Půl roku s covidem. Odborníci předpovídají, jak bude vypadat pandemie na konci roku 2020

Virus SARS-CoV-2 sužuje celý svět již půl roku a v současné době jsou oficiální čísla na počtu přes 11 miliónů nakažených a covid-19 má za následek přes 500 tisíc úmrtí. Čtvrtina infikovaných lidí se nachází v USA a počty rapidně vzrůstají. Pomalá a nedostatečná reakce Trumpovi administrativy překvapila nejednoho odborníka a dva z nich se pokusili předpovědět, jak bude situace pravděpodobně vypadat za dalších 6 měsíců.

„Za těchto šest měsíců byl podle mého virus účinnější než jakákoliv naše odpověď,“ konstatoval epidemiolog Stephen Morse, který se zaměřuje na hodnocení rizik infekčních chorob (zejména nově se vyskytujících infekcí, včetně chřipky) a na zlepšení systémů včasného varování před nemocemi. Morse vyjádřil překvapení, že pandemie se stala spíše politickým problémem.

Na otázku, co by mohlo USA čekat za dalších šest měsíců Morse uvedl, že je velmi neochotný cokoliv předpovídat, protože „jsem si nikdy nepředstavoval, že reakce bude stále zmatená i o šest měsíců později.“ Podle Science Alert Morse optimisticky dodal, že by do 30. prosince 2020 mohla být k dispozici účinná vakcína.

K optimistické předpovědi se přiklání i Amesh Adalja, odborník na infekční choroby z Johns Hopkins University. „Budeme mít jasnou představu o účinnosti a bezpečnosti vakcíny,“ řekl Adalja. Anthony Fauci, člen pracovní skupiny Coronavirus v Bílém domě sdělil 23. června, že vakcína by mohla být pro americkou veřejnost přístupná začátkem roku 2021. Adalja namítá, že pravděpodobněji budou mít přístup k prvotní vakcíně pouze rizikové skupiny a zdravotníci, nikoliv široká americká veřejnost.

Oba odborníci poukazují na možnost nové techniky testování do konce roku 2020. Podle slov Morseho by zlepšení testovací techniky pomohl ucelit obrázek o skutečném výskytu a šíření viru. Vědci hovořili o možném domácím testu, ale Morse je skeptický. „Rychlé domácí testování by bylo hezké, ale netuším, kdy by mohlo být k dispozici,“ míní Morse.

V současné době není k žádná účinná léčba covid-19, ale jako nejslibnější lék se jeví remdesivir, který byl zkušebně podán prvnímu pacientovi v České republice. Americký Úřad pro kontrolu potravin a léčiv (FDA) schválil nouzové použití 1. května. Klinické studie ukázaly, že steroid dexamethason snižuje úmrtnost u pacientů s těžkým průběhem onemocnění. Podle předpovědi Adalja budou do konce prosince lékaři využívat více tyto léky. „Mohlo by to snížit úmrtnost na virus,“ řekl Adalja.

Poté co se zvýšily případ nákazy covid-19 převážně na jihu USA se některé státy vrací opět k restrikcím, ale podle Morse ani Adalja to nejde dalších 6 měsíců. „Dodržování bezpečnostních opatření, které nyní používáme, jako je sociální distancování, masky, mytí rukou sice snižují přenos, ale postupem času se lidé snadno stávají nedbalými,“ míní Morse. Podle Adalja bude na konci roku 2020 největší výzvou přimět americkou veřejnost, aby se nechala očkovat v případě, že vakcína již bude k dispozici.

Sdílejte článek

Související

Více souvisejících

očkování USA (Spojené státy americké) Covid-19 (koronavirus SARS-CoV-2)

Aktuálně se děje

před 13 minutami

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 2 hodinami

Alexander De Croo

Moderátor po útoku na Fica vyzval k odstranění belgického premiéra

Belgický premiér Alexander De Croo podal ve čtvrtek stížnost na rozhlasového moderátora, který posluchače vyzýval k jeho "odstranění". Nejmenovaný moderátor, kterého vyšetřuje policie, se tak vyjádřil v souvislosti se středečním atentátem na slovenského premiéra Roberta Fica. 

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 6 hodinami

včera

včera

Požár lesa u Hřenska v Českém Švýcarsku Prohlédněte si galerii

Největší lesní požár v historii země se dostal k soudu. Muži hrozí 15 let

U ústeckého krajského soudu ve čtvrtek začalo projednávání případu největšího lesního požáru v historii země, k němuž došlo předloni v létě v Českém Švýcarsku. Obviněným je někdejší dobrovolný strážce rezervace, jemuž hrozí až 15 let odnětí svobody. Muž vinu opakovaně odmítl. 

včera

Petr Pavel na konferenci Naše bezpečnost není samozřejmost. (12.3.2024)

Podporujme Ukrajinu, ale hledejme i řešení konfliktu, zdůraznil Pavel

Petr Pavel trvá na pokračování vojenské i jiné podpory Ukrajiny, zároveň je podle něj třeba hledat řešení, které by vedlo ke konci války s Ruskem. Prezident tak dal do kontextu své vyjádření pro jednu ze zahraničních zpravodajských televizí. Jakékoliv budoucí mírové uspořádání nezbytně předpokládá souhlas Ukrajiny, dodala hlava státu.

včera

včera

Policie ČR

U policie definitivně skončil muž, který napadal lidi před pražským barem

Policie propustila muže, který v únoru v opilosti se svou kolegyní napadl několik osob před barem na pražském Smíchově. Zároveň informovala, že ženu zprostila výkonu služby. Dvojici obvinila Generální inspekce bezpečnostních sborů (GIBS). Policie už dříve označila jednání příslušníka za neakceptovatelné a neomluvitelné.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Požár průmyslové budovy v Kladně. Více než sto hasičů ho dostalo pod kontrolu

Více než sto hasičů zasahovalo ve čtvrtek u požáru průmyslového objektu ve středočeském Kladně. Z místa události se nad město valil hustý černý dým. Hasičům se v odpoledních hodinách podařilo dostat plameny pod kontrolu. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy