Představitelé rafinerských společností budou s americkou vládou hledat cesty ke snížení cen benzinu

Představitelé velkých amerických rafinerských společností dnes budou jednat s administrativou prezidenta Joea Bidena o způsobech, jak snížit vysoké ceny benzinu. Informovala o tom agentura Reuters. S drahými pohonnými hmotami se nyní potýkají spotřebitelé ve Spojených státech i jinde.

Biden v posledních týdnech kritizoval rafinerské podniky za to, že výrazně profitují z problémů v dodávkách pohonných hmot, které prohloubil ruský útok na Ukrajinu. Rafinerské společnosti za pandemie covidu-19 kvůli poklesu poptávky výrazně omezily své kapacity. Nyní tvrdí, že obnovování provozu rafinerií je spojeno se značnými finančními riziky.

"Ptáme se jich, co se dá podniknout. Co potřebujete ke zprovoznění dodatečných rafinerských kapacit," uvedla americká ministryně energetiky Jennifer Granholmová, která se schůzky zúčastní. Na setkání by měli dorazit například i vedoucí pracovníci firem Exxon Mobil, Chevron, Marathon a Phillips 66.

Biden ve středu ve snaze bojovat s rekordními cenami u čerpacích stanic vyzval Kongres, aby na tři měsíce do konce září zrušil federální daň z pohonných hmot. Vysoké ceny pohonných hmot a rychlý růst inflace patří k hlavním důvodům, které Bidenovi snižují preference. Zákonodárci se ale k Bidenovu návrhu na dočasné zrušení daně nestaví jednotně, výhrady mají i jeho demokraté.

Například předsedkyně Sněmovny reprezentantů Nancy Pelosiová má obavy, že opatření bude mít na spotřebitele jen omezené dopady a že většina zisků z této úspory zůstane ropným společnostem a maloobchodním prodejcům. I lidé z Bidenovy administrativy připouštějí, že navrhované zrušení daně na tři měsíce mnoho nezmění.

Související

Více souvisejících

USA (Spojené státy americké) ropa

Aktuálně se děje

před 25 minutami

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 1 hodinou

ČEZ

Gazprom zažaloval v Rusku ČEZ, OMV a slovenský ZSE

Soudní dokumenty v Petrohradu potvrdily, že Kremlem ovládaný energetický gigant Gazprom podal žalobu proti české energetické společnosti ČEZ, rakouské OMV Gas Marketing & Trading a slovenské energetické skupině ZSE.

před 2 hodinami

před 2 hodinami

Černobylská jaderná elektrárna

Černobyl po 38 letech od výbuchu není mrtvou zónou. Životu se v okolí daří

Výbuch jaderné elektrárny Černobyl je vyjma shození atomových bomb za války dodnes největší jadernou katastrofou, se kterou se kdy lidstvo setkalo. Radioaktivní mrak po výbuchu, k němuž došlo 26. dubna 1986, zahalil celou Zemi a úřady byly nuceny evakuovat nejen nejbližší okolí elektrárny, ale i dvacetitisícové město Pripjať, dnes přezdívané jako město duchů. Nové výzkumy ale odhalují, že do radioaktivní zóny se postupně vrací život.  

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

Ukrajina stáhla z bojiště americké Abramsy

Ukrajina dočasně stáhla z bojiště americké tanky Abrams M1A1. Ukázaly se jako zranitelné při útocích ruskými drony, uvedla agentura AP s odvoláním na zdroje v americké armádě.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy