Protesty v Portlandu trvají téměř 100 dní, policie zatkla účastníky zakázaného shromáždění

Policie ve městě Portland v americkém státě Oregon v noci na dnešek zatkla řadu účastníků zakázaného shromáždění, informovala agentura Reuters. Zároveň připomněla, že protesty proti rasismu a policejní brutalitě, které někdy provázelo násilí, zde trvají skoro 100 dní.

Policisté v Portlandu v diskuzi s jedním z demonstrantů. (5.9.2020)
doporučujeme

"Ano, dnes večer jsme několik lidí zatkli," sdělil Reuters mluvčí portlandské policie v prohlášení zaslaném e-mailem. Stalo se tak poté, co strážci zákona označili jedno shromáždění za nezákonné. Kolik lidí bylo zadrženo, není z policejního sdělení jasné.

"Policisté budou nadále cíleně zatýkat ty, kteří poruší pravidla. Shromáždění na ulici Lombard a třídě Campbell bylo prohlášeno za nezákonné," uvedla policie.

Policisté ve čtvrtek ve státě Washington zastřelili aktivistu, který se hlásil k antifašistickému hnutí Antifa, jež bývá označováno za decentralizované uskupení zastánců různých levicových ideologií a anarchistů. Muže chtěli policisté zatknout pro podezření ze zabití přívržence krajně pravicové skupiny, který se zapojil do protestu proti demonstrantům v Portlandu minulý víkend.

Demonstrace proti rasismu a policejní brutalitě propukly napříč Spojenými státy po smrti 46letého černocha George Floyda. Ten zemřel v květnu poté, co mu při zatýkání bělošský policista bezmála devět minut klečel na krku.

V Portlandu se pravidelně již tři měsíce v nočních hodinách konají demonstrace, jejichž účastníci žádají policejní reformy a sociální spravedlnost. V některých případech byly protesty provázeny střety mezi demonstranty a policisty či mezi pravicovými a levicovými skupinami.

V červenci vyslal prezident Donald Trump do Portlandu federální síly k ochraně federálních budov, což však situaci podle místních úřadů zhoršilo. Ve středu prezident podepsal dokument, který hrozí zastavením federálního financování měst, kde "se nedodržují zákony".

Demokratický prezidentský kandidát Joe Biden, který se s Trumpem utká o post šéfa Bílého domu 3. listopadu, republikánského prezidenta obvinil z toho, že ve svých projevech podněcuje k násilí.

Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Chile a severozápad Antarktidy zasáhla dvě silná zemětřesení

24.01.2021 10:32 Aktualizováno Území jihoamerického státu Chile a severozápad Antarktidy v sobotu večer (dnes nad ránem SEČ)…

Biden nařídil po vpádu do Kapitolu přezkoumat hrozby vnitřního terorismu

23.01.2021 17:39 Prezident USA Joe Biden nařídil federálním úřadům a zpravodajským službám zmapovat nebezpečí, které…

Zemřel legendární moderátor americké CNN Larry King (†87)

23.01.2021 16:32 Aktualizováno Ve věku 87 let zemřel legendární americký moderátor Larry King. Dnes o tom informovala televize CNN…

Proces s Trumpem začne v americkém Senátu v týdnu od 8. února

23.01.2021 13:27 Aktualizováno Proces s bývalým americkým prezidentem Donaldem Trumpem začne v Senátu Kongresu Spojených států v…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama