Protesty v Portlandu trvají téměř 100 dní, policie zatkla účastníky zakázaného shromáždění

Policie ve městě Portland v americkém státě Oregon v noci na dnešek zatkla řadu účastníků zakázaného shromáždění, informovala agentura Reuters. Zároveň připomněla, že protesty proti rasismu a policejní brutalitě, které někdy provázelo násilí, zde trvají skoro 100 dní.

Policisté v Portlandu v diskuzi s jedním z demonstrantů. (5.9.2020)
doporučujeme

"Ano, dnes večer jsme několik lidí zatkli," sdělil Reuters mluvčí portlandské policie v prohlášení zaslaném e-mailem. Stalo se tak poté, co strážci zákona označili jedno shromáždění za nezákonné. Kolik lidí bylo zadrženo, není z policejního sdělení jasné.

"Policisté budou nadále cíleně zatýkat ty, kteří poruší pravidla. Shromáždění na ulici Lombard a třídě Campbell bylo prohlášeno za nezákonné," uvedla policie.

Policisté ve čtvrtek ve státě Washington zastřelili aktivistu, který se hlásil k antifašistickému hnutí Antifa, jež bývá označováno za decentralizované uskupení zastánců různých levicových ideologií a anarchistů. Muže chtěli policisté zatknout pro podezření ze zabití přívržence krajně pravicové skupiny, který se zapojil do protestu proti demonstrantům v Portlandu minulý víkend.

Demonstrace proti rasismu a policejní brutalitě propukly napříč Spojenými státy po smrti 46letého černocha George Floyda. Ten zemřel v květnu poté, co mu při zatýkání bělošský policista bezmála devět minut klečel na krku.

V Portlandu se pravidelně již tři měsíce v nočních hodinách konají demonstrace, jejichž účastníci žádají policejní reformy a sociální spravedlnost. V některých případech byly protesty provázeny střety mezi demonstranty a policisty či mezi pravicovými a levicovými skupinami.

V červenci vyslal prezident Donald Trump do Portlandu federální síly k ochraně federálních budov, což však situaci podle místních úřadů zhoršilo. Ve středu prezident podepsal dokument, který hrozí zastavením federálního financování měst, kde "se nedodržují zákony".

Demokratický prezidentský kandidát Joe Biden, který se s Trumpem utká o post šéfa Bílého domu 3. listopadu, republikánského prezidenta obvinil z toho, že ve svých projevech podněcuje k násilí.

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

V Latinské Americe zaznamenali už devět milionů nákažených

26.09.2020 10:42 Latinská Amerika eviduje od počátku pandemie covidu-19 už přes devět milionů nakažených koronavirem…

Biden označil Lukašenka za diktátora

26.09.2020 10:10 Kandidát Demokratické strany na amerického prezidenta Joe Biden dnes označil běloruského prezidenta…

V USA se covidem nakazilo více než sedm milionů lidí

26.09.2020 08:59 Ve Spojených státech se od počátku epidemie nákaza koronavirem prokázala už u více než sedmi…

Trump zřejmě nominuje do Nejvyššího soudu Coneyovou Barrettovou

26.09.2020 08:25 Prezident Donald Trump si za kandidátku na soudkyni Nejvyššího soudu vybral Amy Coneyovou…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama