Obama se vložil do voleb v Kanadě, jeho tweet vyvolal rozporuplné reakce

Někdejší demokratický prezident Spojených států Barack Obama před nadcházejícími parlamentními volbami v Kanadě veřejně podpořil tamního premiéra Justina Trudeaua. Kritici to označují za vměšování se do kanadských voleb, jiní za neobvyklý krok, kanadská volební komise proti Obamovým slovům ale výhrady nemá, napsal web BBC.

Kanaďané v pondělí rozhodnou, zda zemi dál povede liberál Justin Trudeau, nebo se k moci dostanou konzervativci. Preference obou hlavních stran jsou vyrovnané a případný vítěz se zřejmě neobejde bez koaličního partnera.

"Jako prezident jsem byl pyšný, že mohu pracovat s Justinem Trudeauem. Je to tvrdě pracující a skutečný vůdce, který se věnuje velkým tématům, jako je klimatická změna. Svět potřebuje jeho progresivní vedení a já doufám, že naši severní sousedé ho podpoří, aby získal další mandát," napsal Barack Obama na twitteru. Trudeau mu vzápětí odpověděl tweetem: "Díky, příteli."

I was proud to work with Justin Trudeau as President. He's a hard-working, effective leader who takes on big issues like climate change. The world needs his progressive leadership now, and I hope our neighbors to the north support him for another term.

— Barack Obama (@BarackObama) October 16, 2019

Přátelské vztahy mezi Obamou a Trudeauem jsou všeobecně známé a média opakovaně připomínají státní večeři, kterou tehdejší americký prezident v roce 2016 pro kanadského premiéra uspořádal a na které si oba státníci notovali. Na přátelství se nezměnilo nic ani po Obamově odchodu z Bílého domu v roce 2017.

Obamův tweet vyvolal pozornost kvůli tomu, že se někdejší americký prezident postavil za kanadského premiéra jen pár dní před hlasováním, což kritici považují za vměšování do kanadských voleb. Kanadská volební komise nicméně sdělila, že cizinci své názory na kanadské volby mohou vyjadřovat zcela volně.

Drew Fagan z torontské univerzity nicméně považuje Obamovo vyjádření podpory Trudeauovi za neobvyklé. "Existuje tradice nevměšování se," řekl. "Citlivost v tomto případě spočívá v tom, že naše vztahy jsou velmi blízké a mocenská nevyrovnanost obrovská," vysvětlil.

Fagan uvedl, že si nevybavuje případ, kdy by současný či bývalý americký prezident podpořil nějakého kanadského kandidáta, ačkoli někdejší demokratický prezident USA Bill Clinton v roce 1995 v projevu v Ottawě kritizoval separatismus frankofonní kanadské provincie Quebec.

Podle Fagana se nyní Obama může stát tématem kanadské kampaně, která byla vypjatá a nesla se spíše ve znamení útoků než vyvážených debat o skutečných tématech. Fagan dodal, že Obama je v Kanadě velmi populární, takže jeho slova mohou mít na kampaň skutečný dopad.

Výsledek pondělních voleb je podle průzkumů otevřený, neboť průzkumy liberálům i konzervativcům přisuzují podobný zisk okolo tří desítek procent hlasů. Možnou porážku připustil i Trudeau, který v této souvislosti obvinil konzervativce z nečestné a špinavé kampaně. Varoval také, že podpora Quebeckému bloku (BQ) a středolevé Nové demokratické straně (NDP) jen nahrává konzervativcům. Preference BQ a NDP v posledních dnech skutečně rostou, noví demokraté se blíží k dvaceti procentům a quebečtí nacionalisté se pohybují na úrovni osmi procent.

Související

Barack Obama, 44. prezident Spojených států amerických Rozhovor

Američané si před 15 lety vybrali Obamu. V úřadu se paradoxně musel chovat jako „bílý prezident“, uvádí Hornát

Před 15 lety, 4. listopadu 2008, proběhly ve Spojených státech prezidentské volby, jejichž vítězem se stal demokratický kandidát Barack Obama. V Bílém domě vůbec poprvé zasedl politik jiné než bílé barvy pleti, což u části Američanů posilovalo dojem, že jde o politika nového typu, který dokáže přinést změnu, konstatuje Jan Hornát v rozhovoru pro EuroZprávy.cz. Amerikanista z Fakulty sociálních věd Univerzity Karlovy v Praze upozorňuje, že každý si ovšem pod touto změnou představoval něco jiného. V americké společnosti dnes podle něj nicméně patrně převažuje dojem, že právě během Obamova prezidentství v zemi výrazně narostla politická a společenská polarizace, byť interpretace jejích příčin zůstávají pro mnohé především otázkou pohledu. 

Více souvisejících

Barack Obama Justin Trudeau volby v Kanadě Kanada USA (Spojené státy americké)

Aktuálně se děje

před 1 hodinou

včera

Film Rivalové

RECENZE: Rivalové rozehrávají drama milostného trojúhelníku na tenisovém kurtu

Česká kina pohostí rozhodující tenisový zápas, který v závěru není ani tak důležitý ze sportovního hlediska, jako z toho osobního. Stojí proti sobě dva muži, jejichž mladistvé přátelství skrečovala společná láska k jedné ženě. Rivalové v melodramatických konturách konstruují milostný trojúhelník, jehož exekuce je jedna z těch nejlepších za poslední dobu. 

včera

Harvey Weinstein

Odvolací soud zrušil odsuzující verdikt nad Weinsteinem

Nejvyšší soud amerického státu New York ve čtvrtek zrušil rozsudek nad hollywoodským producentem Harveym Weinsteinem z roku 2020, ve kterém byl uznán vinným ze sexuálních trestných činů. Nařídil zároveň nový proces v případě.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Policie ČR, ilustrační fotografie.

Inspekce obvinila policisty, kteří před pražským barem napadli několik lidí

Generální inspekce bezpečnostních sborů (GIBS) ve středu obvinila dvojici příslušníků policie, kteří v únoru v opilosti napadli několik osob před barem na pražském Smíchově. Policie v dubnu zprostila muže zapojeného do incidentu výkonu služby, už dříve označila jeho jednání za neakceptovatelné a neomluvitelné.

včera

včera

včera

včera

Mrazivé počasí na ústupu. Pod nulou bude v noci ještě dvakrát

Česko má před sebou poslední dvě mrazivé noci, avizují meteorologové. Hydrometeorologický ústav ve čtvrtek vydal výstrahu, která prodlužuje varování před mrazem ve vegetačním období do soboty v jihozápadní polovině Čech.

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy