Politici Británie, Francie, Německa a Irska poslali pozdrav Bidenovi

Se zvoleným americkým prezidentem Joem Bidenem dnes jednali na dálku nejvyšší politici Německa, Británie, Francie a Irska. Německá kancléřka Angela Merkelová Bidenovi poblahopřála k vítězství a shodla se s ním na významu transatlantického partnerství.

Joe Biden, prezident USA
doporučujeme

Francouzský prezident Emmanuel Macron chce s Bidenem spolupracovat v otázkách klimatu, zdravotnictví i boje proti terorismu. Britský premiér Boris Johnson předpověděl těsné americko-britské vztahy za Bidenova prezidentství.

"Právě jsem s ním mluvil a pogratuloval jsem mu k vítězství. Těším se na posílení partnerství mezi našimi zeměmi v zajištění společných priorit od klimatických změn po prosazování demokracie a obnovu po pandemii," uvedl Johnson v tweetu. S Bidenem se osobně nikdy nesetkal. Johnsonův úřad oznámil, že premiér Bidena také pozval na konferenci o klimatických změnách pořádanou OSN příští rok v Glasgowě.

Podle agentury Reuters se oba vyhnuli tématu brexitových jednání, v nichž se Johnsonova vláda snaží vyjednat obchodní dohodu s Evropskou unií. Johnson prosadil zákon, který odporuje dohodě o vystoupení Británie z EU, jež počítá s tím, že nevznikne celní hranice mezi Severním Irskem a členským Irskem. Návrh ale nedávno velkou většinou odmítla britská Sněmovna lordů.

Biden, který je irského původu, v minulosti poznamenal, že Británie musí při svém vystupování z EU ctít mírovou dohodu z roku 1998. Pohrozil, že jinak s ní USA nemusí vyjednat samostatnou obchodní smlouvu.

Macron při svém prvním osobním kontaktu s Bidenem řekl, že s ním chce spolupracovat ve všech důležitých mezinárodních tématech. "Pogratuloval Joeovi Bidenovi a viceprezidentce Kamale Harrisové a ujistil je, že s nimi chce spolupracovat v otázkách klimatu, zdravotnictví, boje proti terorismu a obrany základních práv," sdělil k jednání Elysejský palác.

Merkelová chce s Bidenem "široce spolupracovat na základě vzájemné důvěry". "Shodli se na důležitosti transatlantické spolupráce v době mnoha světových potíží," řekl kancléřčin mluvčí Steffen Seibert. Merkelová je u moci od roku 2005 a Biden bude čtvrtý americký prezident, s nímž bude spolupracovat. Podle Der Spiegelu se Merkelová nemůže dočkat, až prezident Donald Trump z Bílého domu odejde. Její vztahy k němu byly napjaté.

K těm, kdo dnes telefonicky s Bidenem hovořil, patří také irský premiér Micheál Martin. Vyjádřil se pro zachování Velkopáteční mírové dohody z roku 1998 při odchodu Británie z EU. "Měli jsme přátelský rozhovor se zvoleným prezidentem Bidenem, který mluvil o svých irských kořenech," řekl Martin.

Turecko zatím patřilo k několika zemím, které Bidenovo vítězství ještě neuznaly. Prezident Recep Tayyip Erdogan ale zřejmě změnil názor, protože dnes Bidenovi pogratuloval a řekl, že chce s novou administrativou úzce spolupracovat.

Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Trump tlačil na ministerstvo, aby napadlo výsledky loňských prezidentských…

15.06.2021 16:42 Donald Trump ještě za svého působení v Bílém domě vyvíjel tlak na ministerstvo spravedlnosti, aby…

Pandemie covidu-19 ovlivnila i zrak dětí, které chodily méně ven

15.06.2021 12:47 Proticovidová omezení pohybu, kvůli nimž děti nechodily do školy a mnohde ani ven hrát si s…

Pravicový terorismus je globální hrozbou, míní arabista. Kritizuje…

15.06.2021 00:01 NÁZOR - Čtyři příslušníci jedné rodiny byli 6. června sraženi a zabiti automobilem v kanadském…

Vakcína firmy Novavax v testech vykázala účinnost přes 90 procent

14.06.2021 16:49 Vakcína proti covidu-19 vyvinutá americkou společností Novavax vykázala v poslední fázi klinických…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama