Poslední den volební kampaně odstartoval. Podle Bidena mají USA plné zuby "chaosu"

Akcemi v Severní Karolíně a v Ohiu zahájili dva hlavní uchazeči o Bílý dům nabitý poslední den volební kampaně. Republikánský prezident Donald Trump na prvním z dnešních pěti mítinků prohlásil, že si v úterý zajistí další čtyři roky v čele Spojených států, a pro něj nepříznivé průzkumy označil za falešné. Kandidát demokratů Joe Biden zase v Clevelandu popisoval úterní volební den jako šanci vyměnit hlavu státu, která rozděluje národ a nedokázala zemi ochránit.

Joe Biden
doporučujeme

"Máme dost chaosu! Máme dost tweetů, hněvu, nenávisti, neúspěchu a nezodpovědnosti," citovala Bidena agentura AFP. Ve druhém největším městě Ohia bývalý viceprezident vzkazoval, že voliči mají ve svých rukách moc změnit zemi. Ohio letos patří mezi státy, kde průzkumy ukazují prakticky vyrovnané šance dvou hlavních kandidátů na vítězství.

I kdyby Biden nakonec nezískal zdejších 18 volitelů, nemusí to pro něj být v honbě za 270 hlasy potřebnými pro celkové vítězství velký problém. V řadě dalších klíčových států má v průzkumech preferencí poměrně slušné vedení, které se zároveň na úrovni celých USA pohybuje okolo sedmi až osmi procentních bodů. Konečné výsledky však nemusí sondáže kopírovat, což koneckonců ukázaly poslední prezidentské volby v roce 2016.

Trump, který před čtyřmi lety zvítězil z pozice papírově slabšího kandidáta, dnes označil aktuální průzkumy za falešné a dával najevo, že o vyústění letošní volby nemá pochybnosti. "Zítra (v úterý) vyhrajeme další čtyři roky v Bílém domě," řekl davu v Severní Karolíně.

Prezident znovu zdůrazňoval téma hospodářství a uvedl, že příští rok bude "nejlepším ekonomickým rokem v dějinách naší země". Podle zpravodajského webu BBC vyzdvihoval dosažené statistiky, jaké "nikdo ani nepovažoval za možné". Trump se v kampani mnohokrát chlubil tím, že před pandemií covidu-19 vybudoval "nejsilnější ekonomiku v historii" USA, toto hodnocení je však i navzdory dobrým číslům z minulých let nepřesné.

Biden se při hodnocení Trumpova mandátu zaměřuje na politický styl svého soupeře a na selhání současné administrativy v boji proti koronaviru. "Zítra (v úterý) máme šanci ukončit prezidentství, které rozdělilo tento národ. Můžeme ukončit prezidentství, které nedokázalo tento národ ochránit. A můžeme ukončit prezidentství, které rozdmýchávalo plameny nenávisti po celé zemi," řekl bývalý viceprezident.

Ten kromě Ohia dnes zavítá i do své rodné Pensylvánie, Trump má na programu dokonce pět zastávek ve čtyřech státech. Vystoupí mimo jiné ve Scrantonu, kde se Biden narodil, a kampaň stejně jako v roce 2016 zakončí v Grand Rapids ve státě Michigan.

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Volby v USA: Právní spory doznívají a státy se připravují na zasedání…

29.11.2020 09:00 Krušné povolební období ve Spojených státech se pomalu blíží ke konci, u soudů zaznívají poslední…

Večírek se stovkami lidí v New Yorku ukončil zásah policie

29.11.2020 08:15 Z porušení karanténních nařízení i dalších přečinů obvinila newyorská policie organizátory večírku,…

New York kvůli pandemii zrušil Santacon, charitativní akce nezřídka…

29.11.2020 07:37 Tradiční cestu po barech, kterou v New Yorku každoročně vykonají tisíce mladých lidí v kostýmech…

Záchranu želviček u břehů USA zkomplikovalo počasí a porucha

28.11.2020 20:08 Záchranáři dopravili do bezpečí stovky karet Kempových, které našli na plážích massachusettského…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama