Bolsonaro obvinil komisařku OSN z vměšování, pochválil diktátora Pinocheta

Brazilský prezident Jair Bolsonaro dnes obvinil vysokou komisařku OSN pro lidská práva a bývalou prezidentku Chile Michelle Bacheletovou z vměšování se do záležitostí Brazílie kvůli její kritice poměrů v zemi. Bolsonaro také pochválil bývalý režim chilského diktátora Augusta Pinocheta, jemuž komisařčin otec padl za oběť, napsala agentura Reuters.

Přidejte svůj názor 3 komentáře

Jair Bolsonaro
doporučujeme

Michelle Bacheletová v Ženevě, kde sídlí část OSN, vyjádřila obavy z nárůstu policejního násilí v brazilských státech Rio de Janeiro a Sao Paulo a "omezování občanského a demokratického prostoru" v minulých měsících, včetně útoků na původní kmeny.

Krajně pravicový prezident ji kvůli komentáři připodobnil k francouzskému prezidentovi Emmanuelovi Macronovi se kterým si na konci srpna vyměnil několik urážek. "Bacheletová ... následuje Macronova příkladu ve vměšování se do domácích záležitostí a brazilské svrchovanosti," napsal prezident na facebook. "Útočí na Brazílii skrze lidská práva (zločinců), napadá naši statečnou (...) policii," napsal Jair Bolsonaro.

Bolsonaro si neodpustil ani osobní útok na komisařku, jejíž otec zemřel ve vězení krátce po nástupu Pinocheta k moci. "Bacheletová zapomíná, že jediný důvod, proč její země nedopadla jako Kuba, je díky těm, jež v roce 1973 zastavili levici. Mezi těmi komunisty byl i její ... otec," napsal Bolsonaro v narážce na to, že otec Bacheletové zůstal věrný sesazené levicové vládě a zemřel kvůli tomu na následky mučení ve vězení.

Během Pinochetova režimu (1973-1990) bylo popraveno či zmizelo více než 3000 lidí, další tisíce byly mučeny. Sám Pinochet kdysi zdůvodnil puč, jímž se dostal k moci, tím, že "zachránil zemi před komunismem". Mnozí Chilané i přesto dodnes oceňují, že diktátor vyvedl zemi z hluboké ekonomické krize.

Bývalý armádní důstojník Bolsonaro se nikdy netajil obdivem k vojenskému režimu v Brazílii (1964-1985) a do své vlády si také vybral několik vojáků či bývalých armádních důstojníků.

Loading...
Vstupte do diskuze (3)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

USA vyšlou vojáky do Saúdské Arábie. Válka s Íránem je na spadnutí?

21.09.2019 12:40 Aktualizováno Šéf Bílého domu Donald Trump schválil vyslání amerických vojáků do Saúdské Arábie a Spojených…

Princ Andrew čelí obvinění. Zneužil mě v koupelně a ložnici, tvrdí…

21.09.2019 12:04 Pětatřicetiletá Američanka obviňuje britského prince Andrewa, že ji coby 17letou dívku zneužil.…

Největší klimatická stávka v dějinách. Dorazily čtyři miliony lidí, chlubí…

21.09.2019 09:25 Více než čtyři miliony lidí se podle mladé švédské ekologické aktivistky Grety Thunbergové zapojily…

Podezřelý telefonát na Ukrajinu. Co žádal Trump od Zelenského?

21.09.2019 07:49 Nadějný demokratický uchazeč o Bílý dům Joe Biden vyzval amerického prezidenta Donalda Trumpa, aby…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama