Nancy Pelosiová popsala, proč přiletěla s kongresovou delegací na Tchaj-wan

Před 43 lety Kongres Spojených států amerických drtivou většinou schválil a prezident Jimmy Carter podepsal zákon o vztazích s Tchaj-wanem, který je jedním z nejdůležitějších pilířů americké zahraniční politiky v asijsko-pacifickém regionu. Píše to předsedkyně americké Sněmovny reprezentantů Nancy Pelosiová v úvodníku, který krátce po jejím dnešním příletu na Tchaj-wan zveřejnil na svém webu list The Washington Post.

Nancy Pelosiová v roušce

Zákon o vztazích s Tchaj-wanem stanovil americký závazek vůči demokratickému Tchaj-wanu a poskytl rámec pro hospodářské a diplomatické vztahy, které rychle přerostly v klíčové partnerství. Podpořil hluboké přátelství zakořeněné ve společných zájmech a hodnotách: sebeurčení a samospráva, demokracie a svoboda, lidská důstojnost a lidská práva.

Zároveň učinil slavnostní slib Spojených států, že budou podporovat obranu Tchaj-wanu: "Považovat jakoukoli snahu o určení budoucnosti Tchaj-wanu jinými než mírovými prostředky ... za hrozbu pro mír a bezpečnost v západní části Tichomoří a za důvod k vážnému znepokojení Spojených států."

Dnes si Amerika musí tento slib připomenout. Musíme stát při Tchaj-wanu, který je ostrovem odolnosti. Tchaj-wan je vedoucím představitelem v oblasti správy věcí veřejných, v současné době v řešení pandemie covidu-19 a v prosazování ochrany životního prostředí či klimatických opatření. Je předním představitelem v oblasti míru, bezpečnosti a hospodářské dynamiky, ostrovem s podnikatelským duchem, kulturou inovací a technologickou zdatností, kterou mu závidí celý svět.

A přesto je tato živá a silná demokracie, kterou organizace Freedom House označila za jednu z nejsvobodnějších na světě a v jejímž čele hrdě stojí žena, prezidentka Cchaj Jing-wen, ohrožena.

V posledních letech Peking dramaticky zvýšil napětí ve vztazích s Tchaj-wanem. Čínská lidová republika zvýšila počet hlídkových letů bombardérů, stíhaček a pozorovacích letounů v blízkosti tchajwanské zóny protivzdušné obrany, a dokonce i nad ní, což vedlo americké ministerstvo obrany k závěru, že se čínská armáda "pravděpodobně připravuje na nepředvídatelnou situaci, kdy by chtěla Tchaj-wan s Čínskou lidovou republikou sjednotit silou".

Čína rovněž přenesla boj do kyberprostoru a každý den podniká desítky útoků na tchajwanské vládní agentury. Peking zároveň Tchaj-wan ekonomicky utlačuje; naléhá na světové korporace, aby s ostrovem přerušily styky, zastrašuje země, které s Tchaj-wanem spolupracují, a omezuje turistický ruch z Čínské lidové republiky.

Tváří v tvář zrychlující se agresi Komunistické strany Číny by návštěva naší kongresové delegace měla být vnímána jako jednoznačné prohlášení, že Amerika stojí na straně Tchaj-wanu, našeho demokratického partnera, který brání sám sebe a svou svobodu.

Naše návštěva - jedna z několika kongresových delegací na ostrově - není v žádném případě v rozporu s dlouhodobou politikou jedné Číny, která se řídí zákonem o vztazích s Tchaj-wanem z roku 1979 a společnými komuniké USA a Číny. Spojené státy se i nadále staví proti jednostranným snahám o změnu současného stavu.

Naše návštěva je součástí širší cesty do Tichomoří - včetně Singapuru, Malajsie, Jižní Koreje a Japonska - zaměřené na vzájemnou bezpečnost, hospodářské partnerství a demokratickou správu věcí veřejných.

Naše jednání s tchajwanskými partnery se zaměří na potvrzení naší podpory ostrovu a prosazování společných zájmů, včetně podpory svobodného a otevřeného indo-pacifického regionu. Americká solidarita s Tchaj-wanem je dnes důležitější než kdy jindy - nejen pro 23 milionů obyvatel ostrova, ale i pro miliony dalších lidí, které Čínská lidová republika utlačuje a ohrožuje.

Před 30 lety jsem cestovala v kongresové delegaci do Číny, kde jsme na náměstí Nebeského klidu rozvinuli černobílý transparent s nápisem "Těm, kteří zemřeli za demokracii v Číně". Když jsme opouštěli náměstí, pronásledovala nás uniformovaná policie. Od té doby Peking nadále pokračuje v hrozném stavu lidských práv a v nedodržování zásad právního státu a prezident Si Ťin-pching stále pevněji třímá svou moc.

Brutální zásahy KS Číny proti politickým svobodám a lidským právům v Hongkongu - dokonce i zatčení katolického kardinála Josepha Zena - vyhodily sliby o "jedné zemi, dvou systémech" na smetiště.

V Tibetu čínská komunistická strana dlouhodobě vede kampaň za vymazání jazyka, kultury, náboženství a identity tibetského lidu. V Sin-ťiangu Peking páchá genocidu na muslimských Ujgurech a dalších menšinách. A na celé pevnině KS Číny pokračuje v útocích a zatýkání aktivistů, představitelů náboženské svobody a dalších osob, které se odváží režimu vzdorovat.

Nemůžeme přihlížet tomu, jak KS Číny pokračuje v ohrožování Tchaj-wanu - a demokracie jako takové.

Tuto cestu podnikáme v době, kdy svět stojí před volbou mezi autokracií a demokracií. V době, kdy Rusko vede promyšlenou a nezákonnou válku proti Ukrajině a zabíjí tisíce nevinných lidí - dokonce i dětí - je nezbytné, aby Amerika a naši spojenci dali jasně najevo, že se nikdy nepoddáme autokratům.

Když jsem v dubnu vedla delegaci Kongresu do Kyjeva, což byla návštěva nejvyšších představitelů USA v této obléhané zemi, řekla jsem prezidentovi Volodymyru Zelenskému, že obdivujeme obranu demokracie na Ukrajině a na celém světě, za kterou jeho lid bojuje.

Cestou na Tchaj-wan ctíme náš závazek k demokracii: znovu tím potvrzujeme, že svobody Tchaj-wanu - a všech demokracií - musí být respektovány.

Podávání žádostí o 5000 Kč provázely první den potíže

15.08.2022 21:00 Úřady přijaly k dnešnímu večeru asi 92.000 žádostí o jednorázový příspěvek 5000 korun pro téměř 150…

V Česku odpoledne hrozí silné bouřky s přívalovými dešti

15.08.2022 12:05 Odpoledne se v Česku s výjimkou západu Čech a východu Moravy a Slezska mohou objevit silné bouřky s…

Ruské útoky ve čtyřech směrech na východě a jihu Ukrajiny byly neúspěšné

15.08.2022 16:34 Ruské útoky ve čtyřech směrech, na Bachmut, Avdijivku a Slovjansk v Donbasu na východě Ukrajiny a…

Válek spouští novou očkovací kampaň. Doporučuje nošení respirátorů nebo…

15.08.2022 15:30 Heslem nové kampaně ministerstva zdravotnictví na podporu pokračování očkování proti covidu-19 bude…

Putin tvrdí, že Rusko má mnoho spojenců

15.08.2022 20:16 Rusko má hodně spojenců na různých kontinentech, kteří se neklaní takzvanému hegemonovi, prohlásil…

Americký ministr obrany Austin má pozitivní test na covid-19, letos už…

15.08.2022 19:33 Americký ministr obrany Lloyd Austin má letos už podruhé pozitivní test na covid-19. Uvedl, že má…

Americká základna v Sýrii byla terčem útoku dronů, žádné oběti

15.08.2022 16:30 Při útoku bezpilotními letouny byl dnes zasažen areál ve východní Sýrii, který spravují američtí…

Biden a členové jeho kabinetu plánují před volbami cestu po USA

15.08.2022 16:06 Úřad amerického prezidenta Joea Bidena dnes oznámil, že členové jeho kabinetu podniknou před…

Počet lidí nakažených koronavirem ve světě překonal 590 milionů

15.08.2022 10:37 Počet lidí nakažených koronavirem ve světě podle údajů americké Univerzity Johnse Hopkinse (JHU)…

Salmana Rushdieho odpojili od ventilátoru a dokáže mluvit

14.08.2022 21:05 Aktualizováno Britského spisovatele indického původu Salmana Rushdieho, který byl v pátek při přípravě na…

V mexickém dole, kde jsou uvězněni horníci, prudce stoupla voda

14.08.2022 20:41 V mexickém dole, kde je od 3. srpna uvězněno deset horníků, prudce stoupla voda, což komplikuje…

Bílý dům vydá zprávu obhajující stažení armády z Afghánistánu před rokem

14.08.2022 19:00 Bílý dům se chystá dát v Kongresu do oběhu zprávu hájící postup administrativy prezidenta Joea…

Neznámý muž najel autem do zátarasů u amerického Kapitolu, pak se zastřelil

14.08.2022 17:27 Zatím neznámý muž najel dnes ráno automobilem do zátarasů u amerického Kapitolu, sídla Kongresu, ve…

Rushdie možná přijde o oko, ale může přežít. Útočník byl obviněn

13.08.2022 21:33 Aktualizováno Britský spisovatel Salman Rushdie je po pátečním útoku spáchaném mužem libanonského původu…

Mexická města ležící poblíž hranice se Spojenými státy se potýkají s…

13.08.2022 21:21 Mexická města Tijuana, Mexicali, Rosarito a Ensenada ležící poblíž hranice se Spojenými státy se…

Související:

Právě se děje

reklama