Obrat ve prospěch Bidena vychází z okolností korespondenčního hlasování

V několika klíčových amerických státech se při sčítání hlasů z letošních voleb odehrával totožný scénář: Na začátku měl slušné vedení stávající republikánský prezident Donald Trump, kandidát demokratů Joe Biden ovšem postupně manko stáhl.

Joe Biden
doporučujeme

Obrat v průběžných výsledcích přišel nejdříve ve Wisconsinu a Michiganu, nyní i v Georgii a Pensylvánii. Tento "modrý posun" byl očekávaný, důvodem jsou trendy spojené s korespondenčním hlasováním a způsob započítávání hlasů odevzdaných na dálku.

Předvolební průzkumy stabilně naznačovaly, že korespondenční hlasování bude výrazně populárnější mezi voliči Demokratické strany než u republikánů. Důvodem by mohlo být například to, že demokrati ve větší míře dávají najevo obavy z koronaviru a větší část z nich se pravděpodobně chtěla vyhnout cestě do volební místnosti.

Komentátoři podotýkají, že nepoměr je zřejmě i důsledkem vystupování amerického prezidenta, který jednak zlehčoval rizika spojená s koronavirem, jednak už od jara podkopával důvěru veřejnosti v hlasování na dálku. Prohlásil mimo jiné, že voliči by měli po případném odevzdání hlasu poštou vyrazit také do volební místnosti, aby měli jistotu, že jejich hlas bude započítán.

K "červenému přeludu" a následnému "modrému posunu" pak logicky dochází ve státech, které velkou část korespondenčních hlasů sčítaly až po hlasech z volebních místností. K fenoménu ve zmíněných severovýchodních státech podle médií přispěly republikány ovládané zákonodárné sbory, které zablokovaly snahu umožnit otevírání obálek s hlasy už před hlavním termínem voleb.

Web FiveThirtyEight, který analyzuje americké volby, na konci října přišel s odhadem, podle kterého mohl v Pensylvánii Trump při sčítání hlasů ztratit i 20bodový náskok.

Tempo, jakým Biden v Pensylvánii, ale také v Georgii, v posledních hodinách obracel vývoj ve svůj prospěch, je dáno i tím, že přichází čísla o korespondenčních hlasech z hustě zalidněných oblastí, které jsou baštami demokratů. "Demokratický kandidát Joseph Biden zatím bral hlasy odevzdané na dálku v poměru 77 procent ku 22 procentům," popisoval ve čtvrtek deník The New York Times s odvoláním na oficiální údaje o situaci v Pensylvánii. Odhadoval, že by tam Biden nakonec mohl zvítězit zhruba o 100.000 hlasů.

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Maduro: Vzdám se úřadu prezidenta, když parlamentní volby vyhraje opozice

02.12.2020 10:04 Venezuelský autoritářský prezident Nicolás Maduro v úterý prohlásil, že se vzdá nejvyššího úřadu v…

AP: Škola pro žadatele o azyl v USA vzkvétá pandemii navzdory

02.12.2020 09:25 Začalo to nenápadně - v migračním táboře doslova před branami USA vznikla na chodníku příležitostná…

Trump znovu útočí na právní ochranu provozovatelů sociálních sítí

02.12.2020 07:49 Prezident USA Donald Trump pohrozil, že bude vetovat každoroční rozpočtový zákon ministerstva…

V USA vyšetřují údajné úplatky za prezidentskou milost: Podezřelé převody…

02.12.2020 07:38 Ministerstvo spravedlnosti USA vyšetřuje možný zločin, při němž měly být převedeny peníze do Bílého…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama