Guaidó naléhá na Evropu, Venezuela potřebuje podporu

Venezuela potřebuje podporu evropských zemí, aby se zbavila současné diktatury ožebračující obyvatele a obnovila demokracii. Prohlásil to dnes lídr venezuelské opozice Juan Guaidó po svém prvním jednání se zástupci institucí Evropské unie, která jej uznává za prozatímního venezuelského prezidenta. Evropské země se dlouhodobě snaží přispět k řešení situace v jihoamerické zemi, kterou za vlády autoritářského prezidenta Nicoláse Madura stihla těžká politická a hospodářská krize.

Přidejte svůj názor 19 komentářů

Juan Guaidó
doporučujeme

"Není to ideologický konflikt, je to demokracie proti diktatuře," popsal Guaidó na tiskové konferenci v Evropském parlamentu situaci ve své zemi. Připomněl, že za Madurovy vlády opustilo zemi kdysi bohatou díky ropným zásobám pět milionů lidí, mnohdy kvůli nedostatku základních potravin. Tím se podle něj Venezuela řadí po bok Sýrie či Jemenu, kde se vedou násilné konflikty.

Guaidó se před rokem z pozice předsedy parlamentu prohlásil s odvoláním na venezuelskou ústavu prozatímním prezidentem, což uznala vedle Spojených států i většina zemí EU včetně Česka. Venezuelská opozice neuznává legitimitu prezidentských voleb z roku 2018, ve kterých byl Maduro znovuzvolen do funkce.

EU se dlouhodobě po boku Spojených států snaží pomocí sankcí a diplomacie tlačit na Madurův režim, aby umožnil vypsání demokratických parlamentních voleb. Socialistický prezident však tvrdí, že USA ve spolupráci s venezuelskou opozicí usilují o jeho svržení, a odmítl například vpustit do strádající země Američany organizovanou humanitární pomoc.

Česká europoslankyně Dita Charanzová, která se situaci ve Venezuele dlouhodobě věnuje, dnes připomněla 11 rezolucí, jež EP na podporu tamní opozice schválil.

Unie loni v listopadu o rok prodloužila sankce, které vůči Venezuele dlouhodobě uplatňuje. Postihy zahrnují embargo na prodej zbraní a vybavení, které by venezuelské orgány mohly používat k potlačování opozičních protestů. Na 25 lidí spjatých s Madurovým režimem se vztahuje zákaz cest do EU a zmrazení majetku.

Guaidó podotkl, že Venezuela potřebuje další podporu. Může podle něj spočívat v nových postizích namířených proti Madurovým lidem či znemožňujících režimu financovat ozbrojené skupiny potlačující opoziční akce. Pomoci by podle něj Evropa mohla rovněž lidem prchajícím ze země.

Vláda začátkem roku přitvrdila postup vůči opozici, když do čela parlamentu, kam byl legitimně zvolen Guaidó, dosadila svého člověka Luise Parru. USA jej krátce nato zařadily na vlastní sankční seznam, zatímco EU zatím rozšíření postihů nenavrhla.

Guaidó se dnes během své návštěvy Bruselu sešel i se šéfem unijní diplomacie Josepem Borrellem. Španělský politik podle své mluvčí zdůraznil, že EU podporuje "cestu k mírovému a demokratickému řešení krize založenou na důvěryhodných a transparentních prezidentských a parlamentních volbách". Borrell zároveň vyzval názorově rozdělenou venezuelskou opozici, aby se o demokratické změny ve své zemi snažila jednotně.

Loading...
Vstupte do diskuze (19)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

USA přijaly ruskou nabídku pomoci při boji s koronavirem

31.03.2020 21:37 Do Spojených států možná ještě dnes odletí ruský speciál se zdravotnickým vybavením, kterým chce…

Impeachment odvedl pozornost vlády od koronaviru, tvrdí republikán…

31.03.2020 20:46 Procedura ústavní žaloby prezidenta Donalda Trumpa, takzvaný impeachment, odvedla pozornost…

Kanada hlásí třetinový nárůst počtu obětí nákazy koronavirem

31.03.2020 19:36 Počet lidí nakažených v Kanadě koronavirem se zvýšil z 6671 na 7708, oznámila dnes ministryně…

Epidemie koronaviru v USA oživila návrhy na hlasování poštou

31.03.2020 17:19 Epidemie koronaviru může v listopadu změnit podobu prezidentských voleb v USA, píší dnes americká…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama