Bolsonaro obvinil komisařku OSN z vměšování, pochválil diktátora Pinocheta

Brazilský prezident Jair Bolsonaro dnes obvinil vysokou komisařku OSN pro lidská práva a bývalou prezidentku Chile Michelle Bacheletovou z vměšování se do záležitostí Brazílie kvůli její kritice poměrů v zemi. Bolsonaro také pochválil bývalý režim chilského diktátora Augusta Pinocheta, jemuž komisařčin otec padl za oběť, napsala agentura Reuters.

Jair Bolsonaro
doporučujeme

Michelle Bacheletová v Ženevě, kde sídlí část OSN, vyjádřila obavy z nárůstu policejního násilí v brazilských státech Rio de Janeiro a Sao Paulo a "omezování občanského a demokratického prostoru" v minulých měsících, včetně útoků na původní kmeny.

Krajně pravicový prezident ji kvůli komentáři připodobnil k francouzskému prezidentovi Emmanuelovi Macronovi se kterým si na konci srpna vyměnil několik urážek. "Bacheletová ... následuje Macronova příkladu ve vměšování se do domácích záležitostí a brazilské svrchovanosti," napsal prezident na facebook. "Útočí na Brazílii skrze lidská práva (zločinců), napadá naši statečnou (...) policii," napsal Jair Bolsonaro.

Bolsonaro si neodpustil ani osobní útok na komisařku, jejíž otec zemřel ve vězení krátce po nástupu Pinocheta k moci. "Bacheletová zapomíná, že jediný důvod, proč její země nedopadla jako Kuba, je díky těm, jež v roce 1973 zastavili levici. Mezi těmi komunisty byl i její ... otec," napsal Bolsonaro v narážce na to, že otec Bacheletové zůstal věrný sesazené levicové vládě a zemřel kvůli tomu na následky mučení ve vězení.

Během Pinochetova režimu (1973-1990) bylo popraveno či zmizelo více než 3000 lidí, další tisíce byly mučeny. Sám Pinochet kdysi zdůvodnil puč, jímž se dostal k moci, tím, že "zachránil zemi před komunismem". Mnozí Chilané i přesto dodnes oceňují, že diktátor vyvedl zemi z hluboké ekonomické krize.

Bývalý armádní důstojník Bolsonaro se nikdy netajil obdivem k vojenskému režimu v Brazílii (1964-1985) a do své vlády si také vybral několik vojáků či bývalých armádních důstojníků.

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Kampaň v USA vrcholí. Trump a Biden se střetnou v první debatě, témata…

29.09.2020 15:48 Okamžik s velkou mírou rizika, ale i jedinečná šance pro oba kandidáty oslovit pět týdnů před…

Na severu Kalifornie vypukly nové požáry: Zahynuli tři lidé, plameny ničí…

29.09.2020 10:36 Masové evakuace, značné materiální škody a také oběti na životech přinesly v posledních dvou dnech…

Covid-19 patří mezi nejvážnější hrozby pro veřejné zdraví: Obětí už je…

29.09.2020 09:04 Aktualizováno Celosvětový počet úmrtí s onemocněním covid-19 překonal hranici jednoho milionu. Vyplývá to z…

Muž držel rukojmí ve městě Salem: Vyjednávání se nezdařilo, zemřelo…

29.09.2020 08:16 Ve městě Salem, hlavním městě amerického státu Oregon, zemřelo při zásahu policie během střelby…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama