Předčasně se volí i v Pensylvánii, klíčovém volebním státě v USA

Do prezidentských voleb ve Spojených státech sice zbývají ještě čtyři dny, lidé na mnoha místech země však mohou odevzdávat svoje hlasy již několik týdnů. Volební lístky zasílají buď poštou, nebo je v předčasné volbě odevzdávají do k tomu určených schránek.

Odhlasovat už stihlo přes 80 milionů Američanů a číslo roste i v závěrečných dnech. Aktuálně počet již odevzdaných hlasů dosahuje téměř 60 procent celkového počtu, který se sešel ve volbách před čtyřmi lety.

Čile se hlasuje i v Pensylvánii, která je tradičně považována za takzvaný bitevní stát. Na rozdíl od Texasu, který je od 80. let minulého století pravidelně zbarven do červených republikánských barev, nebo New Yorku, jenž je v posledních desetiletích tradičně demokraticky "modrý", jsou letos výsledky voleb v Pensylvánii překvapením. A zatímco na předzahrádkách domů na předměstích jsou v hojném počtu zapíchané cedule vyzývající k podpoře úřadujícího republikánského prezidenta Donalda Trumpa, nejlidnatější město státu Filadelfie s asi 1,5 milionu obyvatel volí téměř bez výjimky jeho demokratického soka Joea Bidena.

Přestože byl všední den a k tomu navíc poledne, na volebním místě na jihu města před střední školou kreativního a divadelního umění ve Filadelfii bylo rušno. Fronty se sice netvořily, lidé ale permanentně přicházeli a odcházeli. Jen za prvních deset minut se jich tam vystřídalo asi dvacet. Důvody, proč se rozhodli volit předčasně, měli různé. Obávali se například posílání svých hlasů poštou, nebo si nebyli jistí, že skutečně dorazí včas. Strach to není neoprávněný - americká poštovní služba USPS už dříve varovala, že hrozí zahlcení systému.

Takovému scénáři se potřebovala vyhnout i Yvonne. "Chtěla jsem se ujistit, že můj hlas bude započtený. A tak jsem šla volit předčasně," řekla ČTK.

Jiní zase toužili předejít mnohdy nekonečnému čekání: "Chtěli jsme se vyvarovat hlasování ve volebním dni, abychom se vyhnuli frontám a také se nevystavovali potenciální nákaze, takže tohle se zdálo jako bezpečnější varianta," řekli Stephen s Aaronem.

Podle mnohých bude mít právě pandemie koronaviru na letošní volbu zásadní vliv. Řada obyvatel Filadelfie doufá, že zejména nespokojenost s aktuálním stavem věcí přivede lidi k volebním urnám a pomůže Pensylvánii znovu se vybarvit modře na volební mapě. "To, jak federální administrativa všechno zpackala, určitě Trumpovi uškodilo. Kdyby se trochu staral o lidi, kteří jsou nemocní a kteří umírají, měl by pravděpodobně vysoké šance na znovuzvolení. To u hodně nerozhodnutých lidí, myslím, dost zapůsobilo," mínil Kyle, který stejně jako další převážně mladší lidé přišel do divadelní školy hlasovat předčasně.

Američané měli čas požádat o volební lístky předem do úterý 27. října. Možnosti měli dvě. "Já osobně jsem před několika týdny přišel sem, stál asi hodinu a půl ve frontě a zažádal o lístky. Když jsem se dostal dovnitř, rovnou jsem je vyplnil, dal do obálky a odhlasoval. Takže to bylo velmi snadné, nemusel jsem čekat, až přijdou poštou," řekl Connor. Jeho přítelkyně Erin využila druhé varianty. "Já si zažádala online a poslali mi je poštou, trvalo to asi dva až tři týdny, než dorazily. Požádala jsem ale ještě předtím, než obálky vůbec začali rozesílat, takže jakmile to spustili, dostala jsem je docela rychle. Doma jsem si všechno předem vyplnila a jen přinesla sem a vhodila obálku do schránky," popsala ČTK svou voličskou zkušenost.

Na rozdíl od většiny států pensylvánské zákony neumožňují úředníkům začít takto odevzdané hlasy sčítat dříve, než v 07:00 v den prezidentské volby, tedy v úterý 3. listopadu. Nejvyšší soud navíc dospěl k závěru, že v některých státech můžou volební komise volební lístky přijímat i několik dní po skončení hlasování, konkrétně v Pensylvánii až o tři dny později. Je tak pravděpodobné, že na jméno nového prezidenta si Američané budou muset počkat déle, než je obvyklé.

Související

Více souvisejících

Volby USA Donald Trump Joe Biden USA (Spojené státy americké)

Aktuálně se děje

před 38 minutami

Vlastimil Válek

Válek zmínil, jak české zdravotnictví těží z členství v EU

Mezi největší přínosy dvacetiletého členství Česka v Evropské unii patří například možnost čerpat zdravotní péči v kterékoliv zemi EU, společné registrace nových léků před vstupem na trh, zapojení do expertních sítí lékařů nebo sdílení expertizy Evropského centra pro prevenci a kontrolu nemocí (ECDC) ve veřejném zdraví, konstatovalo ministerstvo zdravotnictví. 

před 1 hodinou

před 1 hodinou

Jakub Voráček

Voráček pomalu zavírá dveře za svou hráčskou kariérou. Na 99 procent se na led nevrátí

Kariéra bývalého hokejového reprezentanta Jakuba Voráčka, během níž nastoupil k více než tisícovce zápasů v kanadsko-americké NHL, se nezadržitelně blíží ke svému konci. Samotný čtyřiatřicetiletý hokejista totiž v úterním rozhovoru pro CNN Prima News uvedl, že končí svou bohatou kariéru. Záhy ale svá slova mírnil, když pro server sport.cz řekl, že ještě není definitivně rozhodnut o svém konci, ale to, že se už mezi mantinely neobjeví, je podle něj na 99 procent jisté.

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

ČEZ

Gazprom zažaloval v Rusku ČEZ, OMV a slovenský ZSE

Soudní dokumenty v Petrohradu potvrdily, že Kremlem ovládaný energetický gigant Gazprom podal žalobu proti české energetické společnosti ČEZ, rakouské OMV Gas Marketing & Trading a slovenské energetické skupině ZSE.

před 6 hodinami

před 6 hodinami

Černobylská jaderná elektrárna

Černobyl po 38 letech od výbuchu není mrtvou zónou. Životu se v okolí daří

Výbuch jaderné elektrárny Černobyl je vyjma shození atomových bomb za války dodnes největší jadernou katastrofou, se kterou se kdy lidstvo setkalo. Radioaktivní mrak po výbuchu, k němuž došlo 26. dubna 1986, zahalil celou Zemi a úřady byly nuceny evakuovat nejen nejbližší okolí elektrárny, ale i dvacetitisícové město Pripjať, dnes přezdívané jako město duchů. Nové výzkumy ale odhalují, že do radioaktivní zóny se postupně vrací život.  

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

před 8 hodinami

před 9 hodinami

Důchody v květnu 2025 s jednou drobnou změnou. Peníze vám mohou přijít v jiném termínu

Každoročně státní svátky posouvají výplatní termíny důchodů. Letos poprvé se tak stane v květnu, v jehož úvodu jsou rovnou dva svátky. Kvůli jednomu z nich přijdou některým důchodcům peníze s jednodenním předstihem. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy