Obama se vložil do voleb v Kanadě, jeho tweet vyvolal rozporuplné reakce

Někdejší demokratický prezident Spojených států Barack Obama před nadcházejícími parlamentními volbami v Kanadě veřejně podpořil tamního premiéra Justina Trudeaua. Kritici to označují za vměšování se do kanadských voleb, jiní za neobvyklý krok, kanadská volební komise proti Obamovým slovům ale výhrady nemá, napsal web BBC.

Přidejte svůj názor 3 komentáře

Barack Obama, exprezident Spojených států amerických
doporučujeme

Kanaďané v pondělí rozhodnou, zda zemi dál povede liberál Justin Trudeau, nebo se k moci dostanou konzervativci. Preference obou hlavních stran jsou vyrovnané a případný vítěz se zřejmě neobejde bez koaličního partnera.

"Jako prezident jsem byl pyšný, že mohu pracovat s Justinem Trudeauem. Je to tvrdě pracující a skutečný vůdce, který se věnuje velkým tématům, jako je klimatická změna. Svět potřebuje jeho progresivní vedení a já doufám, že naši severní sousedé ho podpoří, aby získal další mandát," napsal Barack Obama na twitteru. Trudeau mu vzápětí odpověděl tweetem: "Díky, příteli."

Přátelské vztahy mezi Obamou a Trudeauem jsou všeobecně známé a média opakovaně připomínají státní večeři, kterou tehdejší americký prezident v roce 2016 pro kanadského premiéra uspořádal a na které si oba státníci notovali. Na přátelství se nezměnilo nic ani po Obamově odchodu z Bílého domu v roce 2017.

Obamův tweet vyvolal pozornost kvůli tomu, že se někdejší americký prezident postavil za kanadského premiéra jen pár dní před hlasováním, což kritici považují za vměšování do kanadských voleb. Kanadská volební komise nicméně sdělila, že cizinci své názory na kanadské volby mohou vyjadřovat zcela volně.

Drew Fagan z torontské univerzity nicméně považuje Obamovo vyjádření podpory Trudeauovi za neobvyklé. "Existuje tradice nevměšování se," řekl. "Citlivost v tomto případě spočívá v tom, že naše vztahy jsou velmi blízké a mocenská nevyrovnanost obrovská," vysvětlil.

Fagan uvedl, že si nevybavuje případ, kdy by současný či bývalý americký prezident podpořil nějakého kanadského kandidáta, ačkoli někdejší demokratický prezident USA Bill Clinton v roce 1995 v projevu v Ottawě kritizoval separatismus frankofonní kanadské provincie Quebec.

Podle Fagana se nyní Obama může stát tématem kanadské kampaně, která byla vypjatá a nesla se spíše ve znamení útoků než vyvážených debat o skutečných tématech. Fagan dodal, že Obama je v Kanadě velmi populární, takže jeho slova mohou mít na kampaň skutečný dopad.

Výsledek pondělních voleb je podle průzkumů otevřený, neboť průzkumy liberálům i konzervativcům přisuzují podobný zisk okolo tří desítek procent hlasů. Možnou porážku připustil i Trudeau, který v této souvislosti obvinil konzervativce z nečestné a špinavé kampaně. Varoval také, že podpora Quebeckému bloku (BQ) a středolevé Nové demokratické straně (NDP) jen nahrává konzervativcům. Preference BQ a NDP v posledních dnech skutečně rostou, noví demokraté se blíží k dvaceti procentům a quebečtí nacionalisté se pohybují na úrovni osmi procent.

Loading...
Vstupte do diskuze (3)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Střelba ve škole u Los Angeles: Dva mrtví, tři zranění

14.11.2019 22:57 Aktualizováno Dva mrtvé a tři zraněné studenty si dnes vyžádala střelba na střední škole v kalifornském městě…

USA nastolily v Bolívii vojenskou diktaturu? Morales se rázně ozval z exilu

14.11.2019 08:49 Nepokoje v Bolívii, které vypukly v říjnu kvůli výsledkům prezidentských voleb, si vyžádaly již…

Co Trump tají? Soud opět vyhověl kongresmanům ve sporu o daňové přiznání

14.11.2019 07:49 Odvolací soud ve Spojených státech zamítl ve středu žádost prezidenta Donalda Trumpa, aby se znovu…

Ruské rakety S-400? Mezi USA a Tureckem to dál skřípe, Trump mluví o…

14.11.2019 07:20 Kontrakt na dodávku ruského protiraketového systému S-400 pro tureckou armádu zůstává problémem…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama