Minneapolis se po smrti Floyda chystá rozpustit městskou policii

Americké město Minneapolis se připravuje na postupné zrušení městské policie a její nahrazení novým systémem bezpečnosti, který bude zaměřen na preventivní programy či komunitní výpomoc. Na twitteru to oznámili předsedkyně městské rady Lisa Benderová a její kolega Jeremiah Ellis.

Ve Spojených státech existuje řada hnutí, kteří požadují rozpuštění či zásadní reformu policie, téma se nyní po smrti George Floyda stalo aktuální. Černoch Floyd zemřel před 14 dny právě v Minneapolis při zatýkání, což vyvolalo rozsáhlé protesty nejen v USA, ale i ve světě.

"Chystáme se rozpustit minneapoliské policejní oddělení. Až to uděláme, tak ho jen neslepíme znovu dohromady. Chceme od základů přehodnotit to, jak přistupujeme k veřejné bezpečnosti a reagujeme na mimořádné události," napsal na twitteru městský radní Ellis. Krátce poté postoj rady potvrdila i její šéfka Benderová.

"Ano. Chystáme se rozpustit minneapoliské policejní oddělení a nahradit ho transformativním novým modelem veřejné bezpečnosti," uvedla na twitteru Benderová. Krok je podle ní nezbytný.

Thank you to the thousands of community members who have raised your voices to demand change. Thank you to @reclaimtheblock & @BlackVisionsMN for inviting us in. Today is a beginning. Minneapolis: we invite you to be part of building a system so our whole community is safe. https://t.co/fMaCw8HfyH

— Lisa Bender (@lisabendermpls) June 7, 2020

Phillipe Cunningham, který je rovněž jedním z radních podporujících reformu městského policejního sboru, uvedl, že změna nenastane náhle, protože by jinak veřejnosti neměl kdo v případě nouze přijít na pomoc.

Pro zrušení policie je odhodláno hlasovat devět ze třinácti radních. Benderová podle CNN uvedla, že tato většina je absolutní, takže nebude možné postoj rady přehlasovat.

Podle místní televizní stanice CBS Minnesota je předpoklad, že velká část policejního rozpočtu bude soustředěna na preventivní programy, výchovu mládeže, služby pro psychicky nemocné a na protidrogovou léčbu. Očekává se i širší zapojení rodin, sousedů a sociálních pracovníků.

K podobnému přístupu se ve světle současných protestů rozhodla i další města, například New York či Los Angeles. Newyorský starosta Bill de Blasio v neděli prohlásil, že radnice přesune část rozpočtu místního policejního sboru na programy pro rizikovou mládež a další sociální služby, aniž by snížila bezpečnost ve městě. Zatím však ke svému plánu neuvedl další podrobnosti. Starosta Los Angeles Eric Garcetti zase slíbil, že ubere asi 150 milionů dolarů (přes 3,5 miliardy korun) z plánovaného navýšení rozpočtu pro místní policii.

Těchto kroků politiků z Demokratické strany se nyní snaží využít pro posílení své kampaně za znovuzvolení republikánský prezident Donald Trump. Slogan "odeberte finance policii" (defund the police), který se stal na mnoha místech jedním z hlavních požadavků protestujících, se snaží prezidentovi poradci předkládat jako požadavek radikálů s cílem rozvrátit veřejný pořádek. Trump, jehož reakce na protesty se setkala s hlasitým odporem i v řadách některých jeho podporovatelů, chce kritikou tohoto přístupu nalákat zpět své voliče, kteří se mohli zaleknout jeho dřívějšího jednání, napsala agentura AP.

LAW & ORDER, NOT DEFUND AND ABOLISH THE POLICE. The Radical Left Democrats have gone Crazy!

— Donald J. Trump (@realDonaldTrump) June 8, 2020

"Zákon a pořádek, nebrat policii finance a nerušit ji. Radikálně levicoví demokraté se zbláznili," napsal dnes na sociální síti twitter prezident, který se již dříve označil za prezidenta zákona a pořádku.

Související

Juraj Kucka (ještě v dresu Sparty)

Exsparťan na Ostrovech odmítl před zápasem pokleknout. Následně uvedl proč

Před víkendovým ligovým zápasem anglické nejvyšší fotbalové soutěže mezi Leeds a Watfordem se udál moment, který jistě zaujal nejednoho fanouška a vůbec člověka z anglické fotbalové veřejnosti. V dresu Watfordu totiž nastoupil slovenský fotbalista bývalý sparťan Juraj Kucka a právě on před tímto vzájemným duelem nepoklekl na podporu hnutí "Black Lives Matter". A kupodivu nebyl tehdy jediný. Stát zůstal i jeho spoluhráč tmavé pleti Emmanuel Dennis.

Více souvisejících

Black lives matter Policie USA USA (Spojené státy americké) George Floyd (černoch zabitý policistou v USA) Donald Trump

Aktuálně se děje

před 28 minutami

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 1 hodinou

ČEZ

Gazprom zažaloval v Rusku ČEZ, OMV a slovenský ZSE

Soudní dokumenty v Petrohradu potvrdily, že Kremlem ovládaný energetický gigant Gazprom podal žalobu proti české energetické společnosti ČEZ, rakouské OMV Gas Marketing & Trading a slovenské energetické skupině ZSE.

před 2 hodinami

před 2 hodinami

Černobylská jaderná elektrárna

Černobyl po 38 letech od výbuchu není mrtvou zónou. Životu se v okolí daří

Výbuch jaderné elektrárny Černobyl je vyjma shození atomových bomb za války dodnes největší jadernou katastrofou, se kterou se kdy lidstvo setkalo. Radioaktivní mrak po výbuchu, k němuž došlo 26. dubna 1986, zahalil celou Zemi a úřady byly nuceny evakuovat nejen nejbližší okolí elektrárny, ale i dvacetitisícové město Pripjať, dnes přezdívané jako město duchů. Nové výzkumy ale odhalují, že do radioaktivní zóny se postupně vrací život.  

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

Ukrajina stáhla z bojiště americké Abramsy

Ukrajina dočasně stáhla z bojiště americké tanky Abrams M1A1. Ukázaly se jako zranitelné při útocích ruskými drony, uvedla agentura AP s odvoláním na zdroje v americké armádě.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy