Rádia, televize i hudební průmysl mají kvůli Floydovi "blackout"

Některé rozhlasové stanice a televize ve Spojených státech a Británii dnes rázně změnily program v souvislosti se smrtí černocha George Floyda, informuje britská BBC. "Blackout", tedy výpadek, si ve snaze upozornit na rasismus, kterému čelí příslušníci menšin, na sociálních sítích nastavily také mnohé známé osobnosti popkultury pod heslem "show se musí přerušit".

Stanice Radio 1Xtra společnosti BBC, zaměřená na současnou hudbu, dnes na program mimořádně zařadila debaty a diskuze věnované černošské komunitě. Vybírány jsou takové písničky, které souvisí s černošskou identitou. Americké hudební televize MTV a VH1, vlastněné společností ViacomCBS, se už v pondělí na osm minut a 46 vteřin odmlčely. Jde o dobu, po kterou policista Floydovi při zatýkání klečel na krku. Muž zemřel. Na internetových stránkách ViacomCBS stojí nápis, že "naše podnikání bylo pro dnešek přerušeno" ve jménu solidarity "s našimi černošskými kolegy, tvůrci, partnery a diváky a odsuzujeme všechny projevy rasismu, diskriminace a nenávisti".

BBC na svých internetových stránkách píše, že hudební společnosti a hudebníci si dnešek zvolili za den zamyšlení a protestu v souvislosti se smrtí George Floyda po policejním zákroku. Zpěvačka Katy Perryová na svém instagramovém účtu umístila černý čtverec, zpěvačka Rihanna zase oznámila, že její módní značka Fenty je dnes mimo provoz. "Není to den volna. Je to den pro reflexi a hledání způsobu, jak věci opravdu změnit", stojí na internetových stránkách Fenty.

Heslo #TheShowMustBePaused (Show se musí přerušit) se objevilo minulý pátek s výzvou, aby se dnešek stal dnem, kdy "se na den utrhneme od práce a propojíme se s naší komunitou" a "kdy podnikneme naléhavý krok vedoucí k odpovědnosti a změně". Za iniciativou podle BBC stojí manažerky hudební společnosti Atlantic Records, které připomínají, že v hudebním průmyslu se točí miliardy dolarů a jde o branži, která profituje ve velké míře z černošských umělců. Jejich výzvu sdílely stovky umělců a umělkyň, jako jsou zpěvačka Billie Eilish, Britney Spearsová, raper Eminem, kapely Rolling Stones, Radiohead nebo producent Quincy Jones.

Související

Více souvisejících

George Floyd (černoch zabitý policistou v USA) USA (Spojené státy americké) televize rádio

Aktuálně se děje

včera

Film Rivalové

RECENZE: Rivalové rozehrávají drama milostného trojúhelníku na tenisovém kurtu

Česká kina pohostí rozhodující tenisový zápas, který v závěru není ani tak důležitý ze sportovního hlediska, jako z toho osobního. Stojí proti sobě dva muži, jejichž mladistvé přátelství skrečovala společná láska k jedné ženě. Rivalové v melodramatických konturách konstruují milostný trojúhelník, jehož exekuce je jedna z těch nejlepších za poslední dobu. 

včera

Harvey Weinstein

Odvolací soud zrušil odsuzující verdikt nad Weinsteinem

Nejvyšší soud amerického státu New York ve čtvrtek zrušil rozsudek nad hollywoodským producentem Harveym Weinsteinem z roku 2020, ve kterém byl uznán vinným ze sexuálních trestných činů. Nařídil zároveň nový proces v případě.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Policie ČR, ilustrační fotografie.

Inspekce obvinila policisty, kteří před pražským barem napadli několik lidí

Generální inspekce bezpečnostních sborů (GIBS) ve středu obvinila dvojici příslušníků policie, kteří v únoru v opilosti napadli několik osob před barem na pražském Smíchově. Policie v dubnu zprostila muže zapojeného do incidentu výkonu služby, už dříve označila jeho jednání za neakceptovatelné a neomluvitelné.

včera

včera

včera

včera

včera

Mrtvá těla se svázanýma rukama? Bují podezření na válečné zločiny Izraele v Pásmu Gazy

Úřad vysokého komisaře OSN pro lidská práva (OHCHR) vyzval v úterý k mezinárodnímu vyšetření zpráv o masových hrobech v nemocnicích v Pásmu Gazy, které byly zničeny při obléhání izraelské armády. Podle OHCHR mohlo totiž dojít k páchání válečných zločinů.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy