Ochrana před koronavirem? Respirátory nemusí být vždy účinné, ba naopak, tvrdí odborníci

Myslíte si, že nošením roušek nebo respirátorů porazíte koronavirus? Opak je pravdou. Podle nedávných zjištění nejsou všechny obličejové masky typu N95 účinné, a tudíž nemá ani smysl je nasazovat. V některých případech to může být dokonce kontraproduktivní.

Server Foxnews.com informoval, že obličejové masky, které mají výdechové ventily namísto blokátorů částic, mohou mít dokonce za následek šíření covid-19 ze strany zdravotního personálu. Jinými slovy když si je daní lékaři či zdravotní sestry při styku s nakaženými nasadí, sami se infikují, a nemoc pak šíří dál.

Před špatně fungujícími ochrannými pomůckami varoval dokonce i Dr. Tomás Aragón, zdravotník ze San Francisca, který v květnu dokonce podepsal i varování před potenciálním nebezpečím možného šíření nákazy ze strany zdravotního personálu, který je díky nošení roušek a respirátorů v dobré víře, že se neinfikoval.

"Jakýkoliv respirátor s jednostranným ventilem, který umožňuje snadné vydechování (zpravidla se jedná o plastový válec zabírající čtvrtinu na přední nebo postranní straně masky), znamená zvýšené riziko usazení kapének na jeho povrchu, a tím pádem i jejich dalšího šíření," stálo v dotyčném dokumentu.

Podle pokynů Centra pro kontrolu a prevenci nákaz (Center for Disease Control and Prevention - CDC) dokáží standardní respirátory typu N95 eliminovat riziko dalšího šíření infekce tím, že eliminují až 95 % zachycených virových částic ve srovnání s těmi, u nichž tomu tak není. 

Dr. Matthew L. Springer, kardiolog z Univeristy of California v San Franciscu, uvedl, že nošení takto nekvalitních obličejových masek je zbytečné, a že může se může v některých případech dokonce i míjet s účinkem. 

"Vzhledem k tomu, že primárním účelem respirátorů není ani tak ochrana jejich nositelů jako spíš okolí, s nímž přicházejí do styku, lze konstatovat, že nošení jejich nekvalitních verzí postrádá veškerý smysl," konstatoval a doporučil lidem, kteří nosí masku s výdechovým ventilem, aby přes ní raději nosili pásku. 

Související

Pomůcky na ochranu dýchacích cest.

Správa rezerv nechá zlikvidovat přes 17 milionů roušek. Jsou prošlé

Správa státních hmotných rezerv (SSHR) nechá zlikvidovat přes 17 milionů roušek, kterým vypršela doporučená doba použití. Správa na realizátora likvidace vypsala veřejnou soutěž. Vyplývá to z registru zakázek Portál dodavatele. Evidenční cena jednoho kusu roušky je podle správy hmotných rezerv deset korun. Náklady na likvidaci by neměly přesáhnout 233.000 korun.

Více souvisejících

Roušky a respirátory Covid-19 (koronavirus SARS-CoV-2)

Aktuálně se děje

před 13 minutami

Vlastimil Válek

Válek zmínil, jak české zdravotnictví těží z členství v EU

Mezi největší přínosy dvacetiletého členství Česka v Evropské unii patří například možnost čerpat zdravotní péči v kterékoliv zemi EU, společné registrace nových léků před vstupem na trh, zapojení do expertních sítí lékařů nebo sdílení expertizy Evropského centra pro prevenci a kontrolu nemocí (ECDC) ve veřejném zdraví, konstatovalo ministerstvo zdravotnictví. 

před 57 minutami

před 1 hodinou

Jakub Voráček

Voráček pomalu zavírá dveře za svou hráčskou kariérou. Na 99 procent se na led nevrátí

Kariéra bývalého hokejového reprezentanta Jakuba Voráčka, během níž nastoupil k více než tisícovce zápasů v kanadsko-americké NHL, se nezadržitelně blíží ke svému konci. Samotný čtyřiatřicetiletý hokejista totiž v úterním rozhovoru pro CNN Prima News uvedl, že končí svou bohatou kariéru. Záhy ale svá slova mírnil, když pro server sport.cz řekl, že ještě není definitivně rozhodnut o svém konci, ale to, že se už mezi mantinely neobjeví, je podle něj na 99 procent jisté.

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

ČEZ

Gazprom zažaloval v Rusku ČEZ, OMV a slovenský ZSE

Soudní dokumenty v Petrohradu potvrdily, že Kremlem ovládaný energetický gigant Gazprom podal žalobu proti české energetické společnosti ČEZ, rakouské OMV Gas Marketing & Trading a slovenské energetické skupině ZSE.

před 5 hodinami

před 5 hodinami

Černobylská jaderná elektrárna

Černobyl po 38 letech od výbuchu není mrtvou zónou. Životu se v okolí daří

Výbuch jaderné elektrárny Černobyl je vyjma shození atomových bomb za války dodnes největší jadernou katastrofou, se kterou se kdy lidstvo setkalo. Radioaktivní mrak po výbuchu, k němuž došlo 26. dubna 1986, zahalil celou Zemi a úřady byly nuceny evakuovat nejen nejbližší okolí elektrárny, ale i dvacetitisícové město Pripjať, dnes přezdívané jako město duchů. Nové výzkumy ale odhalují, že do radioaktivní zóny se postupně vrací život.  

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

před 8 hodinami

před 8 hodinami

Důchody v květnu 2025 s jednou drobnou změnou. Peníze vám mohou přijít v jiném termínu

Každoročně státní svátky posouvají výplatní termíny důchodů. Letos poprvé se tak stane v květnu, v jehož úvodu jsou rovnou dva svátky. Kvůli jednomu z nich přijdou některým důchodcům peníze s jednodenním předstihem. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy