OSN zavelela do boje proti kyberkriminalitě, navzdory námitkám USA a EU

Valné shromáždění Organizace spojených národů (OSN) navzdory námitkám z EU, USA a dalších zemí schválilo rezoluci, která zahájí proces přípravy nové mezinárodní smlouvy o boji proti počítačové kriminalitě. Rezoluce navržená Ruskem byla schválena v poměru 79 ku 60, 33 členů se zdrželo, uvedla agentura AP.

Přidejte svůj názor 3 komentáře

OSN
doporučujeme

Schválené usnesení zřizuje expertní výbor zastupující všechny regiony světa, který má vypracovat komplexní mezinárodní dohodu o boji proti využívání informačních a komunikačních technologií ke kriminálním účelům. Výbor se sejde v srpnu 2020, aby dohodl rámec své činnosti.

Zástupkyně velvyslankyně USA při OSN Cherith Norman Chaletová před hlasováním řekla, že usnesení oslabí mezinárodní spolupráci v boji proti kybernetické kriminalitě v době, kdy je nezbytná její zvýšená koordinace. Upozornila, že členské země se neshodují v tom, že je potřeba nebo je důležité vypracovat návrh nové smlouvy. "Bude pouze sloužit k potlačení globálního úsilí v boji s počítačovou kriminalitou," prohlásila.

Chaletová a finský zástupce při OSN mluvící za EU zdůraznili, že stávající mezivládní skupina odborníků OSN pro kybernetickou kriminalitu již řeší otázku, zda je nová smlouva potřebná. Podle Chaletové je špatné činit politická rozhodnutí o nové smlouvě předtím, než bude známé doporučení odborníků na počítačovou kriminalitu. Usnesení tak podle ní předem odsuzuje a podkopává práci odborníků.

Ruský zástupce však zdůraznil, že rezoluce vyžaduje, aby nový výbor zohlednil výsledky práce expertní skupiny na kybernetickou kriminalitu, které se čekají příští rok, jejíž činnost Moskva podporuje. Práce na nové úmluvě by měly podle něj začít v roce 2021.

Loading...
Vstupte do diskuze (3)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Evo Morales nesmí kandidovat ve volbách, rozhodl soud. Bolivijský…

21.02.2020 07:43 Bývalý bolivijský prezident Evo Morales nemůže v nadcházejících volbách kandidovat na senátora.…

Rusko chce Trumpovi opět pomoci ve volbách. Tajné služby USA důrazně varují

21.02.2020 07:32 Americké tajné služby varovaly členy Sněmovny reprezentantů, že se Rusko vměšuje i do letošních…

Co sleduje Rusko? Bezpečnostní expert varuje před postranními úmysly Moskvy

21.02.2020 00:01 NÁZOR – Příští rok v únoru vyprší smlouva New START, která omezuje počty amerických a ruských…

Trumpův exporadce Stone byl odsouzen ke 40 měsícům vězení

20.02.2020 21:48 Aktualizováno Bývalý poradce amerického prezidenta Donalda Trumpa byl dnes odsouzen ke 40 měsícům vězení. Roger…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama