Pompeo říká, že virus SARS-CoV-2 je z laboratoře. CNN už píše o americké odvetě

USA se uprostřed obchodní války s Čínou pouštějí do dalšího konfliktu s asijskou velmocí, tentokrát kvůli epidemii koronaviru SARS-CoV-2. Podle věhlasné zpravodajské televize CNN už se administrativa prezidenta Donalda Trumpa zabývá odvetným plánem kvůli zatajování informací.

Mike Pompeo
doporučujeme

Ministr zahraničí USA Mark Pompeo potvrdil zprávu, že se Čína počátkem ledna úmyslně zásobila zdravotnickým materiálem, zatímco tajila závažnost pandemie. „Můžeme potvrdit, že Čínská komunistická strana udělala vše, co mohla, aby se svět včas nedozvěděl o tom, co se děje,“ uvedl Pompeo. Potvrzení zprávy od ministerstva vnitřní bezpečnosti (DHS) přichází v době, kdy Trumpova administrativa připravuje plán, jak potrestat Čínu kvůli způsobení celosvětové pandemie covid-19.

Prezident Donald Trump a jeho administrativa pracují na dlouhodobém plánu, jak potrestat Čínu za utajování informací ohledně závažnosti nového typu koronaviru SARS-CoV-2. Plán obsahuje nejen sankce, změnu obchodní politiky, ale i zrušení amerických dluhových závazků, uvádí CNN s odvoláním na své zdroje. Čína, která je největší věřitel Spojených států, má také vliv na schopnost USA dostat svůj deficit pod kontrolu a vyhnout se výraznějšímu poklesu tržního ocenění svého dluhu.

Trump, který zprvu hrozbu celosvětové pandemie zlehčoval a uváděl, že pro USA nebude mít onemocnění covid-19 žádné dopady, eskaloval svá obvinění proti Číně poté, co se zvýšila kritika jeho úřadu kvůli pomalé reakci na virus. Trump v době, kdy se virus ještě nerozšířil do USA, opakovaně chválil čínského prezidenta Si Ťin-pchinga za zvládnutí krize, protože se snažil zajistit obchodní dohodu s Čínou, která měla odstranit některá dovozní cla.

V současné době tlačí americká vláda na ministerstvo vnitřní bezpečnosti (DHS), aby se určil přesný původ viru SARS-CoV-2 ve snaze potvrdit neprokázanou teorii, že pandemie začala kvůli havárii v laboratoři ve Wu-chanu. Trump prohlásil, že viděl důkazy, které mu dávají vysokou míru důvěry, že virus pochází z laboratoře ve Wu-chanu, ale odmítl poskytnout podrobnosti, které by jeho tvrzení podpořily.

Trumpovo tvrzení potvrdil i Pompeo. „Od začátku jsme říkali, že se jedná o virus, který pochází z Wu-chanu a existuje značné množství důkazů, že virus opravdu přišel z čínské laboratoře,“ řekl.

Tyto výroky se však rozcházejí se zprávou DHS, která souhlasí s kolektivním závěrem a názory odborníků, že virus SARS-CoV-2 nebyl vytvořen člověkem nebo geneticky modifikován. Zpráva dále uvádí, že americké zpravodajské služby pečlivě přezkoumaly, ale nepotvrdily, zda došlo k nakažení kontaktem s infikovanými zvířaty, nebo zda to je výsledek nehody v laboratoři ve Wu-chanu. Když byl Pompeo dotázán, co si myslí o závěru zprávy DHS, uvedl, že souhlasí s analýzou a nemá důvod pochybovat o jejích závěrech.

Pompeo se odmítl vyjádřit pro CNN na otázku, jestli Čína virus SARS-CoV-2 vypustila záměrně, nebo se jednalo o nehodu. „Nemám co říct. Nejdřív musím mít veškeré informace, abych se mohl vyjádřit. Snažili jsme se odpovědět na všechny tyto otázky a dostat náš tým do laboratoře, ale ani Světová zdravotnická organizace neměla přístup. Musíme se tam dostat a zajistit vzorky,“ nechal se slyšet.

Čína zahájila také svou defenzívu, nejen, že obvinila americké vojáky, že virus dovezli z USA, ale mluvčí ministerstva zahraničí obvinil americké politiky, kteří útočí na Čínu pod záminkou vyhnout se vlastní odpovědnosti za špatná preventivní opatření a odvrátit pozornost veřejnosti.

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

V USA přibylo přes 60.000 případů nákazy, je to rekord

08.07.2020 03:57 V USA zaznamenaly úřady dosud nejvyšší denní bilanci nových případů nákazy koronavirem. Podle…

Brazilský prezident Bolsonaro se nakazil koronavirem, nemoc dlouhodobě…

08.07.2020 02:16 Aktualizováno Nákazu koronavirem potvrdily testy u brazilského prezidenta Jaira Bolsonara, který v minulosti…

USA se podle informací zahraničních agentur stáhly z WHO

07.07.2020 21:44 Spojené státy oficiálně potvrdily odchod ze Světové zdravotnické organizace (WHO). Uvádějí to…

V USA zemřelo o víkendu při násilnostech 160 lidí, z toho šest dětí

07.07.2020 21:40 O uplynulém víkendu, kdy se ve Spojených státech slavil Den nezávislosti, propukly v řadě čtvrtí…

Související:

Právě se děje

Další zprávy