Kanada nepošle své sportovce na letní olympijské hry v Tokiu

Kanada nepošle své sportovce na letní olympijské a paralympijské hry v Tokiu, pokud se budou konat v původním termínu od 24. července. Informoval o tom dnes Kanadský olympijský výbor (COC). Kanada se tak stala první zemí, která se rozhodla hry kvůli pandemii koronaviru bojkotovat. V podobném duchu se vzápětí přidala Austrálie, která vyzvala své sportovce, aby se začali připravovat na olympijské hry v roce 2021.

Ve svém projevu v parlamentu poprvé připustil možnost odložení her i japonský premiér Šinzó Abe, podle něhož by to byla nejlepší varianta pro případ, že by se jinak olympiáda nemohla uskutečnit v kompletní podobě. Zrušení OH ale vyloučil.

Podle kanadského olympijského výboru "není nic důležitějšího než zdraví a bezpečí našich atletů i světového společenství". Koronavirem se po celém světě nakazilo již na 330.000 lidí a přes 14.600 jich zemřelo.

#TeamCanada will not send athletes to Games in summer 2020 due to COVID-19 risks.?https://t.co/AKmI2rbyeO pic.twitter.com/8McEbgirVp

— Team Canada (@TeamCanada) March 23, 2020

"COC (Kanadský olympijský výbor) a CPC (Kanadský paralympijský výbor) naléhavě vyzývají Mezinárodní olympijský výbor, Mezinárodní paralympijský výbor a Světovou zdravotnickou organizaci, aby odložily hry o jeden rok," uvedly kanadské výbory ve společném prohlášení. "Jsme uprostřed celosvětové zdravotní krize, která je mnohem důležitější než sport."

Australský olympijský výbor (AOC) dnes uvedl, že by nemohl sestavit pro Tokio 2020 tým, a doporučil sportovcům, aby se začali připravovat na to, že budou hry odloženy. Podle šéfa AOC Matta Carrolla už nemohl výkonný výbor vzhledem k vývoji situace kolem pandemie dál čekat na doporučení MOV.

"AOC je přesvědčen, že naši sportovci by nyní měli dát přednost svému zdraví a zdraví svých nejbližších. Je důležité, aby se mohli vrátit ke svým rodinám," uvedli zástupci AOC.

Dál tak sílí tlak na Mezinárodní olympijský výbor. Předseda MOV Thomas Bach o víkendu poprvé přiznal, že MOV kvůli pandemii koronaviru uvažuje o odložení olympijských her v Tokiu a pracuje na různých scénářích. Rozhodnutí by mělo padnout do čtyř týdnů. Úplné zrušení her ale podle něj ve hře není.

Olympijské hry v Tokiu se mají konat od 24. července do 9. srpna. Představitelé MOV i japonští organizátoři dosud na trvali na tom, že hry se uskuteční v původním termínu. V posledních dnech ale začaly sílit hlasy z národních olympijských výborů, sportovních svazů i od samotných sportovců, aby byly kvůli koronavirové krizi odloženy.

Související

Hackeři, ilustrační foto

Ruští hackeři se chystali napadnout olympiádu

Ruští hackeři ve službách vojenské rozvědky se chystali napadnout letní olympijské a paralympijské hry v Tokiu, než byly o rok odloženy kvůli pandemii koronaviru. Hackerské útoky by hry proměnily v logistickou "černou můru", napsal dnes na svém webu britský list The Guardian s odvoláním na informace z britského Národního centra kybernetické bezpečnosti. Šéf britské diplomacie odsoudil pokus narušit světovou sportovní událost jako "cynický a "bezohledný".
olympiáda

Nezávisí to na objevu vakcíny, tvrdí o pořádání letní olympiády v Tokiu MOV

To, zda se budou příští rok konat Letní olympijské hry v japonském Tokiu, které se měly původně konat letos, podle Mezinárodního olympijského výboru (MOV) start této olympiády nezávisí na tom, jestli se najde protilék na nemoc COVID-19. Alespoň to takto uvedl člen koordinační komise MOV John Coates a to v reakci na slova Jošitakeho Jokokury, prezidenta Japonské lékařské asociace.

Více souvisejících

Olympijské hry 2020 Kanada Japonsko olympiáda Austrálie Covid-19 (koronavirus SARS-CoV-2)

Aktuálně se děje

před 9 minutami

před 36 minutami

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 2 hodinami

ČEZ

Gazprom zažaloval v Rusku ČEZ, OMV a slovenský ZSE

Soudní dokumenty v Petrohradu potvrdily, že Kremlem ovládaný energetický gigant Gazprom podal žalobu proti české energetické společnosti ČEZ, rakouské OMV Gas Marketing & Trading a slovenské energetické skupině ZSE.

před 3 hodinami

před 3 hodinami

Černobylská jaderná elektrárna

Černobyl po 38 letech od výbuchu není mrtvou zónou. Životu se v okolí daří

Výbuch jaderné elektrárny Černobyl je vyjma shození atomových bomb za války dodnes největší jadernou katastrofou, se kterou se kdy lidstvo setkalo. Radioaktivní mrak po výbuchu, k němuž došlo 26. dubna 1986, zahalil celou Zemi a úřady byly nuceny evakuovat nejen nejbližší okolí elektrárny, ale i dvacetitisícové město Pripjať, dnes přezdívané jako město duchů. Nové výzkumy ale odhalují, že do radioaktivní zóny se postupně vrací život.  

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

před 8 hodinami

Putin vyrazí poprvé od znovuzvolení na zahraniční cestu. Tentokrát si nevybral Bělorusko ani Turecko

Ruský prezident Vladimir Putin oznámil, že se plánuje v květnu vydat na návštěvu do Číny. Bude to jeho první zahraniční cesta od opětovného zvolení do prezidentské funkce, která má posílit vztahy mezi Moskvou a Pekingem. Uvedla to agentura AFP.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy