Brazilský soud zrušil zákaz filmu, v němž je Ježíš homosexuál

Brazilský nejvyšší soud zrušil předběžné opatření soudce z Ria de Janeiro, který nařídil internetové streamovací službě Netflix stáhnout z nabídky film zobrazující Ježíše Krista jako možného homosexuála. Informovala o tom v noci na dnešek agentura AP. Soud vyhověl odvolání společnosti Netflix, která argumentovala tím, že zákaz porušuje právo na svobodu uměleckého projevu.

Přidejte svůj názor 11 komentářů

Ježíš Kristus
doporučujeme

"Není možné předpokládat, že satira má magickou moc podkopat hodnoty křesťanské víry, která zde existuje více než 2000 let," uvedl mimo jiné ve zdůvodnění předseda nejvyššího soudu José Dias Toffoli.

Soudce Benedicto Abicair z Ria de Janeiro ve středu ke svému rozhodnutí uvedl, že právo na svobodu projevu "není absolutní". Argumentoval i tím, že sociální sítě jsou "nekontrolovatelné" a film by tak mohli vidět i nezletilí. Verdikt rovněž zdůvodnil tím, že tak chce uklidnit vášně, které film vyvolal.

Nejostřejší reakcí na film byl útok skupiny radikálů, která o Vánocích hodila zápalné lahve do sídla brazilské komediální skupiny Porta dos Fundos, která film První pokušení Krista vytvořila. Na dva miliony lidí v Brazílii také podepsalo petici, která žádá stažení filmu z nabídky Netflixu. V ní se film objevil poprvé začátkem loňského prosince.

zdroj: YouTube

Spor kolem tohoto filmu oživil debaty o možném porušování práv homosexuálů v Brazílii, z něhož někteří vládu krajně pravicového prezidenta Jaira Bolsonara obviňují. Bolsonaro v minulosti proslul řadou výroků, jimiž urazil homosexuály, etnické menšiny i ženy. V roce 2011 například v rozhovoru v časopise Playboy řekl, že by byl radši, kdyby jeho syn zemřel při dopravní nehodě, než aby byl homosexuál.

Film První pokušení Krista kritizoval nedávno i jeden z Bolsonarových synů Eduardo, který ho na twitteru nazval odpadem. Dodal, že komediální skupina Porta dos Fundos "nereprezentuje brazilskou společnost".

Za cenzuru označili ochránci práv menšin i loňské rozhodnutí brazilské vlády zrušit projekt, v jehož rámci mělo dostat státní peníze osm desítek filmů veřejnoprávní televize s tematikou ochrany životního prostředí a práv sexuálních menšin. V reakci na to a kvůli delšímu sporu s vládou ohledně svobody slova rezignoval vládní představitel zodpovědný za kulturu. Ministerstvo kultury totiž nynější vláda po loňském lednovém nástupu do úřadu zrušila.

Loading...
Vstupte do diskuze (11)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Potrhlá obhajoba? Advokáti Trumpa vyrukovali s bizarním argumentem

27.01.2020 10:56 Vystoupením právníků Alana Dershowitze a Kena Starra bude dnes pokračovat obhajoba prezidenta…

Argentina odmítá do Česka vydat Slováka, je podezřelý z vraždy

27.01.2020 10:46 Argentina se rozhodla nevyhovět Česku, které ji požádalo o vydání slovenského občana Kristiana…

Trump v maléru. Únik z Boltonovy knihy zdramatizoval impeachment

27.01.2020 10:39 Nový dramatický náboj má od víkendu proces ústavní žaloby proti prezidentu Donaldu Trumpovi po…

Rána pro Trumpa. Nové informace v ukrajinské kauze mohou prezidenta potopit

27.01.2020 08:20 Americký prezident Donald Trump loni v srpnu řekl svému tehdejšímu bezpečnostnímu poradci Johnu…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama