Tokio poprvé připouští náhradní varianty s olympiádou. Počítá se i s Hrami bez diváků

Kvůli pandemii koronaviru se určitě v tomto roce neuskuteční původně plánované mistrovství Evropy ve fotbale, jež se tak tedy nakonec odložilo o rok, stejně tak se letos v květnu neuskuteční mistrovství světa v hokeji ve Švýcarsku. Je jen otázkou času, kdy se rozhodne nad osudem největší původně plánované sportovní akce tohoto roku, tedy nad osudem Letních olympijských her v japonském Tokiu, které by zde měly proběhnout od 24. července do 9. srpna. Dosud, jak Mezinárodní olympijský výbor (MOV), tak i samotné pořadatelské mětso Tokio, nad jinými variantami než na uskutečnění Her v původním termínu neuvažovaly, nyní se ale začíná v kuloárech začíná mluvit.

O tom, že se už nad různými náhradními variantami ohledně konání Letních olympijských her v Tokiu vážně uvažuje, informovaly agenturu Reuters dva anonymní zdroje blízké organizátorům. "Byli jsme požádáni o simulaci variant odložení her. Proto vytváříme alternativní plány B, C, D podle doby, o jakou by se hry odložily," uvedl konkrétně jeden ze zmiňovaných zdrojů. V těchto uvažovaných variantách se berou pochopitelně ohledy i na možné ekonomické dopady.

Druhý nejmenovaný zdroj agentury Reuters pak mluvil o tom, že se uvažuje nad odkladem o rok i o dva, ale i o menší čas, třeba jen o 45 dní. "Rozhodnout se o tom ale každopádně musí co nejdříve, jinak náklady porostou," řekl.

Přestože všechny možné sportovní akce po celém světě byly kvůli šířícímu se koronaviru zrušeny, předseda MOV Thomas Bach dosud nechtěl slyšet o tom, že by se Hry měly odložit. A to i přesto, že se proto vyslovily v předešlých dnech už norský, brazilský či španělský olympijský výbor. I Baxh ale pomalu začíná mluvit o jiných variantách.

Japonsko by bylo rádo, kdyby se Hry uskutečnily i z toho důvodu, že by zemi vycházejícího slunce navštívilo mnoho zahraničních turistů, ovšem pracuje se i s variantou, že by se Hry sice uskutečnily později a navíc bez diváků. To by však pochopitelně znamenalo obrovskou finanční ztrátu a to ve výši 800 milionů dolarů (v přepočtu zhruba 20,5 miliardy korun). Ty by přišly pořadatelské zemi už jen za 7,8 milionu vstupenek.

Tokio oficiálně počítá s náklady 12,6 miliardy dolarů (322 miliard korun). Více než tři miliardy dolarů pak tvoří peníze od japonských sponzorů, což je v tomto ohledu rekord. Není tedy divu, že právě u japonských sponzorů narůstá poslední dobou nervozita z možného odložení Her.

Související

Hackeři, ilustrační foto

Ruští hackeři se chystali napadnout olympiádu

Ruští hackeři ve službách vojenské rozvědky se chystali napadnout letní olympijské a paralympijské hry v Tokiu, než byly o rok odloženy kvůli pandemii koronaviru. Hackerské útoky by hry proměnily v logistickou "černou můru", napsal dnes na svém webu britský list The Guardian s odvoláním na informace z britského Národního centra kybernetické bezpečnosti. Šéf britské diplomacie odsoudil pokus narušit světovou sportovní událost jako "cynický a "bezohledný".
olympiáda

Nezávisí to na objevu vakcíny, tvrdí o pořádání letní olympiády v Tokiu MOV

To, zda se budou příští rok konat Letní olympijské hry v japonském Tokiu, které se měly původně konat letos, podle Mezinárodního olympijského výboru (MOV) start této olympiády nezávisí na tom, jestli se najde protilék na nemoc COVID-19. Alespoň to takto uvedl člen koordinační komise MOV John Coates a to v reakci na slova Jošitakeho Jokokury, prezidenta Japonské lékařské asociace.

Více souvisejících

Olympijské hry 2020 olympiáda Covid-19 (koronavirus SARS-CoV-2)

Aktuálně se děje

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Volkswagen

Tolik si kvůli Trumpovi připlatíte. Volkswagen bude u ceny aut ukazovat, o kolik lidé zaplatí víc kvůli clům

Automobilka Volkswagen oznámila, že na cenových štítcích svých vozidel začne uvádět novou položku „dodatečné dovozní poplatky“, která bude odrážet náklady spojené s nově zavedenými 25% cly na dovoz automobilů do USA. Tento krok přichází poté, co administrativa prezidenta Donalda Trumpa ve čtvrtek oficiálně spustila nová celní opatření, která výrazně ovlivní automobilový průmysl a ceny vozidel na americkém trhu.

včera

včera

Volkswagen

Světový trh s automobily cítí první dopady Trumpových cel. Narušení výrobního řetězce už se de facto děje, upozornil Petzl

Ve čtvrtek vstoupilo v platnost nové 25% clo na dovážené automobily, které je součástí širší obchodní ofenzivy administrativy amerického prezidenta Donalda Trumpa. Jeho cílem je oživit domácí výrobu a posílit pozici amerických továren na úkor zahraniční konkurence. Jenže trh s automobily jeho kroky bolí už teď. Zasažen bude také český průmysl, jak pro EuroZprávy.cz potvrdil výkonný ředitel Svazu automobilového průmyslu Zdeněk Petzl.

včera

Ilustrační fotografie

Ne America First, ale America Alone. Obchodní asociace ostře kritizují Trumpa, propadá se i Adidas nebo Amazon

Prezidentka německého Sdružení automobilového průmyslu (VDA) Hildegard Müller uvedla, že tato politika znamená zásadní odklon Spojených států od pravidel světového obchodu. „Tohle není ‘America First’, to je ‘America Alone’,“ prohlásila Müller. Nová cla zavádějí 25% sazbu na dovoz evropských automobilů do USA a 20% clo na veškerý další vývoz z EU.

včera

včera

včera

Marek Výborný

Česko zavádí opatření kvůli slintavce a kulhavce. Omezí dopravu a povolá vojenské veterináře

Česká vláda dnes schválila mimořádná opatření zaměřená na prevenci zavlečení slintavky a kulhavky (SLAK) na území České republiky. Do kontrol na hranicích se zapojí až dvacet vojenských veterinářů s potřebnou technikou, kteří budou pomáhat Státní veterinární správě (SVS) při monitorování přepravovaných zvířat a zemědělských produktů. Opatření by mělo vstoupit v platnost již tento týden.

včera

včera

včera

Donald Trump oznámil reciproční cla. (2.4.2025)

Proč tolik lží? Trumpova tabulka nedává smysl z žádného úhlu pohledu

Středeční projev amerického prezidenta Donalda Trumpa byl opět směsicí nepřesností a zavádějících tvrzení – v některých případech dokonce přímo lží. Zaměřili jsme se na několik z nich, včetně tabulky s údajnými „recipročními celními opatřeními“, kterou během projevu prezentoval. Při pohledu na uvedená čísla to působí, jako by při jejím sestavování využil generátor náhodných čísel.

včera

včera

včera

včera

Bílý dům (The White House), Wahsington D.C., USA

Na Trumpově seznamu cel chybí Rusko a Bělorusko. Bílý dům vysvětlil proč

Ruská média si všímají, že jejich země se neobjevila na Trumpově seznamu nových cel, ale nevidí v tom žádnou výhodu. Podle státní televize Rossija 24 nejde o „zvláštní zacházení“, ale o fakt, že Rusko je už nyní pod tvrdými sankcemi kvůli invazi na Ukrajinu. Stanice Rossija 1 dokonce tvrdí, že to v Západě vzbudilo „zklamání“.

včera

Dopady cel na český průmysl mohou být masivní, varuje Rafaj. Očekává se drastický pokles HDP Ameriky i Unie

Administrativa Donalda Trumpa oznámila zavedení nových cel, která mohou zásadně ovlivnit globální obchodní toky. Opatření vstoupí v platnost během dubna a zamíří na široké spektrum zboží dováženého do Spojených států. Podle odborníků a zástupců českého průmyslu jde o bezprecedentní krok, jehož důsledky mohou být pro českou exportní ekonomiku mimořádně tvrdé.

Zdroj: Jakub Jurek

Další zprávy