Bolivijský soud zastavil stíhání Moralese, do problémů se naopak dostala exprezidentka

Bolivijský soud zrušil obvinění proti exprezidentovi Evu Moralesovi a několika členům jeho vlády kvůli volebním podvodů, jichž se měli dopustit při loňských prezidentských volbách. Informovala o tom dnes agentura DPA.

Juan Evo Morales Ayma je vůdcem bolivijské socialistické strany Movimiento al Socialismo a hnutí za práva pěstitelů koky. Dne 22. ledna 2006 se stal prvním domorodým prezidentem Bolívie, poté co získal 54% většinu hlasů.
doporučujeme

Jde o druhé trestní stíhání Moralese, jež bylo ukončeno po výhře kandidáta jeho strany v prezidentských volbách letos v říjnu. Minulý týden přestal být Morales stíhán kvůli obvinění z terorismu a vzpoury, jichž se měl dopustit podněcováním k protestům proti vládě, která se vedení země ujala loni v listopadu po jeho útěku z vlasti.

Nyní jedenašedesátiletý Morales stál v čele Bolívie jako její první indiánský prezident od roku 2006 téměř 14 let. Loni začátkem listopadu utekl ze země pod tlakem vedení armády a policie a demonstrací, které vypukly po říjnových prezidentských volbách. V nich vyhrál podle tehdejší ústřední volební komise opět Morales, ale opozice ani Organizace amerických států (OAS) výsledky neuznala.

Do Bolívie se Morales vrátil téměř přesně po roce letos v listopadu poté, co se úřadu prezidenta ujal zástupce jeho socialistické strany a exministr jeho vlády Luis Arce. Ten po vítězství v říjnových volbách médiím sdělil, že stran Moralese bude respektovat nezávislost soudnictví. Několik dní po nástupu do úřadu přitom jmenoval novým generálním prokurátorem Wilfreda Cháveze, který byl předtím Moralesovým advokátem.

zdroj: YouTube

Moralesovo stíhání kvůli volebním podvodům odstartovala žaloba podaná exprezidentem Carlosem Mesou, který loni v říjnových volbách s Moralesem prohrál. Kromě Moralese byl obviněn i viceprezident jeho vlády Álvaro García Linera a několik exministrů. V pondělí ale nejvyšší volební soud konstatoval, že nelze určit, zda se podvody odehrávaly či nikoliv.

Moralesovo trestní stíhání kvůli terorismu a vzpouře skončilo minulý týden, když prokuratura ve stanovené lhůtě nezahájila vyšetřování. Trestní oznámení podala loni koncem roku bývalá vláda kvůli tomu, že Morales po útěku podněcoval své příznivce k blokádám měst s cílem novou vládu svrhnout. Na exprezidenta byl vydán i zatykač, který byl letos po Arceho výhře ve volbách zrušen.

Trestní stíhání naopak nyní hrozí exprezidentce Jeanine Áňezové, která loni vystřídala Moralese v nejvyšším úřadu, a několika členům její vlády. Stíhání doporučil koncem října parlament ovládaný Moralesovým Hnutím za socialismus (MAS), a to kvůli střetům bezpečnostních složek s protestujícími exprezidentovými příznivci loni v listopadu, při nichž zemřely na dvě desítky lidí. Několik exministrů vlády Áňezové už je stíháno kvůli podezření z korupce, exministři vnitra a obrany Arturo Murillo a Fernando López v listopadu uprchli do ciziny.

Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

USA označily čínské zacházení s Ujgury za genocidu

19.01.2021 19:22 Administrativa prezidenta Donalda Trumpa v posledních 24 hodinách svého mandátu oznámila, že…

USA uvalily sankce na ruské plavidlo, které buduje Nord Stream 2

19.01.2021 18:25 Spojené státy dnes uvalily sankce na ruské plavidlo Fortuna, které pomáhá budovat plynovod Nord…

USA se vrátí k WHO a klimatické dohodě. Jaké další změny Biden plánuje?

19.01.2021 17:19 Nový americký prezident Joe Biden již slíbil návrat do WHO nebo ke klimatické dohodě. Podívejte se…

Předání moci na twitteru bude složitější než při nástupu Trumpa

19.01.2021 16:44 Procesu předávání moci mezi administrativou končícího amerického prezidenta Donalda Trump a týmem…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama