Předčasně se volí i v Pensylvánii, klíčovém volebním státě v USA

Do prezidentských voleb ve Spojených státech sice zbývají ještě čtyři dny, lidé na mnoha místech země však mohou odevzdávat svoje hlasy již několik týdnů. Volební lístky zasílají buď poštou, nebo je v předčasné volbě odevzdávají do k tomu určených schránek.

Volby v USA, ilustrační foto

Odhlasovat už stihlo přes 80 milionů Američanů a číslo roste i v závěrečných dnech. Aktuálně počet již odevzdaných hlasů dosahuje téměř 60 procent celkového počtu, který se sešel ve volbách před čtyřmi lety.

Čile se hlasuje i v Pensylvánii, která je tradičně považována za takzvaný bitevní stát. Na rozdíl od Texasu, který je od 80. let minulého století pravidelně zbarven do červených republikánských barev, nebo New Yorku, jenž je v posledních desetiletích tradičně demokraticky "modrý", jsou letos výsledky voleb v Pensylvánii překvapením. A zatímco na předzahrádkách domů na předměstích jsou v hojném počtu zapíchané cedule vyzývající k podpoře úřadujícího republikánského prezidenta Donalda Trumpa, nejlidnatější město státu Filadelfie s asi 1,5 milionu obyvatel volí téměř bez výjimky jeho demokratického soka Joea Bidena.

zdroj: YouTube

Přestože byl všední den a k tomu navíc poledne, na volebním místě na jihu města před střední školou kreativního a divadelního umění ve Filadelfii bylo rušno. Fronty se sice netvořily, lidé ale permanentně přicházeli a odcházeli. Jen za prvních deset minut se jich tam vystřídalo asi dvacet. Důvody, proč se rozhodli volit předčasně, měli různé. Obávali se například posílání svých hlasů poštou, nebo si nebyli jistí, že skutečně dorazí včas. Strach to není neoprávněný - americká poštovní služba USPS už dříve varovala, že hrozí zahlcení systému.

Takovému scénáři se potřebovala vyhnout i Yvonne. "Chtěla jsem se ujistit, že můj hlas bude započtený. A tak jsem šla volit předčasně," řekla ČTK.

Jiní zase toužili předejít mnohdy nekonečnému čekání: "Chtěli jsme se vyvarovat hlasování ve volebním dni, abychom se vyhnuli frontám a také se nevystavovali potenciální nákaze, takže tohle se zdálo jako bezpečnější varianta," řekli Stephen s Aaronem.

Podle mnohých bude mít právě pandemie koronaviru na letošní volbu zásadní vliv. Řada obyvatel Filadelfie doufá, že zejména nespokojenost s aktuálním stavem věcí přivede lidi k volebním urnám a pomůže Pensylvánii znovu se vybarvit modře na volební mapě. "To, jak federální administrativa všechno zpackala, určitě Trumpovi uškodilo. Kdyby se trochu staral o lidi, kteří jsou nemocní a kteří umírají, měl by pravděpodobně vysoké šance na znovuzvolení. To u hodně nerozhodnutých lidí, myslím, dost zapůsobilo," mínil Kyle, který stejně jako další převážně mladší lidé přišel do divadelní školy hlasovat předčasně.

Američané měli čas požádat o volební lístky předem do úterý 27. října. Možnosti měli dvě. "Já osobně jsem před několika týdny přišel sem, stál asi hodinu a půl ve frontě a zažádal o lístky. Když jsem se dostal dovnitř, rovnou jsem je vyplnil, dal do obálky a odhlasoval. Takže to bylo velmi snadné, nemusel jsem čekat, až přijdou poštou," řekl Connor. Jeho přítelkyně Erin využila druhé varianty. "Já si zažádala online a poslali mi je poštou, trvalo to asi dva až tři týdny, než dorazily. Požádala jsem ale ještě předtím, než obálky vůbec začali rozesílat, takže jakmile to spustili, dostala jsem je docela rychle. Doma jsem si všechno předem vyplnila a jen přinesla sem a vhodila obálku do schránky," popsala ČTK svou voličskou zkušenost.

Na rozdíl od většiny států pensylvánské zákony neumožňují úředníkům začít takto odevzdané hlasy sčítat dříve, než v 07:00 v den prezidentské volby, tedy v úterý 3. listopadu. Nejvyšší soud navíc dospěl k závěru, že v některých státech můžou volební komise volební lístky přijímat i několik dní po skončení hlasování, konkrétně v Pensylvánii až o tři dny později. Je tak pravděpodobné, že na jméno nového prezidenta si Američané budou muset počkat déle, než je obvyklé.

USA umožní od listopadu vstup i turistům s vakcínou schválenou WHO

16.10.2021 21:00 Spojené státy umožní od 8. listopadu vstup na své území i turistům, kteří jsou naočkovaní proti…

NÁZOR: Připravme se na velkou dluhovou krizi, nabádá analytik

16.10.2021 00:01 Je opět populární odepisovat Mezinárodní měnový fond (MMF) jako dávno přežitou a neužitečnou…

Odborníci doporučují očkovat druhou dávkou vakcíny od firmy Johnson &…

15.10.2021 21:51 Panel nezávislých expertů při americkém Úřadu pro kontrolu potravin a léčiv (FDA) dnes doporučil…

Bílý dům: USA začnou plošně přijímat očkované návštěvníky 8. listopadu

15.10.2021 16:06 Aktuální pandemická omezení pro cesty do USA ze zemí Evropské unie a dalších států přestanou platit…

V USA se schyluje ke stávkám za vyšší mzdy a lepší pracovní podmínky

15.10.2021 12:52 Ve Spojených státech se do konce října schyluje k celostátním stávkám za vyšší mzdy a lepší…

Americký exprezident Bill Clinton je v nemocnici

15.10.2021 07:53 Bývalý americký prezident Bill Clinton je od úterý hospitalizován v kalifornské nemocnici. Na…

USA se po téměř čtyřech letech vrací do Rady OSN pro lidská práva

14.10.2021 21:08 Valné shromáždění OSN dnes zvolilo Spojené státy do Rady OSN pro lidská práva (HRC). USA z rady…

Biden se při plánované cestě do Říma setká s papežem a zřejmě i s Macronem

14.10.2021 18:15 Americký prezident Joe Biden se 29. října při své plánované cestě do Evropy setká ve Vatikánu s…

USA našly způsob, jak přimět lidi k očkování proti covidu

14.10.2021 10:10 Tempo očkovací kampaně v USA se zvýšilo o více než 20 procent poté, co začaly imunizaci povinně…

USA nebudou pomáhat Asadově rehabilitaci, tvrdí Blinken

13.10.2021 20:36 Spojené státy nemají v úmyslu podporovat jakékoli snahy o normalizaci vztahů se syrským prezidentem…

Související:

Právě se děje

reklama