Půl roku války na Ukrajině: Konflikt je pro Rusko katastrofou, propaganda musí vytvářet alternativní realitu, ukazuje analýza

Od začátku ruské invaze na Ukrajinu uběhlo půl roku a ze všech úhlů pohledu jde o katastrofickou válku. Miliony Ukrajinců byly vyhnány ze svých domovů, město Mariupol je prakticky vymazáno z mapy a ofenzíva, která začala 24. února navíc ukázala na špatnou morálku ruské armády a fakt, že Rusové naprosto ignorují životy civilistů. Vyplývá to z analýzy americké televize CNN.

Podle nejnovějších odhadů Pentagonu zatím zemřelo nebo bylo zraněno 70-80 tisíc ruských vojáků. I přesto, že je odhad velmi vysoký, je dobré zmínit, že Rusové ztratili zřejmě více mužů za půl roku, než o kolik přišli Sověti za deset let v Afghánistánu.

Čísla svádí k závěru, že síla ruské propagandy je ohromující a režim má závratnou schopnost tvořit alternativní realitu. V té ruské lodě nejsou potápěny ukrajinskými střelami a základy okupantů vybuchují kvůli nehodám. Těsně po invazi ruská vláda umlčela veškerý svobodný tisk. Představila nový krutý zákon, kdy novináři dostávají za „diskreditaci“ ozbrojených složek Ruska v nejlepším případě pokuty.

Neznamená to, že se informace o ohromných ztrátách Ruska nedostávají ven. Ruský nezávislý web Mediazona, který Kreml loni označil za zahraničního agenta, zdokumentoval 5 185 smrtí vojáků na základě zpráv lokálních médií a příspěvků ze sociálních sítí.

Mnoho zabitých vojáků pochází z chudých ruských regionů. Podle zjištění amerického zpravodajského webu CNN největší počty obětí zaznamenaly tzv. etnické republiky Dagestán a Burjatsko na Dálném východě. Nejméně ztrát zaznamenává naopak Petrohrad a Moskva.

Putinova popularita je zpevněná strachem. Nezávislá skupina OVD-Info, která sleduje zadržování v Rusku, vypočítala, že od počátku invaze policie v Rusku zatkla 16 380 lidí za protiválečný aktivismus. Z toho 75 případů policisté prošetřovali v rámci nového zákona o fake news.

Ruská invaze na Ukrajinu mezi odborníky vyvolala debatu, jestli neoznačit Putinův režim jako fašistický. Je to složitá otázka, ale od 24. února termíny jako „autokratický“ nebo „autoritářský“ nejsou adekvátní k popisu státu, který netoleruje jakýkoli vnitřní odpor.

Mnozí lidé nerozumí tomu, jak může být ve světle tvrdých mezinárodních sankcí být podpora Putina ze širokých segmentů společnosti tak silná. Rusko je izolováno od globální ekonomiky. Západní investice v zemi z velké části vymizely a stejně tak jakékoli nabídky obchodu. Například letecký průmysl je z velké části závislý na součástkách ze Západu. Těch se mu teď nedostává.

„Putin a jeho technokraté po léta pracovali na sankciování ruské ekonomiky prostřednictvím náhradního dovozu. Pokoušeli se vyvíjet náhradní zboží za to, které bylo obětí sankcí. Také se snažili vymyslet nový platební systém, aby se vyhnuli platební izolaci. Rebranding McDonalds a Strabuck je naprosto trapný,“ popsala pro americký web CNN Clare Sebastianová.

Podle jedné ze studií Rusko nemá infrastrukturu k přesunu exportu energie do Asie. Výrobci nemají díly od mezinárodních dodavatelů. Ruské oficiální statistiky dokumentují hluboký ekonomický ústup. „Navzdory Putinovým iluzím o soběstačnosti a substituci dovozu se ruská domácí výroba úplně zastavila. Nemá schopnost nahradit ztracené podniky a produkty. Vyprázdněné ruské domácí inovační a výrobní základy vedlo k prudce rostoucím cenám a nedůvěře a úzkostí spotřebitelů,“ popsala nedávná studie Institutu na výzkum vládnutí Univerzity Yale.

Ruský finanční systém se i přesto nezhroutil. Úzkost spotřebitelů se nepřetavila do politických nepokojů. Ukrajinci se ale chtějí pomstít běžným Rusům za jejich pasivní podporu invaze. „Pracujeme na nových sankcích proti teroristickému státu. Chceme, aby lidé cítili zodpovědnost za to, co se děje. Diskuze o omezení ruských víz v Evropě se každým dnem prohlubuje – připojují se k ní nové státy a politici,“ řekl ukrajinský prezident Volodymyr Zelenský.

Někteří evropští lídři se však zdráhají zákaz podpořit. „Lídři musí mít jasno v otázce zákazu víz, protože akce na Ukrajině jsou válkou Putina a ne válkou ruského lidu,“ upozornil německý kancléř Olaf Scholz, který je vůči zákazu skeptický.

Bez ohledu na ekonomické důsledky sankcí oligarchové navázaní na Putina stále zůstávají po jeho boku. „Putinova válka trvá už 6 měsíců. Od prvního dne západní lídři pevně prohlašovali, že Putinovi oligarchové a úplatkáři budou čelit bezprostředním sankcím a tentokrát se přes ně nedostanou. Ale dostali,“ napsal opoziční vůdce Alexej Navalnyj v tzv. „Vlákně vzteku“ z vězení.

Putin možná počítá s tím, že tristní situace s vysokými cenami energiemi v Evropě možná zvýší tlak na vlády, aby přinutily Ukrajinu podřídit se mírové dohodě. Zima se blíží, ale Ukrajinci bojují o přežití své země a svého národa.

Související

Více souvisejících

válka na Ukrajině

Aktuálně se děje

před 5 minutami

před 38 minutami

Andrzej Duda

Duda čelí kritice za kondolenci k úmrtí íránského prezidenta

Polský prezident Andrzej Duda čelí kritice za to, že přirovnal smrt íránského prezidenta Ebráhima Raísího ke smrti polského prezidenta Lecha Kaczyńského při letecké nehodě před 14 lety. Íránský prezident zahynul v neděli při nehodě vrtulníku. O incidentu informovala agentura DPA.

před 47 minutami

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

včera

MS v hokeji

Fiala tentokrát Švýcarům proti Kanadě nepomohl, Rakušané nadále drží naději. Lotyši udolali Slováky v nájezdech

Čtyřmi zápasy pokračoval v neděli domácí hokejový světový šampionát. Odpoledne se představilo opět překvapení z Rakouska, které je po nečekaných výsledcích s Kanadou a Finskem stále ve hře o senzační postup do čtvrtfinále. A můžou na něj nadále myslet i po nedělním zápase s Norskem, se kterým si poradilo 4:1. Ve večerním pražském duelu dvou největších favoritů skupiny A mezi Švýcarskem a Kanadou se hrál vyrovnaný a ostrý hokej, který ovlivnil výrazně Kevin Fiala svým zbytečným vyloučením do konce zápasu. I díky tomu Kanaďané došli k výhře 3:2. Důležitý zápas se večer hrál v Ostravě mezi Slovenskem a Lotyšskem. Ten nakonec dospěl za stavu 2:2 až do samostatných nájezdů, kde se stal hrdinou gólman Gudlevskis, jenž vychytal výhru a lotyšskou naději a postup. To Slováci si na jistotu čtvrtfinále musí ještě počkat. USA pak rozstřílely Kazachstán. 

včera

včera

Izraelský premiér Benjamin Netanjahu

Netanjahu se poprvé vyjádřil k zatykači na svou osobu

Izraelský premiér Benjamin Netanjahu v pondělí odsoudil rozhodnutí hlavního prokurátora Mezinárodního trestního soudu (ICC) Karima Khana požádat o vydání zatykače proti jeho osobě. Podle Netanjahua jde o absurdní krok a útok na izraelskou armádu a celý Izrael. Uvedla to agentura AP.

včera

včera

včera

včera

včera

Izraelský premiér Benjamin Netanjahu

Izrael: Neslýchané. Zatykač na Netanjahua povzbudí teroristy po celém světě

Rozhodnutí hlavního prokurátora Mezinárodního trestního soudu (ICC) Karima Khana požádat o vydání zatykačů na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a ministra obrany Joava Galanta je neslýchané a povzbudí teroristy po celém světě. Prohlásil to v pondělí izraelský prezident Jicchak Herzog. Rozhodnutí odsoudil i izraelský ministr zahraničí Jisrael Kac, uvedla agentura Reuters.

včera

Martin Exner

V Česku se dvacet let o euru lže. Odpůrci v čele s Klausem s ním veřejnost straší, říká poslanec Exner

Přijetí či nepřijeti eura je v Česku velmi ožehavé téma, které rozděluje společnost. Na začátku roku rozvířil všeobecnou debatu o přijetí sám prezident ČR Petr Pavel, díky tomu, se toto téma opět stalo diskutovatelným. Část ekonomů se stále euru brání, politická populace není jednotná, opozice je zásadně proti a ve vládní koalici nepanuje jednotný názor. Kdo však má jasno, jsou české firmy, těm by jednotná evropská měna prospěla. Tam, kde se platí eurem, tam je s touto měnou spokojenost, na Slovensku panuje obrovská podpora společné měně, avšak Česká republika je jako tradičně opatrná, společnost je proti a politici nemají odvahu a chuť jím proti jejich názoru. O euru jsme si povídali s poslancem za STAN Martinem Exnerem, místopředsedou výboru pro bezpečnost. 

včera

Fiala nechápe návrh prokurátora ICC. Je to děsivé a nepřijatelné, vzkázal

Premiér Petr Fiala (ODS) označil návrh hlavního prokurátora Mezinárodního trestního soudu (ICC) vydat zatykač na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua za děsivý a nepřijatelný. Fiala to v pondělí odpoledne napsal na sociální síti X. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy