Pětina Američanů věří, že ve vakcínách na covid-19 jsou čipy

Pětina Američanů věří nepodložené konspirační teorii, že se vláda Spojených států snaží prostřednictvím vakcín proti covidu-19 "očipovat" populaci. Vyplývá to z čerstvého průzkumu agentury YouGov pro časopis The Economist. Podle autorů dotazování naprostá většina amerických odpůrců vakcíny považuje očkování za větší hrozbu než covid-19, přestože vývoj v USA je důkazem vysoké účinnosti vakcín.

Výsledky průzkumu byly publikovány ve čtvrtek, tedy ve stejný den, kdy američtí vládní činitelé vystoupili s varováním ohledně dezinformací se zdravotnickou tematikou, které se nadále šíří na sociálních sítích. "Jednoduše řečeno: dezinformace o zdraví nás stály lidské životy," prohlásil šéf federálního úřadu pro veřejné zdraví Vivek Murthy.

Murthy mimo jiné uvedl, že podle průzkumů dvě třetiny nenaočkovaných lidí věří "rozšířeným mýtům" o vakcínách, anebo si myslí, že by tyto mýty mohly být pravdivé. Nová čísla od YouGov jeho slova potvrzují.

Z respondentů odmítajících očkování na covid-19 údajně 51 procent považuje za "rozhodně nebo asi pravdivé" tvrzení, že vláda USA používá vakcíny k nasazení "mikročipů" do těl obyvatel. Dalších 16 procent lidí z dané skupiny uvedlo, že si ve věci nejsou jistí. Z celého vzorku 1500 dospělých obyvatel se k nepodloženému tvrzení o čipech pětina přiklonila, zatímco dalších 14 procent vyjádřilo nejistotu.

Autoři průzkumu se ptali také na vyvrácenou teorii, že vakcíny způsobují autismus. Za rozhodně nebo spíše nepravdivou ji označilo jen 58 procent respondentů. Mezi odpůrci vakcín na covid-19 to pak bylo pouhých 21 procent lidí, zatímco 49 procent zaujalo opačné stanovisko. Drtivá většina této podskupiny zároveň podle výsledků věří, že "hrozba koronaviru byla z politických důvodů přeháněná".

"Lidé, kteří se nehodlají nechat očkovat, mají obavy z vedlejších účinků, mikročipů a politických zájmů, ale ne z covidu-19," shrnuje YouGov. "Zaprvé 90 procent z těch, kdo vakcinaci odmítají, má větší strach z možných vedlejších účinků vakcíny, než z covidu-19 samotného. Zadruhé jen 16 procent z nich věří, že se většina nových případů covidu-19 objevuje mezi neočkovanými," pokračuje analýza.

Ovšem vývoj z posledních týdnů naznačuje, že přesně to se v USA děje. Státy s nižší proočkovaností na jihu země zažívají prudký nárůst v počtech zachycených nákaz a prakticky všechny hospitalizace s covidem-19 a související úmrtí se týkají těch, kteří nejsou očkovaní. To vše v situaci, kdy USA hlásí necelých 50 procent plně naočkovaných obyvatel, zpomalování očkovací kampaně a nápor koronavirové mutace delta.

Nejnovější průzkumy ukazují, že odmítavý nebo nerozhodný postoj k očkování má stále asi 30 procent Američanů. Odborníci a představitelé vlády neustále opakují, že očkování je bezpečné a představuje nejlepší cestu k vítězství nad koronavirem. Značnou část populace se jim ale zjevně nedaří přesvědčit. "Jejich postoje se možná nikdy nezmění. Není mnoho věcí, které by podle této skupiny mohly jejich názor změnit," uvádí YouGov.

Související

Ursula von der Leyenová, Ukrajinský mírový summit 2024 (Bürgenstock)

Von der Leyenová čelí hlasování o nedůvěře. Nejspíš ho ustojí, ale za vysokou cenu

Evropská komise pod vedením Ursuly von der Leyenové bude ve čtvrtek čelit hlasování Evropského parlamentu o vyslovení nedůvěry. Tlak na šéfku výkonného orgánu Evropské unie se stupňuje, přičemž politická opozice proti ní roste napříč celým ideologickým spektrem – jak na úrovni Evropského parlamentu, tak i v rámci národních vlád, které se v posledních měsících posunuly znatelně doprava.
Očkování, ilustrační foto

Nemoc, která v minulosti děsila svět, už nebude hrozbou? Británie spouští jako první na světě očkování

Ve Spojeném království začne letos v létě celosvětově první očkovací program proti kapavce. Britské zdravotnické úřady oznámily, že vakcína bude od 1. srpna nabízena vybraným skupinám obyvatel skrze místní centra sexuálního zdraví. Cílem je zpomalit rychle rostoucí výskyt této pohlavně přenosné infekce, která v posledních letech vykazuje alarmující nárůst a čím dál častěji je rezistentní vůči antibiotikům.

Více souvisejících

očkování USA (Spojené státy americké)

Aktuálně se děje

před 25 minutami

před 1 hodinou

před 1 hodinou

FBI

Trumpovi lidé mění FBI v loajální mašinérii. Věrnost posuzují detektory lži

Za vlády amerického prezidenta Donalda Trumpa dochází v FBI k rozsáhlým personálním změnám a zvýšenému využívání detektorů lži, které podle svědků slouží i k prověřování loajality vůči vedení úřadu. Tímto způsobem je oslabována nezávislost agentury, která má být věrná ústavě, nikoli prezidentovi. Čistky zasáhly desítky elitních agentů, klíčové pozice obsazují nově loajální Trumpově administrativě.

před 2 hodinami

před 3 hodinami

Ilustrační fotografie.

Zájem o hráče z české ligy v zahraničí stoupá. Z elitních lig cílí na Šulce, Zadražila nebo Riga

Během probíhající letní fotbalové pauzy je pochopitelně stále otevřené letní přestupové okno u nás i v zahraničí. Do éteru v těchto dnech a týdnech uniká mnoho spekulací, včetně těch o zájmu o české fotbalisty ze zahraničí. Mluví se především o ještě stále plzeňském záložníkovi Pavlu Šulcovi, jemuž se poslední sezóna v české lize vydařila natolik, že se v ní stal nejlepším hráčem v rámci ankety Fotbalista roku. O jeho služby se začali výrazně zajímat v Anglii, konkrétně v prvoligovém Bournemouthu a druholigovém Middlesborough. O české hráče pak projevují zájem i v Itálii či ve Španělsku. Třeba o gólmana Hradce Králové Adama Zadražila se zajímá italské Como, o ostravského středního záložníka Tomáše Riga pak zase pro změnu italská Hellas Verona nebo španělské Levante.

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

Volby, ilustrační fotografie.

Volby by vyhrálo ANO. Starostové v novém průzkumu předčili SPD

Sněmovní volby by na přelomu června a července vyhrálo opoziční hnutí ANO, které je ochotna podpořit téměř třetina voličů. Vyplývá to z nejnovějšího průzkumu agentury STEM pro stanici CNN Prima News, v němž Starostové a nezávislí přeskočili SPD a dostali se na třetí místo. Poslanecké mandáty by získalo celkem šest kandidujících subjektů. 

před 7 hodinami

před 7 hodinami

Evropská unie

Dodržujte právní stát, jinak z EU nepřijdou peníze. Slováci a Maďaři mají problém

Evropská komise hodlá v návrhu rozpočtu na období 2028-2034 posílit vazbu mezi čerpáním evropských fondů a dodržováním zásad právního státu. Změna by měla zamezit situacím, kdy členské státy obcházejí podmínky přesouváním prostředků mezi programy. Návrh počítá s rozšířením stávajícího mechanismu podmíněnosti na veškeré financování z unijního rozpočtu.

před 8 hodinami

před 9 hodinami

Americká armáda, ilustrační fotografie.

Dánsko nemělo jinou možnost. Parlament posvětil obrannou dohodu s USA

I přes napětí ohledně Grónska a otázky o jeho suverenitě dánský parlament většinou 94 hlasů schválil obrannou dohodu s USA. Proti bylo pouze 11 poslanců. Dohoda umožňuje americké armádě vstup na dánské území kdykoli a z jakéhokoli důvodu, navzdory tomu, že americký prezident Donald Trump opakovaně vyvolal otřesy v Dánsku, když znovu připustil možnost invaze a obsazení částečně autonomního Grónska ze „zahraničně - bezpečnostních“ důvodů.

před 10 hodinami

před 10 hodinami

před 12 hodinami

včera

včera

včera

Trump oznámil uvalení cla na zboží z EU. Známe první reakce českých politiků

Po šéfce Evropské komise Ursule von der Leyenové přišly i první reakce českých politiků na záměr amerického prezidenta Donalda Trumpa uvalit od srpna třicetiprocentní clo na zboží z Evropské unie, tedy i z Česka. Podle ministra průmyslu Lukáše Vlčka (STAN) je Unie připravena hájit vlastní zájmy. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy