Guaidó naléhá na Evropu, Venezuela potřebuje podporu

Venezuela potřebuje podporu evropských zemí, aby se zbavila současné diktatury ožebračující obyvatele a obnovila demokracii. Prohlásil to dnes lídr venezuelské opozice Juan Guaidó po svém prvním jednání se zástupci institucí Evropské unie, která jej uznává za prozatímního venezuelského prezidenta. Evropské země se dlouhodobě snaží přispět k řešení situace v jihoamerické zemi, kterou za vlády autoritářského prezidenta Nicoláse Madura stihla těžká politická a hospodářská krize.

"Není to ideologický konflikt, je to demokracie proti diktatuře," popsal Guaidó na tiskové konferenci v Evropském parlamentu situaci ve své zemi. Připomněl, že za Madurovy vlády opustilo zemi kdysi bohatou díky ropným zásobám pět milionů lidí, mnohdy kvůli nedostatku základních potravin. Tím se podle něj Venezuela řadí po bok Sýrie či Jemenu, kde se vedou násilné konflikty.

Guaidó se před rokem z pozice předsedy parlamentu prohlásil s odvoláním na venezuelskou ústavu prozatímním prezidentem, což uznala vedle Spojených států i většina zemí EU včetně Česka. Venezuelská opozice neuznává legitimitu prezidentských voleb z roku 2018, ve kterých byl Maduro znovuzvolen do funkce.

EU se dlouhodobě po boku Spojených států snaží pomocí sankcí a diplomacie tlačit na Madurův režim, aby umožnil vypsání demokratických parlamentních voleb. Socialistický prezident však tvrdí, že USA ve spolupráci s venezuelskou opozicí usilují o jeho svržení, a odmítl například vpustit do strádající země Američany organizovanou humanitární pomoc.

Česká europoslankyně Dita Charanzová, která se situaci ve Venezuele dlouhodobě věnuje, dnes připomněla 11 rezolucí, jež EP na podporu tamní opozice schválil.

Unie loni v listopadu o rok prodloužila sankce, které vůči Venezuele dlouhodobě uplatňuje. Postihy zahrnují embargo na prodej zbraní a vybavení, které by venezuelské orgány mohly používat k potlačování opozičních protestů. Na 25 lidí spjatých s Madurovým režimem se vztahuje zákaz cest do EU a zmrazení majetku.

Guaidó podotkl, že Venezuela potřebuje další podporu. Může podle něj spočívat v nových postizích namířených proti Madurovým lidem či znemožňujících režimu financovat ozbrojené skupiny potlačující opoziční akce. Pomoci by podle něj Evropa mohla rovněž lidem prchajícím ze země.

Vláda začátkem roku přitvrdila postup vůči opozici, když do čela parlamentu, kam byl legitimně zvolen Guaidó, dosadila svého člověka Luise Parru. USA jej krátce nato zařadily na vlastní sankční seznam, zatímco EU zatím rozšíření postihů nenavrhla.

Guaidó se dnes během své návštěvy Bruselu sešel i se šéfem unijní diplomacie Josepem Borrellem. Španělský politik podle své mluvčí zdůraznil, že EU podporuje "cestu k mírovému a demokratickému řešení krize založenou na důvěryhodných a transparentních prezidentských a parlamentních volbách". Borrell zároveň vyzval názorově rozdělenou venezuelskou opozici, aby se o demokratické změny ve své zemi snažila jednotně.

Související

Maduro, Nicolas

Maduro zneužívá epidemii k umlčení opozice, sklidil posměch za očkovací plán

Venezuelská vláda ode dneška opět zpřísnila karanténní opatření proti koronaviru, omezila pohyb lidí a zastavila i meziměstskou dopravu. Důvodem tohoto kroku může být podle agentury EFE i snaha zamezit demonstracím, k nimž od úterý vyzval lídr opozice Juan Guaidó. Ten předsedá parlamentu, v němž má od voleb z prosince 2015 většinu opozice a jehož funkční období by dnes mělo skončit. O Vánocích ale tento parlament schválil prodloužení svého fungování o rok.
Maduro, Nicolas

V referendu o Madurově vládě hlasovalo víc lidí než ve volbách

V referendu, které tento týden uspořádala venezuelská opozice v reakci na parlamentní volby, které považuje za nesvobodné, hlasovalo téměř 6,5 milionu lidí. To je více, než kolik voličů přišlo minulou neděli k volbám, které velká část opozice bojkotovala a které neuznala řada zemí, Organizace amerických států (OAS) ani Evropská unie. Deník El Nacional ale dnes připomněl, že opozice zatím nezveřejnila výsledky referenda, ani neuvedla, jaké budou její další kroky.

Více souvisejících

Juan Guaidó Venezuela EU (Evropská unie) Nicolas Maduro

Aktuálně se děje

před 4 hodinami

Česko - Finsko 1:0 (po sn)

Češi vstoupili do mistrovství světa infarktovým zápasem. Finy porazili až v nájezdech

V zahajovacím duelu mezi Českem a Finskem na Mistrovství světa v ledním hokeji 2024 v Praze to byla bitva až do samotného konce. Ani v základní hrací době, ani v prodloužení nepadl jediný uznaný gól, a tak o vítězi rozhodly až samostatné nájezdy. Ondřej Kaše a kapitán Roman Červenka se blýskli góly, zatímco brankář Lukáš Dostál zůstal na stodesetprocent čistý.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Nelson Mandela, bývalý prezident Jihoafrické republiky a jeden z hlavních bojovníků proti apartheidu. Byl spoluzakladatelem ozbrojeného křídla Afrického národního kongresu Umkhonto we Sizwe, které bylo vládami Jižní Afriky a Spojených států označeno za teroristickou organizaci. Za svou činnost byl režimem apartheidu 27 let vězněn.

Mandelu jako hlavu státu uznávali prakticky všichni Jihoafričané, uvádí afrikanista Skalník

Uplynulo 30 let od chvíle, kdy se jihoafrickým prezidentem stal čelní bojovník proti rasovému apartheidu Nelson Mandela. Během pětileté vlády procházela země především transformací, kdy klíčové státní i ekonomické pozice přebírali černí Afričané, připomíná Petr Skalník v rozhovoru pro EuroZprávy.cz. Afrikanista, antropolog a bývalý diplomat v něm také upozorňuje, že Mandela byl mnohem více nacionalistou než socialistou a za jeho prezidentství Jihoafrická republika získala mezinárodní prestiž a začala hrát rozhodující politickou i hospodářskou roli na kontinentu. Mandelovo působení v čele státu tak považuje za úspěšné, navzdory tomu, že se první hlavě státu černé pleti nepodařilo zkrotit bující kriminalitu a překlenout majetkovou propast ve společnosti.

včera

Ilustrační fotografie.

Pro Kämpfa uvolnil místo v národním týmu Kousal, kapitánem se stal veterán Červenka

Čtvrtečního tréninku v pražské O2 Areně se zúčastnil poprvé útočník Toronta David Kämpf, který se tak připojil k týmu. Musel ho naopak opustit někdo ze stávajících nominovaných, vyšlo to na Pavla Kousala. Realizační tým v čele s Radimem Rulíkem pak počítá s Kämpfem do prvního utkání turnaje, který Češi odehrají v pátek proti Finsku. Kromě toho ve čtvrtek taktéž vybrali kapitána a jeho asistenty. Čéčko bude nosit podle očekávání ten nejzkušenější Roman Červenka a jeho pobočníky se pak stali obránce Radko Gudas (Anaheim) a útočník Ondřej Palát (New Jersey).

včera

včera

včera

Izraelská armáda se připravuje k útoku na Hamás

Izraelské tanky obklíčily východní část Rafahu. Městem zní exploze a střelba

Podle agentury Reuters dnes izraelské tanky zablokovaly hlavní silnici oddělující východní a západní část Rafahu na jihu Pásma Gazy, což v podstatě obklíčilo celou východní část tohoto města. Obyvatelé východní a severovýchodní části města hlásí téměř nepřetržité exploze a střelbu, přičemž intenzivní boje mezi izraelskou armádou a ozbrojenci z hnutí Hamás a Palestinského islámského džihádu pokračují.

Aktualizováno včera

včera

Ruská armáda, ilustrační foto

Ruská armáda zahájila pozemní ofenzívu na severovýchodě Ukrajiny

Ruské jednotky spustily v pátek ráno pozemní ofenzívu na severovýchodě Ukrajiny v Charkovské oblasti a u města Vovčansk postoupily přibližně o jeden kilometr. Uvedla to agentura Reuters odvolávajících se na ukrajinské ministerstvo obrany a zdroj z prostředí ukrajinské armády.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Rusko poslalo balistické rakety na Charkov. Samo přiznalo požár v další rafinérii

Během noci na pátek se město Charkov na severovýchodě Ukrajiny opět stalo cílem útoku ruské armády, tentokrát s nasazením pravděpodobně balistických střel. Informovala o tom britská stanice BBC s odvoláním na ukrajinské úřady.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy