Bolsonaro ztratil spojence. Po prohře Trumpa mu hrozí izolace, píše Financial Times

Brazilskému prezidentovi Jairu Bolsonarovi hrozí po prohře amerického prezidenta Donalda Trumpa ve volbách hlavy státu mezinárodní izolace. Bolsonaro patří spolu s ruským prezidentem Vladimírem Putinem k několika málo světovým státníkům, kteří ještě nepogratulovali k výhře příštímu americkému prezidentovi Joeu Bidenovi, píše dnes deník Financial Times.

Jair Bolsonaro
doporučujeme

Trump a Bolsonaro se netajili vzájemnými sympatiemi. Brazílie tomuto souznění upravila i svou zahraniční politiku a podporovala USA v kritice Číny či v oblasti životního prostředí. "Bidenova výhra je pro současnou brazilskou zahraniční politiku obrovským otřesem," řekl deníku zdroj z diplomatických druhů.

Podle pozorovatelů bude dobrým ukazatelem toho, jak se vyvinou vztahy mezi USA a největší zemí v Latinské Americe, budoucnost současného brazilského ministra zahraničí Ernesta Araúja. Pokud by ve funkci skončil, tak by to znamenalo, že se Brazílie chystá vyjíst vstříc novému americkému prezidentovi. Pro Bolsonara je rozhodnutí o budoucnosti ministra zahraničí o to těžší, že Araújo patří mezi jeho oblíbence.

"Bidenovo vítězství změní i vnitřní poměry v (brazilské) vládě," uvádí profesorka mezinárodních vztahů na katolické univerzitě v Riu de Janeiro Monica Herzová. Podle ní se zvýší váha vojenských a ekonomických témat.

Bolsonaro se názorově střetl s Joem Bidenem v září. Při první prezidentské debatě Biden kritizoval ochranu amazonského pralesa a uvedl, že by mezinárodní společenství mělo na ochranu Brazílii finančně přispět výměnou za závazky. Bolsonaro to označil za vměšování se do vnitřních záležitostí Brazílie. I přes neshody ale podle Financial Times bude Bolsonaro pod tlakem brazilských byznysmenů, aby udržel vztahy s USA, jež jsou druhým největším obchodním partnerem Brazílie, na dobré úrovni.

Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Požár nedaleko Kapitolu přerušil nácvik Bidenovy inaugurace

18.01.2021 17:18 Nácvik inaugurace demokrata Joea Bidena na schodech vedoucích do sídla Kongresu USA dnes ve…

Biden ve středu převezme vedení země, Trump má nejhorší popularitu v…

18.01.2021 15:07 Po čtyřech bouřlivých letech ve středu skončí mandát Donalda Trumpa a funkce prezidenta Spojených…

Trump plánuje milost nebo mírnější trest pro více než 100 lidí

18.01.2021 10:45 Končící americký prezident Donald Trump plánuje den před svým odchodem z funkce udělit milost nebo…

Počet nakažených se celosvětově blíží k jednomu stu milionů

18.01.2021 08:49 Země světa v součtu registrují více než 95 milionů případů koronavirové nákazy, ukazují databáze…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama