PANIKA, KŘIK: Chile zasáhlo zemětřesení, přímo během demonstrace

Zemětřesení o síle šesti stupňů zasáhlo v pondělí centrální část Chile, a to zrovna v době, kdy desítky tisíc protivládních demonstrantů v hlavním městě protestovaly proti nerovnosti a domáhaly se lepších sociálních služeb. Otřesy vyvolaly podle agentury AFP křik a projevy paniky.

Přidejte svůj názor

PANIKA, KŘIK: Chile zasáhlo zemětřesení, přímo během demonstrace
doporučujeme

V důsledku otřesů se budovy v Santiagu de Chile chvěly, ale žádné škody, ani oběti podle úřadů nejsou hlášeny. Pobřeží podle námořnictva nehrozí ničivá přílivová vlna cunami.

Podle americké geologické služby USGS se epicentrum nacházelo přibližně 28 kilometrů jihozápadně od města Illapel. Otřesy vycházely z hloubky 49 kilometrů.

V Chile, které leží u tektonického zlomu, jsou zemětřesení častá. Jihoamerická země se nachází u takzvaného Tichomořského lemu, zvaného také Ohnivý kruh, který je pověstný bohatou seismickou a vulkanickou činností. Zemětřesení o síle 8,8 stupně následované vlnou cunami zasáhlo přístavní město Constitución v březnu 2010. Tehdy v Chile podle agentury DPA zemřelo 535 lidí, z toho více než 170 v Constituciónu.

Demonstrace v Chile, které jsou nejhoršími protivládními protesty za 30 let, vypukly v polovině října, původně kvůli dalšímu zdražení jízdného v metru v Santiagu de Chile a pak se rozšířily mimo metropoli. Chilané demonstrují kvůli růstu životních nákladů a dlouhodobé neochotě vlády řešit sociální nerovnost. Prokuratura vyšetřuje 23 úmrtí v souvislosti s výjimečným stavem vyhlášeným na začátku protestů v téměř celé zemi a zrušeným v neděli. Podle národního institutu pro lidská práva (INDH) pět lidí zemřelo kvůli střelbě bezpečnostních složek. V nemocnicích je nyní 1233 lidí, kteří při protestech utrpěli střelná zranění.

Loading...
Vstupte do diskuze
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Nejvyšší soud v Americe pozastavil vydání Trumpových daňových záznamů

18.11.2019 19:52 Nejvyšší soud Spojených států dnes dočasně zablokoval verdikt odvolacího soudu, který nařizoval…

V nákupním středisku v Oklahomě vypukla střelba, nejméně tři mrtví

18.11.2019 18:12 Nejméně tři mrtvé si vyžádal dnešní střelecký útok v nákupním středisku v oklahomském městě Duncan.…

Trump se nechá grilovat Kongresem? Nápad se mu líbí, opět napadl demokraty

18.11.2019 17:16 Americký prezident Donald Trump dnes překvapivě připustil možnost, že by podstoupil kongresové…

Brzy se uvidíme? Trumpův tweet vyvolal v KLDR rozhořčení

18.11.2019 16:39 Severní Korea nepřistoupí na další summit se Spojenými státy, který by dal americkému prezidentovi…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama