní očkovací kampaň proti chřipce s cílem naočkovat co největší podíl obyvatelstva v rámci příprav na zimu, nastiňuje biolog. Vysvětluje, že byly vyčleněny mimořádné prostředky, aby nejzranitelnější segmenty obyvatel - děti, těhotné ženy a senioři - dostaly očkování zdarma, což vedlo k tomu, že během zhruba měsíce se nechalo očkovat něco přes 10 z 51 milionů Jihokorejců.

"Stejný měsíc byla hlášena série úmrtí s možným spojením s očkováním," pokračuje odborník. Poukazuje, že se jednalo o dvaasedmdesát případů, kdy lidé zemřeli v rozmezí dvou dnů až týdne po podání vakcíny, přičemž zprávy vyvolaly strach mezi veřejností a prakticky zastavily zájem o očkování, navzdory tomu, že 89 % zemřelých tvořili lidé starší šedesáti let.

Média a vládní experti sice jednoznačně prohlašovali, že s takovým počtem úmrtí šlo počítat vzhledem k běžnému modelu úmrtnosti, četné pokusy obnovit důvěru veřejnosti ale ztroskotaly a ochota Jihokorejců zapojit se do očkovacího programu se nikdy plně neobnovila, shrnuje expert. Dodává, že tisíce lidí, především seniorů, zemřou do týdne i po podání vakcíny proti koronaviru, což není žádný poučený odhad, ale prostá nevyhnutelnost.

Zdravotníci obdrží doporučení, podobně jako při očkování proti chřipce a dalším nemocem, aby neočkovali lidi, kteří mají chatrné zdraví, čímž se úmrtí spojitelná s vakcinací sice sníží, nicméně zcela nezmizí, upozorňuje Fendos. Obává se, že vzhledem k tomu, že veřejnost není na danou skutečnost připravována, tyto případy dále zbytečně přiživí pochybnosti o bezpečnosti vakcíny proti covidu-19. "Potřebujeme proaktivní veřejnou informační kampaň, abychom odvrátili blížící se bouři," apeluje vědec.

Jak v době covidu zacházet s jídlem a potravinami z dovozu? Podívejte se…

04.12.2021 22:00 Pandemie koronaviru má dopad nejen na zdraví lidí, ale i ekonomiku. Výjimkou není ani restaurační…

Vojtěch představí protiepidemická doporučení k Vánocům. Mikuláše radí…

03.12.2021 16:56 Ministerstvo zdravotnictví chystá protiepidemická doporučení k vánočním svátkům. Na on-line tiskové…

Vláda asi odmítne zákaz zahalování obličeje na veřejnosti

04.12.2021 09:44 Za významný zásah do základních práv zřejmě označí vláda ANO a ČSSD v demisi opětovnou snahu…

Zemřel Jaroslav Hanuš. Stál za populárním seriálem Život na zámku

02.12.2021 09:48 Dnes ráno zemřel ve věku 70 let Jaroslav Hanuš, režisér úspěšných televizních seriálů Život na…

Kalousek zvažuje, že bude kandidovat na prezidenta

04.12.2021 21:59 Expředseda TOP 09 Miroslav Kalousek zvažuje, že bude kandidovat na prezidenta. Času na rozmyšlenou…

Biden a Putin si v úterý promluví přes videohovor, hlavně o Ukrajině

04.12.2021 19:22 Amerického prezidenta Joea Bidena a jeho ruský protějšek Vladimira Putina čeká v úterý společné…

Policie zadržela rodiče pachatele střelby ve škole v Michiganu

04.12.2021 11:20 Policie v Detroitu zadržela rodiče 15letého Ethana Crumbleyho, kterého považuje za pachatele úterní…

Policie kvůli ozbrojenému muži uzavřela budovu OSN

02.12.2021 20:54 Aktualizováno Ozbrojený muž, který se dnes pohyboval před sídlem OSN, přičemž měl patrně přiložené ústí hlavně ke…

USA zpřísní podmínky pro turisty, test před odletem nesmí být starší než…

02.12.2021 12:42 Spojené státy od příštího týdne zpřísní podmínky pro cestovatele, kteří se před odletem do USA…

Spojené státy hlásí první případ nákazy variantou omikron

01.12.2021 21:17 Spojené státy dnes oznámily první případ nákazy novou variantou koronaviru omikron. Jde o člověka v…

Panel expertů při FDA doporučil nasazení pilulky od firmy Merck

01.12.2021 11:25 Nezávislý panel expertů při americkém Úřadu pro kontrolu potravin a léčiv (FDA) v úterý jen váhavě…

USA zřejmě kvůli šíření nové varianty koronaviru zpřísní podmínky pro…

01.12.2021 10:38 Administrativa amerického prezidenta Joea Bidena zřejmě kvůli šíření nové varianty koronaviru…

Brazílie a Nigérie ohlásily první případy nákazy variantou omikron

01.12.2021 08:44 Brazílie potvrdila výskyt prvních dvou případů varianty omikron na svém území. Informovaly o tom…

Při střelbě na střední škole v USA zemřeli tři studenti

30.11.2021 21:40 Při střeleckém útoku na střední škole v americkém státě Michigan dnes přišli o život tři studenti a…

Vakcíny budou proti variantě omikron zřejmě zabírat méně, obává se šéf…

30.11.2021 08:52 Šéf americké farmaceutické společnosti Moderna Stéphane Bancel se na základě předběžných zjištění…

Související:

Právě se děje

reklama