Proč se lidé straní důchodců? Experti odhalují, co společnost odrazuje od seniorů

Přestože americká společnost stárne a lidí v seniorském věku přibývá, je obecně vzato vysoký věk vnímán negativně, a to navzdory veškeré dosavadní osvětě. Důvodem jsou předsudky vůči stáří, které je považováno za jakési období sociálního úpadku a čekání na smrt. Za existenciální pád je označována oslava padesátých, potažmo šedesátých narozenin.

Staří lidé jsou všeobecně spojováni s únavou a neatraktivní verzí svých původních mladších já, tedy za něco špatného a negativního. Jedná se o všeobecně zakotvené předsudky, kdy je senior vnímán jako někdo neobratný a neschopný vůbec sednout za volat, hluchý jak poleno a veškerý svůj volný čas ztrácející u sledování Matlocku. Informoval o tom server Psychology Today.

Že se mládí staví ke stáři negativně, až nepřátelsky, potvrzují dokonce i samotné studie. Podle nich jsou předsudky, stigmatizace a nenávist vůči seniorům přítomny už v dětství, aniž by se s tím dalo něco udělat. Není ničím neobvyklým, že se malé děti starých lidí dokonce bojí. Během dospívání se to ještě vystupňuje.

Tyto postoje jsou navíc ještě podporovány filmovým průmyslem, který lidi vysokého věku buď paroduje nebo zcela opomíjí. Nejenže tím omladinu pouze utvrzuje v jejich postojích, ale dokonce přiměje i samotné seniory k tomu, aby sami přijali svojí roli "bezcenných" lidí na okraji společnosti.

Z výše uvedených důvodů se ani nelze divit, že negativní postoje vůči stárnutí přebírají další generace, a že ageismus, ač neetický a v pracovněprávním vztahu dokonce i protizákonný, zůstává neoddělitelnou součástí americké a potažmo i evropské kultury, která vysoký věk vnímá doslova špatně, a nedokáže mu přisoudit jediné pozitivum.

Kořeny současného ageismu je třeba hledat v nedávné historii, která se všeobecně zaměřovala na kult mládí a svobody, s nimiž se realita následného stárnutí zpravidla vylučuje. Lidé vyššího věku jsou chtě nechtě přeci jenom slabší a více odkázaní na pomoc druhých a tím pádem i méně volní. Babička s vysokým tlakem a umělým kloubem asi stěží půjde na diskotéku.

Nenávist vůči seniorům častokrát může značit i skrytý strach mládí, které si je vědomo, že i ono jednou takto skončí, a že nic netrvá věčně. Přestože by se dalo díky neustále se zvyšujícímu věku dožití očekávat, že s větším procentním zastoupení staré generace tento fenomén pomine, opak je pravdou. 

Za zmínku stojí iracionalita ageismu, jelikož vysoký věk potká všechny z nás, pokud nezemřeme předčasně. Svým způsobem se na rozdíl od rasismu, sexismu a jiných fobií nejedná o obavu z něčeho neznámého, co se dotyčného netýká, nýbrž ze zcela přirozeného procesu, včetně následné smrti, do jejíž náručí kráčíme všichni bez ohledu na to, kým jsme byli. Pohlaví (pomineme-li možnost jeho změny), sexuální orientaci nebo barvu kůže máme danou, ale seniorského věku se dožijeme všichni. 

Jinými slovy kdo dává ruce pryč od starých lidí, popírá sám sebe, neboť se dříve nebo později stane jedním z nich. Přitom je ale potřeba konstatovat, že stárnutí přichází zcela náhle, a to v závislosti na daném člověku. Zatímco se někteří označují za staré už v padesáti, jiní jsou ještě v osmdesáti popřípadě devadesáti plní síly a chuti do života. Že zestárneme nemusí rovnou znamenat čekání na jistou smrt a sociální izolaci.

Obecně vzato se tedy nedá jednoznačně říct, kdo je nebo není starý. Pokud si někdo například se sedmdesátiletým pánem spojuje věčnou otrávenost životem a neochotu chodit mezi lidi, je třeba mu připomenout, že takové vlastnosti mají i mladší ročníky, a že vše záleží na jednotlivci, a nelze takto jednoduše paušalizovat. Stáří je sice neoddělitelnou součástí našeho bytí, ale stejně jako mládí mu nelze plošně přiznat nějaké charakteristické vlastnosti. Například ne všichni mladí jsou čtyřiadvacet hodin na sociálních sítích.

Související

Den beze spěchu ovlivní i chod orloje na Staroměstském náměstí.

Dnes je den beze spěchu. Lidem připomíná, že si tak mohou i zachránit život

Odložit některé aktivity může zachránit život, upozorňuje iniciativa, se kterou přišla Česká asociace pojišťoven. Třetí duben je dnem, kdy se symbolicky zpozdí některé události našeho života, abychom si uvědomili, že spěcháme zbytečně a často v těch nejhorších okamžicích, tedy i za volantem. Jen v loňském roce zemřelo podle Police ČR na českých silnicích kvůli nepřiměřené rychlosti 138 lidí.

Více souvisejících

Lidé důchodci, senioři

Aktuálně se děje

Aktualizováno včera

včera

včera

Londýnský starosta Sadiq Khan

Londýn beze změny. Starostou metropole bude nadále Sadiq Khan

V čele Londýna bude nadále labourista Sadiq Khan, který byl v sobotu zvolen na rekordní třetí po sobě jdoucí funkční období. Podle agentur je jeho aktuální vítězství nad konzervativci o to důležitější, že Velkou Británii čekají za několik měsíců všeobecné volby. Labouristé v nich budou favority. 

Aktualizováno včera

včera

včera

Kim Čong-un

VIDEO: Diktátor Kim Čong-un se stal hvězdou TikToku s propagandistickou písní „Přátelský otec“

Severokorejská propagandistická píseň "Friendly Father" (Přátelský otec) oslavující Kim Čong-una zaznamenala obrovský úspěch na sociální platformě TikTok, kde získala miliony zhlédnutí. Tato píseň, která chválí komunistického diktátora Severní Koreje, si získala oblibu zejména mezi mladou generací Z, která ji sdílela a komentovala s obrovským nadšením. Jeden uživatel ji označil jako "to, co jsem potřeboval dneska slyšet", zatímco další se dokonce zeptal, zda je k dispozici na hudební platformě Spotify.

Aktualizováno včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Hasiči, ilustrační fotografie.

Požár v Tlumačově zaměstnal hasiče. Dva se zranili

Hasiči v sobotu zasahovali u požáru na autovrakovišti v Tlumačově na Zlínsku. Dva z nich se při zásahu, během kterého byl vyhlášen třetí stupeň poplachu, zranili. Zasahovalo celkem třináct hasičských jednotek, příčina je předmětem vyšetřování. 

Aktualizováno včera

včera

včera

včera

včera

Ústav pro studium totalitních režimů.

Kudrnův ÚSTR: Nákladné soudy, odborná ostrakizace, matení veřejnosti

Od nástupu Ladislava Kudrny do funkce ředitele Ústavu pro studium totalitních režimů (ÚSTR) uplynuly dva roky. Letmé ohlédnutí za jeho dosavadním působením v čele uvedené instituce neskýtá příliš povzbudivý pohled. Pro politickou reprezentaci, která o směřování ústavu naneštěstí fakticky rozhoduje, by mělo jít o příležitost zamyslet se nad tím, zda je ve veřejném zájmu nadále podporovat management, který se krom banálních proklamací na adresu nedávné historie může pochlubit především sérií prohraných soudních sporů s ředitelovými kritiky a současnými i bývalými zaměstnanci.

včera

včera

Pekarová Adamová ocenila Tulejovu reakci. Fiala čeká na další návrh TOP 09

Předsedkyně Poslanecké sněmovny Markéta Pekarová Adamová (TOP 09) ocenila rozhodnutí Pavla Tuleji, který se v pátek vzdal nominace na ministra pro vědu, výzkum a inovace. Ve vládě měl nahradit končící ministryni Helenu Langšádlovou. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy