Exprezident Obama vidí v protestech po smrti Floyda naději

Bývalý americký prezident Barack Obama ve vlně protestů, kterou vyvolalo úmrtí černocha George Floyda po tvrdém zákroku bělošského policisty, vidí naději na pokrok v boji proti "institucionalizovaném" rasismu, jenž podle něj ve Spojených státech přetrvává. První černošský šéf Bílého domu také vyzval starosty amerických měst, aby po konzultaci s veřejností změnili pravidla pro policii ohledně používání násilí.

Barack Obama
doporučujeme

Podle Obamy jsou události z posledních dnů "skvělou příležitostí, aby lidé procitli a uvědomili si skryté trendy" v americké společnosti. Obama mluvil prostřednictvím na živo vysílaného videopřenosu z Washingtonu, kde žije. Mladým nebělošským obyvatelům Spojených států vzkázal, že chce, "aby si uvědomili, že na nich záleží, že na jejich životech záleží, že záleží na jejich snech". "Měli byste mít možnost učit se a dělat chyby a vést hezký život, aniž byste si museli dělat starosti, co se stane," řekl také mladým lidem Obama, otec dvou dcer.

Agentura Reuters o Obamově proslovu napsala, že se zásadně lišil od slov, jaká v posledních dnech, kdy někde protesty přerostly v násilnosti, volí jeho nástupce v prezidentském úřadu. Republikán Donald Trump vyhrožoval, že potlačit demonstranty pošle vojáky a vyzval guvernéry jednotlivých států, aby byli "tvrdší" a ovládli ulice měst.

Nepokoje minulý týden vyvolalo úmrtí černocha George Floyda ve městě Minneapolis poté, co mu bělošský strážník Derek Chauvin klečel přes osm minut na krku a nepřestal, ani když Floyd naříkal, že nemůže dýchat. Policista Chauvin je nyní ve vazbě a generální prokurátor státu Minnesota, kde Minneapolis leží, ve středu zvýšil jeho obvinění z vraždy z třetího na druhý stupeň, za což mu hrozí delší vězení. Z napomáhání vraždě byli obviněni také tři další policisté, kteří byli na místě brutálního zásahu a kteří po incidentu dostali výpověď.

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

V USA znovu padl denní rekord, hlásí přes 65.000 nakažených

10.07.2020 04:40 Spojené státy znovu překonaly dosavadní rekordní nárůst počtu nakažených koronavirem za 24 hodin,…

Přepisy z kamer policistů odhalují nové okolnosti Floydovy smrti

09.07.2020 22:04 Aktualizováno George Floyd si v posledních minutách svého života více než dvacetkrát stěžoval na problémy s…

Někdejší Trumpův právník Cohen znovu nastoupil do vězení

09.07.2020 21:30 Někdejší právník amerického prezidenta Donalda Trumpa Michael Cohen znovu nastoupil do vězení poté,…

Průlom v případu Floyd? Záběry ukázaly, jak probíhal zásah policie

09.07.2020 19:19 Čtyři policisté vyjeli 25. května před obchod v Minneapolis, kde zadrželi George Floyda,…

Související:

Právě se děje

Další zprávy