Pětina Američanů věří, že ve vakcínách na covid-19 jsou čipy

Pětina Američanů věří nepodložené konspirační teorii, že se vláda Spojených států snaží prostřednictvím vakcín proti covidu-19 "očipovat" populaci. Vyplývá to z čerstvého průzkumu agentury YouGov pro časopis The Economist. Podle autorů dotazování naprostá většina amerických odpůrců vakcíny považuje očkování za větší hrozbu než covid-19, přestože vývoj v USA je důkazem vysoké účinnosti vakcín.

Očkování, ilustrační foto

Výsledky průzkumu byly publikovány ve čtvrtek, tedy ve stejný den, kdy američtí vládní činitelé vystoupili s varováním ohledně dezinformací se zdravotnickou tematikou, které se nadále šíří na sociálních sítích. "Jednoduše řečeno: dezinformace o zdraví nás stály lidské životy," prohlásil šéf federálního úřadu pro veřejné zdraví Vivek Murthy.

Murthy mimo jiné uvedl, že podle průzkumů dvě třetiny nenaočkovaných lidí věří "rozšířeným mýtům" o vakcínách, anebo si myslí, že by tyto mýty mohly být pravdivé. Nová čísla od YouGov jeho slova potvrzují.

Z respondentů odmítajících očkování na covid-19 údajně 51 procent považuje za "rozhodně nebo asi pravdivé" tvrzení, že vláda USA používá vakcíny k nasazení "mikročipů" do těl obyvatel. Dalších 16 procent lidí z dané skupiny uvedlo, že si ve věci nejsou jistí. Z celého vzorku 1500 dospělých obyvatel se k nepodloženému tvrzení o čipech pětina přiklonila, zatímco dalších 14 procent vyjádřilo nejistotu.

Autoři průzkumu se ptali také na vyvrácenou teorii, že vakcíny způsobují autismus. Za rozhodně nebo spíše nepravdivou ji označilo jen 58 procent respondentů. Mezi odpůrci vakcín na covid-19 to pak bylo pouhých 21 procent lidí, zatímco 49 procent zaujalo opačné stanovisko. Drtivá většina této podskupiny zároveň podle výsledků věří, že "hrozba koronaviru byla z politických důvodů přeháněná".

"Lidé, kteří se nehodlají nechat očkovat, mají obavy z vedlejších účinků, mikročipů a politických zájmů, ale ne z covidu-19," shrnuje YouGov. "Zaprvé 90 procent z těch, kdo vakcinaci odmítají, má větší strach z možných vedlejších účinků vakcíny, než z covidu-19 samotného. Zadruhé jen 16 procent z nich věří, že se většina nových případů covidu-19 objevuje mezi neočkovanými," pokračuje analýza.

Ovšem vývoj z posledních týdnů naznačuje, že přesně to se v USA děje. Státy s nižší proočkovaností na jihu země zažívají prudký nárůst v počtech zachycených nákaz a prakticky všechny hospitalizace s covidem-19 a související úmrtí se týkají těch, kteří nejsou očkovaní. To vše v situaci, kdy USA hlásí necelých 50 procent plně naočkovaných obyvatel, zpomalování očkovací kampaně a nápor koronavirové mutace delta.

Nejnovější průzkumy ukazují, že odmítavý nebo nerozhodný postoj k očkování má stále asi 30 procent Američanů. Odborníci a představitelé vlády neustále opakují, že očkování je bezpečné a představuje nejlepší cestu k vítězství nad koronavirem. Značnou část populace se jim ale zjevně nedaří přesvědčit. "Jejich postoje se možná nikdy nezmění. Není mnoho věcí, které by podle této skupiny mohly jejich názor změnit," uvádí YouGov.

Američtí senátoři ohlásili dohodu na hlavních bodech podpory pro…

28.07.2021 21:23 Dlouho připravovaný nadstranický plán investic do americké infrastruktury je opět o něco blíže…

New York bude po neočkovaných zaměstnancích státu vyžadovat pravidelné…

28.07.2021 19:45 Na pracovníky státu New York, kteří nebudou očkovaní proti covidu-19, se bude od druhého zářijového…

Biden se setkal s vůdkyní běloruské opozice Cichanouskou

28.07.2021 19:33 Americký prezident Joe Biden se dnes setkal s vůdkyní běloruské opozice Svjatlanou Cichanouskou,…

Biden kritizoval případ svastiky vyryté v budově ministerstva zahraničí

28.07.2021 14:12 Ve výtahu v budově amerického ministerstva zahraničí se tento týden objevila vyrytá svastika.…

Policisté, kteří 6. ledna bránili Kongres, při slyšení popisují boje i…

27.07.2021 20:36 Aktualizováno Boje tělo na tělo jako ze středověké bitvy, urážky a výhrůžky, strach o vlastní život a problémy s…

Assange se bude bránit proti odebrání ekvádorského občanství

27.07.2021 17:17 Internetový aktivista a zakladatel serveru WikiLeaks Julian Assange se bude bránit proti pondělnímu…

Neočkovaní Američané se mají podle CDC vyhnout cestám do Izraele

27.07.2021 10:01 Americké Středisko pro kontrolu a prevenci nemocí (CDC) zařadilo kvůli zhoršené epidemické situaci…

Na Floridě identifikovali poslední oběť zřícení výškové budovy

27.07.2021 07:55 Pozůstatky poslední osoby, která se pohřešovala po zřícení 12patrové budovy v městečku Surfside v…

New York chce od městských pracovníků vyžadovat očkování nebo pravidelné…

26.07.2021 21:00 Městští pracovníci v New Yorku včetně učitelů a policistů by od 13. září měli chodit každý týden na…

V boji proti severoamerickým požárům pomáhají domácí i zahraniční posily

25.07.2021 10:35 Do amerického státu Oregon přijel pomoci hasit největší lesní požár na území USA tým z Nového…

Související:

Právě se děje