Ostře sledované volby v USA: Hlasováním začalo v osadách v New Hampshire

Hlasováním v malých osadách ve státu New Hampshire na východě Spojených států tradičně začal den voleb amerického prezidenta. Osada Dixville Notch, ztracená v lesích u hranic s Kanadou, otevřením volební místnosti o místní půlnoci symbolicky zahajuje americké volby už od roku 1960, uvedla agentura AFP.

Volby v USA, ilustrační foto
doporučujeme

Zatímco celostátně vůbec není zřejmé, kdy vlastně bude jasné, zda v Bílém domě setrvá republikán Donald Trump, anebo jej vystřídá někdejší demokratický viceprezident Joe Biden, v Dixville Notch, která čítá méně než tucet obyvatel, by mělo být podle agentury DPA vše spočteno brzy po odhlasování.

zdroj: YouTube

Kromě sousední vsi Millsfield, která hlasuje rovněž v noci, se většina volebních místností na východním pobřeží USA začne otvírat od šesté ráno místního času (12:00 SEČ) a uzavřeny budou do 20:00 místního času (středa 06:00 SEČ).

Kvůli pandemii koronaviru bylo noční hlasování letos zrušeno v osadě Hart's Location, která až dosud patřila do trojlístku obcí, kde volby v USA tradičně začínaly nejdříve.

Letos hlasování v USA trvá už řadu týdnů, v některých státech mohli voliči začít odevzdávat hlasy již v září. Na dálku nebo v hlasovacích místnostech otevřených před hlavním termínem se už do voleb zapojilo na 100 milionů voličů, tedy zhruba 70 procent celkového počtu hlasujících z roku 2016. Volební účast by letos mohla atakovat novodobé maximum.

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Do Bílého domu přivezli vánoční strom. Média to okomentovala nevybíravým…

24.11.2020 14:08 První dáma Spojených států v pondělí podle tradice v Bílém domě převzala vánoční strom. Jedle…

Nástup Bidena. Írán doufá ve zrušení amerických sankcí, firmy navazují…

24.11.2020 12:39 Írán doufá v návrat zahraničních společností, pokud zvolený americký prezident Joe Biden zruší…

Trump pověřil svůj tým předáním moci Bidenovi, hodlá ale pokračovat v…

24.11.2020 11:02 Aktualizováno Donald Trump pověřil svůj tým, aby zahájil předání moci nově zvolenému prezidentovi Joeu Bidenovi.…

Argentinské vojsko musí naplnit kvótu pro transgenderové osoby

24.11.2020 10:00 Přinejmenším jedno procento příslušníků argentinského pozemního vojska budou muset tvořit…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama