Vakcína proti covidu-19 americké biotechnologické společnosti Moderna má podle úplných výsledků poslední fáze testů účinnost přes 94 procent, těžkým případům nemoci dokonce předešla stoprocentně. Studie přitom neukázaly žádné vážné vedlejší účinky. Firma se tak ještě dnes chystá požádat regulační úřady ve Spojených státech a Evropské unii o schválení mimořádného nasazení látky.
Vakcína Moderny by tak po látce společnosti Pfizer mohla být druhou, která obdrží povolení amerických úřadů ještě letos. Pfizer podal žádost k americkému Úřadu pro kontrolu potravin a léčiv (FDA) před deseti dny. Nezávislí poradci mají FDA sdělit svoje doporučení ohledně vakcíny Pfizeru 10. prosince, k vakcíně Moderny zasednou o týden později.
"Domníváme se, že máme vakcínu, která má velmi vysokou účinnost. Máme nyní data, která to dokazují," řekl výzkumný ředitel firmy Tal Zaks. "Očekáváme, že budeme hrát zásadní roli při obracení této pandemie k lepšímu," dodal.
We just announced the primary efficacy analysis in the Phase 3 COVE study for mRNA-1273, our COVID-19 vaccine candidate and that today, we plan to request an Emergency Use Authorization from the U.S. FDA & conditional approval from the EMA. Read more: https://t.co/90FbcVHdWN pic.twitter.com/36tpY0QeFl
— Moderna (@moderna_tx) November 30, 2020
Moderna chce kromě FDA požádat o mimořádné povolení také Evropskou agenturu pro léčivé přípravky (EMA), která už začala některá data ohledně její vakcíny analyzovat.
Dnes oznámený údaj o účinnosti je o čtyři desetiny procenta nižší než hodnota, kterou firma uvedla v polovině listopadu s odkazem na předběžné výsledky. Podle Zakse se však jedná o statisticky nepodstatný rozdíl.
Látka společnosti Moderna má oproti přípravku Pfizeru výhodu v tom, že nemusí být skladována v extrémně nízkých teplotách, a bude proto jednoduší ji distribuovat až k samotným pacientům. Svou účinnost totiž neztrácí ani při teplotách, jež jsou v normálních domácích mrazácích.
Společnost testovala vakcínu na 30.000 lidech, přičemž části z nich aplikovala pouze neúčinnou látku, takzvané placebo. Covidem-19 onemocnělo za dobu testů celkem 196 osob, 185 z nich ve skupině, jež dostala placebo, zbylých 11 bylo mezi naočkovanými. U 30 lidí se rozvinula těžká forma covidu-19, všichni však byli ze skupiny, která dostala neúčinnou látku. Vakcína má tedy stoprocentní účinnost při předcházení těžké formě onemocnění, tvrdí společnost, což platí napříč pohlavími a věkovými a etnickými skupinami.
Ani konečné výsledky přitom neukázaly závažné vedlejší účinky látky. Mezi nejčastější patřila únava, bolest v místě aplikace vakcíny, či bolesti hlavy či svalů. Všechny tyto efekty jsou však jen krátkodobé. Některým lidem látka způsobila symptomy podobné chřipce, nijak je však neohrozila.
Moderna tvrdí, že by mohla mít do konce letošního roku v USA vyrobených 20 milionů dávek, což stačí na naočkování deseti milionů lidí. Evropská komise minulý týden schválila smlouvu s Modernou na nákup až 160 milionů dávek vakcíny.
Související

EU schválila upravenou covidovou vakcínu od Moderny na variantu omikron

Moderna podala žalobu na Pfizer a BioNTech. Měli jí ukrást mRNA patenty
Moderna (farmaceutická firma) , očkování , USA (Spojené státy americké) , EU (Evropská unie) , Pfizer , Covid-19 (koronavirus SARS-CoV-2)
Aktuálně se děje
před 1 minutou

V Česku hrozí vydatný déšť. Hladík doporučil lidem, jak se mají chovat
před 25 minutami

Netanjahu chce Nobelovu cenu pro šéfa Bílého domu. Zastavuji války, reagoval dojatý Trump
před 49 minutami

Nové informace o smrti ministra, jehož odvolal Putin. Tělo se nenašlo v domě
před 1 hodinou

S požáry v Německu bojovaly stovky hasičů. Ohrožovaly je výbuchy munice
před 1 hodinou

Trump obrátil. Ukrajina se dočká navýšení americké vojenské podpory
před 1 hodinou

Na Slovensku začíná ostře sledovaný soud s atentátníkem na Fica
před 3 hodinami

Počasí na měsíc. Nejtepleji má být na přelomu července a srpna
včera

Panika v letadle na Mallorce. Cestující skákali z křídla, šest lidí skončilo v nemocnici
včera

Šimkovičová se nezavděčí. Úřad dal na festival miliony, ministryni vypískali
včera

Britové si připomněli teror v Londýně. Král ocenil, jak se národ vzpamatoval
včera

Trump udělal z USA obchodního vyvrhele. Řešením je vyloučení z WTO
včera

Metrem se na Staroměstskou nedostanete. Stanice je do odvolání uzavřena
včera

Brankář Kovář je blízko odchodu do PSV Eindhoven. Schick bude v Leverkusenu pokračovat
včera

Agresivní včely napadly lidi ve Francii. Důchodci se zastavilo srdce
Aktualizováno včera

Duda je naposledy jako prezident v Praze. Na Hradě ho přijal Pavel
včera

Další podezřelá smrt v Rusku. Starovojt zemřel v den, kdy ho Putin odvolal
včera

Francouzi možná půjdou opět volit. Rozhodne frustrovaný a podrážděný Macron
včera

Policie odvolala pátrání po synovci herce Rychlého. Přihlásil se sám
včera

Až 200 milimetrů. Deštivé počasí udeří v Česku naplno, hrozí velká voda
včera
20 let od útoků v Londýně stále nejsme v bezpečí. DIY útoky jsou hůře zachytitelné, radikalizace probíhá přes internet
Přesně před dvaceti lety zasáhla Londýn série teroristických útoků, které si vyžádaly 52 mrtvých a stovky zraněných. Islamisté odpálili nálože v metru i autobusu a způsobili nejhorší útok v Británii od války. Tragédie vedla k zásadní reformě bezpečnostních opatření i posílení pravomocí rozvědky. Navzdory pokroku však podle expertů riziko DIY útoků osamělých útočníků přetrvává a nulové nebezpečí terorismu je i nadále nedosažitelné.
Zdroj: Jakub Jurek