Podpora uvolnění patentů na vakcíny může být pákou na výrobce léků

Podpora Spojených států pro uvolnění patentů na vakcíny proti nemoci covid-19 může být podle právníků taktikou, která má přimět farmaceutické podniky k méně drastickým krokům k rychlému zvýšení globální produkce vakcín, například ke sdílení technologií či rozšiřování společných podniků. Informovala o tom agentura Reuters.

Eurozpravy.cz

Pozastavit platnost patentů na vakcíny proti covidu-19 chce více než stovka členských zemí Světové obchodní organizace (WTO). Tento krok by umožnil chudším zemím, aby si vakcíny vyráběly pro vlastní potřebu. Zatím jsou vakcíny dodávány převážně do bohatých států, které je vyvinuly, upozornila agentura Reuters.

Země, které jsou pro farmaceutický průmysl klíčové, doposud tuto iniciativu blokovaly, a to včetně USA. Americký prezident Joe Biden ale ve středu uvolnění patentů překvapivě podpořil. Šéfka Evropské komise Ursula von der Leyenová pak ve čtvrtek uvedla, že Evropská unie je o tomto tématu připravena debatovat.

"Domnívám se, že konečný výsledek, o který většina hráčů usiluje, není konkrétně vzdání se duševního vlastnictví, ale rozšíření globálního přístupu k vakcínám," uvedla profesorka práva Lisa Ouelletteová ze Stanfordovy univerzity. "Pokud je možné urychlit tempo zvyšování výroby, mohlo by toto (podporování uvolnění patentů) dát podnikům větší motivaci k dosažení dohody, která by takovéto urychlení přinesla," dodala.

Výrobci vakcín, jako jsou Moderna, Pfizer a BioNTech, argumentují tím, že patenty nepatří mezi faktory, které produkci vakcín omezují. Podle šéfa Moderny Stéphaneho Bancela ve světě chybí potřebné výrobní kapacity. Vakcína firmy Moderna je založena na technologii mRNA. "Je to nová technologie," upozornil Bancel. "Nemůžete nabírat lidi, kteří vědí, jak mRNA vyrábět. Takoví lidé neexistují," dodal.

Bidenova podpora pro uvolnění patentů podle profesorky Sarah Rajecové z College of William & Mary "tlačí výrobce léků, aby byli otevřenější partnerstvím a poskytování licencí za výhodných podmínek". Výrobci léků nicméně tvrdí, že již uzavřeli významná partnerství a sdílejí technologie s konkurenty, se kterými by nespolupracovali, kdyby pandemie covidu-19 nepřišla.

Mezinárodní federace farmaceutického průmyslu IFPMA tento týden označila snahu o uvolnění patentů za "špatnou odpověď" na řešení komplexního problému se zajištěním dostatečných dodávek vakcíny. "Uvolnění patentů na vakcíny proti covidu-19 nezvýší produkci, ani neposkytne žádná praktická řešení potřebná k boji s touto globální zdravotnickou krizí. Pravděpodobně to naopak povede k narušení (produkce)," uvedla ve svém prohlášení. Skutečné výzvy podle IFPMA spočívají v obchodních bariérách, potížích v dodavatelském řetězci, nedostatku surovin a "ochotě bohatých zemí sdílet dávky vakcíny s chudými zeměmi".

Témata: EZ

New York bude mladým lidem bez domova dávat peníze

20.06.2021 08:33 Nejlidnatější americké město New York chystá pilotní program, v jehož rámci bude čtyřiceti mladým…

Biden si vede dobře, ale čeká jej zásadní a těžký úkol, míní politolog

19.06.2021 21:56 Aktualizováno NÁZOR - Prezident Spojených států Joe Biden během své první zahraniční cesty v úřadu neustále…

V Brazílii zemřelo s koronavirem přes půl milionu lidí

19.06.2021 21:53 Počet úmrtí spojených s koronavirou nákazou překonal v Brazílii hranici 500.000. Podle agentury AP…

Uhynul německý ovčák amerického prezidenta Bidena Champ

19.06.2021 20:34 Americký prezident Joe Biden a jeho choť Jill oznámili, že uhynul jejich německý ovčák Champ. Páru…

OSN vyzvala, aby se do Barmy po násilném vojenském převratu neprodávaly…

19.06.2021 12:57 Organizace spojených národů (OSN) vyzvala, aby se do Barmy po násilném vojenském převratu…

V Peru se zřítil autobus do rokle, nejméně 27 mrtvých

19.06.2021 08:17 Nejméně 27 lidí zemřelo a dalších 16 jich bylo zraněno při nehodě autobusu, který se v Peru zřítil…

Biden ohlásil další milník ve vakcinační kampani, varoval před variantou…

18.06.2021 21:48 Za prvních 150 dní pod novou americkou administrativou zdravotníci ve Spojených státech podali přes…

Odpor vůči vakcínám je dle průzkumu po Rusku nejsilnější v USA

18.06.2021 18:08 Velká většina obyvatel Spojených států, kteří ještě nedostali vakcínu proti covidu-19, zatím…

Počet obětí pandemie covidu-19 celosvětově překročil hranici čtyř milionů

18.06.2021 07:55 Počet obětí pandemie covidu-19 v noci na dnešek celosvětově přesáhl hranici čtyř milionů. Vyplývá…

Texas umožní lidem volné nošení zbraní na veřejnosti bez povolení

17.06.2021 11:34 Obyvatelé druhého nejlidnatějšího amerického státu Texas budou moci od září nosit ruční zbraně na…

Související:

Právě se děje