Guaidó přijal demisi dvou poradců, jednali v Miami o svržení Madura

Lídr venezuelské opozice Juan Guaidó, jehož na 60 zemí, včetně USA od loňska uznává za prozatímní hlavu Venezuely, přijal v pondělí demisi dvou svých poradců. Ti rezignovali na funkce v Guaidóově strategickém týmu poté, co minulý týden vyšlo najevo, že loni na podzim jednali v Miami s firmou bývalého člena amerických speciálních jednotek o pomoci při svržení venezuelského autoritářského prezidenta Nicoláse Madura.

Guaidó, Juan
doporučujeme

Informovala o tom dnes agentura Europa Press. Politický analytik Juan José Rendón, který v minulosti radil politikům v prezidentských volebních kampaních v řadě zemí Latinské Ameriky a který nyní žije v Miami, podal demisi na funkci v Guaidóově týmu v pondělí spolu s opozičním poslancem Sergiem Vergarou. Oba v této souvislosti uvedli, že o takzvané Operaci Gedeón nevěděl ani Guaidó, ani "přátelské země", tedy Kolumbie a USA. Cílem operace bylo zajmout Madura a klíčové členy jeho režimu a dovézt je do USA, kde čelí obvinění z obchodu s drogami.

"Rozhovory strategické komise se zástupcem Silvercorpu skončily 8. listopadu 2019," uvedl v prohlášení Vergara. Podle něj i Rendóna to byla jen předběžná jednání a operaci Gedeón nakonec komise venezuelské opozice neodsouhlasila. Podle nich majitel bezpečnostní firmy Silvercorp Jordan Goudreau, který dříve bojoval mimo jiné v Iráku a Afghánistánu, operaci spustil na vlastní pěst. Sám se jí ale zřejmě neúčastnil, zatčeni byli jiní dva bývalí američtí vojáci.

Americký deník Miami Herald v pondělí napsal, že klíčovým hráčem v najmutí firmy Silvercorp byl Rendón a že v Miami se uskutečnilo několik jednání. Deník ovšem s odvoláním na své zdroje uvedl, že Guaidó o přípravách věděl. Podle dokumentů zveřejněných minulý týden listem The Washington Post (WP) nejméně jednu z více dohod se Silvercoprem Guaidó dokonce podepsal.

Deník Miami Herald v pondělí také napsal, že Guaidóovi poradci jednali se Silvercoprem o ročním kontraktu na ochranu prozatímní Guaidóovy vlády před kolumbijskými bojůvkami, podporujícími Madura, a Madurovými polovojenskými skupinami zvanými colectivos. Celkem za to měla americká firma dostat 212 milionů dolarů (asi 5,3 miliardy korun).

Venezuelská vláda prezidenta Madura předminulou neděli oznámila, že odvrátila pokus o námořní invazi, kterou podle ní zorganizovala opozice spolu s kolumbijskou vládou a Spojenými státy. Obě tyto země podporují Guaidóa, ale od operace se distancovaly.

Venezuelská armáda po vylodění několika člunů u města Macuto nedaleko Caracasu zabila nejméně osm bývalých venezuelských vojáků a pozatýkala čtyři desítky lidí, včetně dvou Američanů Lukea Denmana a Airana Berryho.

Posléze ve státní televizi vláda odvysílala video, na němž Denman tvrdí, že byl najat floridskou firmou, aby na objednávku venezuelské opozice do USA přivezl Madura.

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Volby v USA: Trump se nezaručil, že by v případě prohry předal moc pokojně

24.09.2020 10:07 Aktualizováno Americký prezident Donald Trump se ve středu odmítl jasně vyjádřit k tomu, zda by v případě prohry…

Ve městě Louisville vypukly násilné protesty, dva policisté postřeleni

24.09.2020 07:37 Během protestů, které vypukly ve městě Louisville v americkém státu Kentucky po středečním…

Americká rýže Uncle Ben's mění název, obal bude bez usměvavého černocha

24.09.2020 07:29 Z obalů rýže Uncle Ben´s zmizí obrázek usměvavého prošedivělého černocha a také samotný výrobek…

Trump oznámí kandidátku do nejvyššího soudu v sobotu večer

23.09.2020 20:24 Americký prezident Donald Trump oznámí jméno své kandidátky do amerického nejvyššího soudu v sobotu…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama