Dárek Rusku? USA chtějí odstoupit od smlouvy o otevřeném nebi, demokraté varují

Demokratické poslance amerického Kongresu znepokojuje údajný záměr vlády USA vypovědět smlouvu o otevřeném nebi, která umožňuje provádět kontrolní průzkumné lety nad územím cizích států. Poslanci to uvádějí v dopisu ministrům zahraničí a obrany, o němž dnes informovala agentura Reuters. Odstoupení od smlouvy by podle demokratů bylo "darem Rusku".

Přidejte svůj názor 14 komentářů

Letadla, ilustrační foto
doporučujeme

Smlouva, podepsaná v roce 1992, umožňuje signatářským státům provádět neozbrojené kontrolní a pozorovací lety nad celým územím ostatních zemí, které se k ujednání připojily. Cílem dohody je posílit transparentnost a důvěru mezi signatáři, mezi nimiž jsou i Rusko a USA.

Československo se ke smlouvě připojilo v roce jejího uzavření. Česká republika je povinna přijmout až čtyři pozorovací lety ročně, stejný počet jich může uskutečnit v cizině.

Podle Reuters ale nyní někteří američtí experti a vládní úředníci dohodu označují za zastaralou a zbytečnou, mimo jiné i proto, že Rusko ji údajně porušuje. Moskva prý zakazuje přelety některých regionů, například nejzápadnější Kaliningradské oblasti nebo citlivého území na hranici Ruska s Gruzií.

USA v roce 2016 v reakci zakázaly přelety nad Havajskými ostrovy, kde jsou soustředěna plavidla americké Tichomořské flotily, a nad lokalitou Ft. Greely na Aljašce, kde je umístěno monitorovací centrum protivzdušné obrany USA.

Podle zdrojů z americké vlády není už smlouva potřebná, protože USA mohou monitorovat území cizích států ze svých satelitů. Ostatní státy mají přístup k vysoce kvalitním komerčním satelitním snímkům.

Demokratičtí kongresmani ale s takovými závěry nesouhlasí. "Smlouva o otevřeném nebi je kritickým prvkem americké a evropské bezpečnosti a rozhodnutí vypovědět ji by bylo dalším útokem proti regionální stabilitě, ale například i proti bezpečnosti Ukrajiny," píše se v dopisu poslanců.

"Odstoupení by posílilo tvrzení Ruska, že Spojené státy nejsou spolehlivým smluvním partnerem," uvádějí demokraté v dopisu ministrům Mikeu Pompeovi a Marku Esperovi.

Loading...
Vstupte do diskuze (14)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Volby v Kanadě budou napínavé. Dostane Trudeau výprask? Kampaň byla špinavá

20.10.2019 10:45 Kanadu čekají v pondělí volby do federálního parlamentu. O 338 křesel se v tomtéž počtu obvodů…

Trump po ostré kritice couvl. Kde se bude konat příští summit G7?

20.10.2019 08:27 Americký prezident Donald Trump po ostrých kritikách upustil od svého plánu uspořádat příští summit…

Chilský prezident odvolal zdražení jízdného. Nepokoje pokračují, uhořeli…

20.10.2019 08:00 V reakci na násilné protesty, které v posledních dnech ochromily Santiago de Chile, odvolal chilský…

V chilské metropoli platí výjimečný stav. Vlna násilí se vymkla kontrole,…

19.10.2019 20:58 Aktualizováno V chilské metropoli Santiagu de Chile byl v noci na dnešek vyhlášen výjimečný stav poté, co…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama