Politici Británie, Francie, Německa a Irska poslali pozdrav Bidenovi

Se zvoleným americkým prezidentem Joem Bidenem dnes jednali na dálku nejvyšší politici Německa, Británie, Francie a Irska. Německá kancléřka Angela Merkelová Bidenovi poblahopřála k vítězství a shodla se s ním na významu transatlantického partnerství.

Joe Biden, prezident USA
doporučujeme

Francouzský prezident Emmanuel Macron chce s Bidenem spolupracovat v otázkách klimatu, zdravotnictví i boje proti terorismu. Britský premiér Boris Johnson předpověděl těsné americko-britské vztahy za Bidenova prezidentství.

"Právě jsem s ním mluvil a pogratuloval jsem mu k vítězství. Těším se na posílení partnerství mezi našimi zeměmi v zajištění společných priorit od klimatických změn po prosazování demokracie a obnovu po pandemii," uvedl Johnson v tweetu. S Bidenem se osobně nikdy nesetkal. Johnsonův úřad oznámil, že premiér Bidena také pozval na konferenci o klimatických změnách pořádanou OSN příští rok v Glasgowě.

Podle agentury Reuters se oba vyhnuli tématu brexitových jednání, v nichž se Johnsonova vláda snaží vyjednat obchodní dohodu s Evropskou unií. Johnson prosadil zákon, který odporuje dohodě o vystoupení Británie z EU, jež počítá s tím, že nevznikne celní hranice mezi Severním Irskem a členským Irskem. Návrh ale nedávno velkou většinou odmítla britská Sněmovna lordů.

Biden, který je irského původu, v minulosti poznamenal, že Británie musí při svém vystupování z EU ctít mírovou dohodu z roku 1998. Pohrozil, že jinak s ní USA nemusí vyjednat samostatnou obchodní smlouvu.

Macron při svém prvním osobním kontaktu s Bidenem řekl, že s ním chce spolupracovat ve všech důležitých mezinárodních tématech. "Pogratuloval Joeovi Bidenovi a viceprezidentce Kamale Harrisové a ujistil je, že s nimi chce spolupracovat v otázkách klimatu, zdravotnictví, boje proti terorismu a obrany základních práv," sdělil k jednání Elysejský palác.

Merkelová chce s Bidenem "široce spolupracovat na základě vzájemné důvěry". "Shodli se na důležitosti transatlantické spolupráce v době mnoha světových potíží," řekl kancléřčin mluvčí Steffen Seibert. Merkelová je u moci od roku 2005 a Biden bude čtvrtý americký prezident, s nímž bude spolupracovat. Podle Der Spiegelu se Merkelová nemůže dočkat, až prezident Donald Trump z Bílého domu odejde. Její vztahy k němu byly napjaté.

K těm, kdo dnes telefonicky s Bidenem hovořil, patří také irský premiér Micheál Martin. Vyjádřil se pro zachování Velkopáteční mírové dohody z roku 1998 při odchodu Británie z EU. "Měli jsme přátelský rozhovor se zvoleným prezidentem Bidenem, který mluvil o svých irských kořenech," řekl Martin.

Turecko zatím patřilo k několika zemím, které Bidenovo vítězství ještě neuznaly. Prezident Recep Tayyip Erdogan ale zřejmě změnil názor, protože dnes Bidenovi pogratuloval a řekl, že chce s novou administrativou úzce spolupracovat.

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Covid zrychluje. 60 milionů nakažených, posledních 5 milionů za 8 dní

25.11.2020 21:41 Nový typ koronaviru, který způsobuje nemoc covid-19, se objevil loni v prosinci v Číně, první…

V USA stoupá počet lidí, kteří bojují s nedostatkem potravin

25.11.2020 21:02 Ve Spojených státech na podzim přibývá obyvatel, kteří bojují s nedostatkem potravin. V dnešním…

Česko je mezi státy, které se vyrovnávají s koronavirem nejhůře

25.11.2020 17:00 Česká republika je pátou nejhorší zemí v žebříčku odolnosti vůči koronaviru (Covid Resilience…

"Zastavte toto monstrum." Konference OSN k výročí konce války v Bosně…

25.11.2020 14:44 Konference uspořádaná v sídle OSN při příležitosti 25. výročí konce války v Bosně přerostla v…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama