Olympijské hry 2020

olympiáda

Nezávisí to na objevu vakcíny, tvrdí o pořádání letní olympiády v Tokiu MOV

To, zda se budou příští rok konat Letní olympijské hry v japonském Tokiu, které se měly původně konat letos, podle Mezinárodního olympijského výboru (MOV) start této olympiády nezávisí na tom, jestli se najde protilék na nemoc COVID-19. Alespoň to takto uvedl člen koordinační komise MOV John Coates a to v reakci na slova Jošitakeho Jokokury, prezidenta Japonské lékařské asociace.
Ilustrační foto

Roční odklad nemusí stačit. Olympiáda je nadále v ohrožení

S pokračujícím šířením koronaviru v Japonsku se šéf organizačního výboru olympijských her v Tokiu Toširo Muto obává, že ani roční odklad nemusí stačit. V zemi byl tento týden vyhlášen nouzový stav. Uspořádání her, které by měly začít za necelých 16 měsíců, podle Muta momentálně nikdo nemůže zaručit.
olympiáda

Olympijské hry v Tokiu by mohly začít příští rok 23. července, uvádí japonská televize

Letní olympijské hry v japonském Tokiu, které byly odloženy kvůli aktuální pandemii koronaviru až na příští rok, by se mohly uskutečnit v termínu od 23. července do 8. srpna, informuje o tom alespoň japonská státní televize NHK. Tím by tak definitivně padla předešlá slova šéfa Mezinárodního olympijskéhoí výboru (MOV) Thomase Bacha o tom, že by Letní olympijské hry nemusely konat v létě.
Ilustrační foto

Kdy proběhne olympiáda? Padl první možný termín

Předseda organizačního výboru olympijských her v Tokiu Joširo Mori zpochybnil možnost, že by se odložené soutěže pod pěti kruhy uskutečnily v jarních měsících. Funkcionář je přesvědčen, že se bude závodit přibližně ve stejné době, v níž se olympiáda měla konat letos, než byla kvůli pandemii koronaviru odložena na příští rok. Řekl to v rozhovoru pro japonskou televizi.
Ilustrační foto

Hledání termínu olympiády začalo, naráží na první problémy

První jednání pracovní skupiny Mezinárodního olympijského výboru s představiteli 33 sportovních federací o novém termínu olympijských her v Tokiu nepřineslo žádný konkrétní výsledek. Podle vyjádření prezidenta mezinárodní federace stolního tenisu Thomase Weikerta pro agenturu SID by se funkcionáři měli na novém datu odložených her shodnout do tří týdnů.
Ilustrační foto

Olympijské hry 2020 odloženy. Šéf MOV požádal sportovce o pochopení

Předseda Mezinárodního olympijského výboru Thomas Bach požádal sportovce o pochopení a shovívavost s možnými škrty a přesuny při přípravě přeložených olympijských her v Tokiu. Na odložení největšího sportovního svátku kvůli současné pandemii koronaviru se v úterý Bach dohodl s japonskými organizátory a zástupci vlády, OH se budou konat příští rok.
olympiáda

Letní olympijské hry v Tokiu se letos neuskuteční. Až příští rok

To, o čem se v posledních dnech a týdnech v souvislosti s aktuální pandemií koronaviru nejvíce debatovalo, se stalo nakonec skutečností. Po telefonickém úterním jednání japonského premiéra Šinzó Abeho a prezidenta Mezinárodního olympijského výboru (MOV) Thomase Bacha se obě strany dohodly na tom, že leto sse rozhodně Letní olympijské hry v Tokiu neuskuteční. Sportovci se tak budou připravovat až na příští rok 2021, na který byl tento sportovní svátek nově odložen.
Šinzó Abe, japonský politik a předseda vlády.

Dnes se rozhodne o osudu OH v Tokiu. Japonský premiér bude s šéfem MOV

Japonský premiér Šinzó Abe bude dnes telefonicky jednat s šéfem Mezinárodního olympijského výboru (MOV) Thomasem Bachem o možném odložení olympijských her kvůli pandemii koronaviru. Tokio bude podle agentury Kjódó požadovat, aby se hry konaly nejpozději dvanáct měsíců po původním termínu 24. července až 9. srpna.
Ilustrační foto

O odkladu olympiády je podle člena MOV rozhodnuto

Podle člena Mezinárodního olympijského výboru (MOV) Richarda Pounda budou letní olympijské hry v Tokiu odloženy. Kanadský funkcionář, bývalý viceprezident MOV a někdejší šéf světové antidopingové agentury WADA, to řekl listu USA Today.
olympiáda

Olympiáda odložena, hlásí vlivný kanadský činovník Pound. MOV to zatím nepotvrzuje

Významný kanadský sportovní funkcioniář, jenž byl v minulosti viceprezidentem Mezinárodního olympijského výboru (MOV) a také šéfem Světové antidopingové agentury WADA Richard Pound uvedl v pondělním rozhovoru pro USA Today, že už je o odkladu Letních olympijských her v Tokiu definitivně rozhodnuto. Samotný MOV v čele s Thomasem Bachem však tuto informaci zatím nepotvrzuje a Poundův výrok označil jako "interpretaci jednotlivce". "Na základě informací, které má MOV k dispozici, bylo rozhodnuto o odkladu. Parametry ještě nebyly stanoveny, ale hry nezačnou 24. července, pokud vím," uvedl Pound v interview konkrétně.
Olympijský park

Doktor by v současné situaci sportovce na olypiádu neposlal

Sportovní ředitel Českého olympijského výboru (ČOV) Martin Doktor by za současného stavu sportovce na olympijské hry do Tokia neposlal. Upozornil ale, že vývoj pandemie koronaviru je rychlý a situace se může změnit. Podpořil sportovce v tom, aby se i v současných omezeních připravovali. Olympijské hry mají totiž stále před sebou, ať už to bude v řádném termínu od 24. července nebo později.
Šinzó Abe, japonský politik a předseda vlády, poprvé připustil odložení Letních olympijských her

Kanada do Tokia své sportovce nepustí, Austrálie se připravuje až na příští rok

Poté, co se v předešlých dnech proti konání Letních olympijských her v Tokiu v tomto roce kvůli pandemii koronaviru vyslovil norský, brazilský i španělský olympijský výbor, nyní Kanada rozhodla, že letos rozhodně na jak olympiádu, tak na paralympiádu své sportovce v žádném případě nepustí. V pondělí o tom informoval Kanadský olympijský výbor (COC). Tato severoamerická země tak jako první na světě dalajasně najevo, že letošní olympiádu bude kvůli koronaviru takto bojkotovat. Austrálie pak vyzvala své sportovce, aby se začali připravovat až na rok 2021 a když k tomu dáme zprávu o tom, že japonský premiér Šinzó Abe poprvé připustil, že letní olympiáda se může odložit, blíží se tak čas, kdy se po mistrovství světa v hokeji a mistrovství Evropy ve fotbale nebude letos konat ani největší sportovní akce, tedy Letní olympijské hry.
Kanada nepošle své sportovce na letní olympijské hry v Tokiu

Kanada nepošle své sportovce na letní olympijské hry v Tokiu

Kanada nepošle své sportovce na letní olympijské a paralympijské hry v Tokiu, pokud se budou konat v původním termínu od 24. července. Informoval o tom dnes Kanadský olympijský výbor (COC). Kanada se tak stala první zemí, která se rozhodla hry kvůli pandemii koronaviru bojkotovat. V podobném duchu se vzápětí přidala Austrálie, která vyzvala své sportovce, aby se začali připravovat na olympijské hry v roce 2021.
Japonský premiér označil odložení olympiády za možnost

Japonský premiér označil odložení olympiády za možnost

Japonský premiér Šinzó Abe dnes poprvé prohlásil, že odložení letní olympiády v Tokiu může být variantou, jestliže nebude možné uspořádat hry v "úplné formě". I Mezinárodní olympijský výbor (MOV) o víkendu přiznal, že kvůli pandemii koronaviru uvažuje o odložení olympijských her. Rozhodnutí by mělo padnout do čtyř týdnů.
olympiáda

Tokio poprvé připouští náhradní varianty s olympiádou. Počítá se i s Hrami bez diváků

Kvůli pandemii koronaviru se určitě v tomto roce neuskuteční původně plánované mistrovství Evropy ve fotbale, jež se tak tedy nakonec odložilo o rok, stejně tak se letos v květnu neuskuteční mistrovství světa v hokeji ve Švýcarsku. Je jen otázkou času, kdy se rozhodne nad osudem největší původně plánované sportovní akce tohoto roku, tedy nad osudem Letních olympijských her v japonském Tokiu, které by zde měly proběhnout od 24. července do 9. srpna. Dosud, jak Mezinárodní olympijský výbor (MOV), tak i samotné pořadatelské mětso Tokio, nad jinými variantami než na uskutečnění Her v původním termínu neuvažovaly, nyní se ale začíná v kuloárech začíná mluvit.

Aktuálně se děje

před 1 hodinou

před 7 hodinami

raketový systém Patriot

Ukrajina dostane od Španělska rakety Patriot

Španělsko pošle na Ukrajinu rakety Patriot. Na videokonferenci mezinárodní Kontaktní skupiny pro podporu Ukrajiny to dnes oznámila španělská ministryně obrany Margarita Roblesová. Informoval španělsky list El País v reakci na tlak spojenců z EU a NATO.

včera

včera

Vinice, ilustrační fotografie.

Vinaři vyúčtovali ztráty. Mráz způsobil škody za více než dvě miliardy

Rekordní mrazy, které minulý a tento týden udeřily v České republice, ničivě zasáhly tuzemské vinohrady. V Čechách je dopad naprosto fatální, škody tam dosahují 95 procent. Na Moravě se pohybují minimálně na úrovni 23% snížení výnosu. Aktuální průzkum mezi vinaři vyčíslil celkové škody napáchané na letošní úrodě na více než 2 miliardy korun. Vinaři ale varují, že měnící se klima není jediným problémem domácího vinařství, a žádají aktivnější přístup k jejich řešení ze strany ministerstva. 

včera

Aktualizováno včera

včera

včera

Vlastimil Válek

Válek zmínil, jak české zdravotnictví těží z členství v EU

Mezi největší přínosy dvacetiletého členství Česka v Evropské unii patří například možnost čerpat zdravotní péči v kterékoliv zemi EU, společné registrace nových léků před vstupem na trh, zapojení do expertních sítí lékařů nebo sdílení expertizy Evropského centra pro prevenci a kontrolu nemocí (ECDC) ve veřejném zdraví, konstatovalo ministerstvo zdravotnictví. 

včera

včera

Jakub Voráček

Voráček pomalu zavírá dveře za svou hráčskou kariérou. Na 99 procent se na led nevrátí

Kariéra bývalého hokejového reprezentanta Jakuba Voráčka, během níž nastoupil k více než tisícovce zápasů v kanadsko-americké NHL, se nezadržitelně blíží ke svému konci. Samotný čtyřiatřicetiletý hokejista totiž v úterním rozhovoru pro CNN Prima News uvedl, že končí svou bohatou kariéru. Záhy ale svá slova mírnil, když pro server sport.cz řekl, že ještě není definitivně rozhodnut o svém konci, ale to, že se už mezi mantinely neobjeví, je podle něj na 99 procent jisté.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

ČEZ

Gazprom zažaloval v Rusku ČEZ, OMV a slovenský ZSE

Soudní dokumenty v Petrohradu potvrdily, že Kremlem ovládaný energetický gigant Gazprom podal žalobu proti české energetické společnosti ČEZ, rakouské OMV Gas Marketing & Trading a slovenské energetické skupině ZSE.

včera

včera

Černobylská jaderná elektrárna

Černobyl po 38 letech od výbuchu není mrtvou zónou. Životu se v okolí daří

Výbuch jaderné elektrárny Černobyl je vyjma shození atomových bomb za války dodnes největší jadernou katastrofou, se kterou se kdy lidstvo setkalo. Radioaktivní mrak po výbuchu, k němuž došlo 26. dubna 1986, zahalil celou Zemi a úřady byly nuceny evakuovat nejen nejbližší okolí elektrárny, ale i dvacetitisícové město Pripjať, dnes přezdívané jako město duchů. Nové výzkumy ale odhalují, že do radioaktivní zóny se postupně vrací život.  

včera

Korupce na Ukrajině: Soud poslal do vazby jednoho z členů vlády

Ukrajinský soud v pátek nařídil vazbu pro ministra zemědělství Mykolu Solského kvůli podezření z účasti na nelegálním získání státní půdy v hodnotě téměř sedmi milionů eur. Informaci poskytla agentura TASR s odvoláním na Reuters.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy