Chile netuší, kolik má obětí koronaviru. Spor vyústil v pád ministra zdravotnictví

Chilský prezident Sebastián Piňera dnes jmenoval nového ministra zdravotnictví po odstoupení Jaimeho Maňalicha kvůli sporům o statistiky kolem koronaviru. Informovala o tom agentura Reuters.

Sebastian Piñera
doporučujeme

Maňalicha, jemuž prezident poděkoval za vynikající službu, ve funkci vystřídá jednasedmdesátiletý lékař Oscar Enrique Paris.

Chile je v Latinské Americe po Brazílii a Peru epidemií třetí nejpostiženější zemí, co do počtu potvrzených případů na milion obyvatel je dokonce na prvním místě. V pátek ohlásilo vůbec nejčernější denní statistiku - 222 nových obětí a 6754 infikovaných. Situace se podle úřadů stále zhoršuje zejména v Santiagu de Chile, i když tam platí karanténa. Stejně jako Santiago jsou uzavřena i velká města Valparaíso a Viňa del Mar.

Celkově má devatenáctimilionové Chile od začátku března potvrzeno 167.355 případů nákazy a 3101 mrtvých.

V pondělí bilance mrtvých skokově vzrostla, když se do statistiky přidaly dosud nezahrnuté případy. Země změnila způsob zpracování údajů z registrů zemřelých a propojila informace s těmi z laboratoří, kde se provádějí testy na koronavirus.

Specialista na nemoci ledvin Maňalich si podle agentury Reuters vysloužil ocenění za razanci, s níž dokázal nemocnicím zajistit dostatek plicních ventilátorů a ochranného vybavení. Političtí oponenti, starostové i někteří kolegové ho ale kritizovali za to, že odmítá zveřejnit víc detailů o nákaze, že nevyhlásil karanténu dříve a také, že se měnila kritéria pro počítání nových případů.

Investigativní web Ciper dnes uvedl, že Světové zdravotnické organizaci (WHO) ministerstvo oznámilo, že v Chile souvisí s koronavirem až 5000 úmrtí.

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Brazilský prezident Bolsonaro se nakazil koronavirem, nemoc dlouhodobě…

07.07.2020 20:34 Aktualizováno Nákazu koronavirem potvrdily testy u brazilského prezidenta Jaira Bolsonara, který v minulosti…

Čína podle šéfa FBI nutí svoje občany žijící v USA k návratu do vlasti

07.07.2020 18:54 Čína se snaží nátlakem donutit některé svoje občany žijící v zahraničí k návratu do vlasti, aby…

Nejvyšší soud USA rozhodl, že státy mohou trestat "neposlušné" volitele

07.07.2020 17:43 Nejvyšší soud USA dnes rozhodl, že americké státy mohou potrestat členy prezidentského sboru…

Analýza CNN: Konspirační teorie QAnon má podporu Trumpa, je velmi…

07.07.2020 16:07 Republikánská strana by mohla mít v listopadových volbách do amerického Kongresu na kandidátce tři…

Související:

Právě se děje

Další zprávy