Republikáni nebudou stát v cestě jmenování Bidenova kabinetu, tvrdí senátoři

Republikánští senátoři naznačili, že kandidátům na budoucí členy Bidenova kabinetu dají zelenou. Ti by měli svým smýšlením a postoji reflektovat potřeby a názory většiny ve společnosti. Bidenův kabinet bude velmi rozmanitý, nechybějí ani lidé z bývalé Obamovy administrativy.

Joe Biden, prezident USA

Poté, co se Joe Biden minulý týden pustil do sestavování kabinetu, se americká veřejnost začala ptát. Jelikož o složení horní komory Kongresu rozhodne až druhé kolo senátních voleb v lednu, logicky se nabízí otázka, zda potenciální republikánská většina bude ochotna potvrdit Bidenem navrhované kandidáty.

V Senátu si republikáni ve volbách pojistili 50 křesel, demokraté 48. 2 křesla v Georgii stále zůstávají ve hře, neboť ani jeden z kandidátů nedosáhl na nutné minimum 50 % hlasů. Pro demokraty je tak klíčové, aby uhájili obě křesla, neboť s předsedající Harrisovou by byli oproti republikánům ve výhodě.

Někteří republikánští senátoři se ovšem nechali slyšet, že neplánují Bidenovi házet klacky pod nohy za předpokladu, že jím navrhovaní kandidáti budou reflektovat zájmy většiny společnosti. Senátoři tak zastávají názor, že Biden má plné právo na to, vybrat si členy kabinetu dle vlastního uvážení. Informovalo o tom Politico.

Senátor za stát Utah Mitt Romney konstatoval, že členové prezidentova kabinetu by měli pocházet z mainstreamu politických stran. Dle senátorky Collinsové reprezentující stát Maine by měla být prezidentovi ohledně volby jeho kabinetu dopřána volnost. Podobného názoru byla i aljašská senátorka Murkowskiová.

Tito tři senátoři by tak Bidenovi mohli zajistit rozhodující většinu pro schválení jím navrhovaných kandidátů v případě, že by demokraté v nově zasedajícím Senátu tvořili menšinu s 48 křesly. Sám Biden se minulý týden vyjádřil, že jeho kandidáti uspokojí jak progresivní, tak ty umírněnější členy Demokratické strany. To, zda vyhoví i republikánům, blíže nekomentoval.

Byť nevole opoziční většiny Senátu vůči prezidentem nominovaným členům kabinetu není tak úplně vzácný případ, optimisticky se vyjadřují i demokratičtí senátoři. ,,O tom, jak by proces mohl zhruba vypadat, jsem hovořil se svými republikánskými kolegy. Vidím to pozitivně. Z mého pohledu je těch, kteří hodlají prezidentovi kabinet dopřát, většina," uvedl pro Politico senátor za stát Connecticut Chris Murphy.

Rozhodující slovo ohledně schválení Bidenova kabinetu připadá na většinového lídra Senátu. Mitch McConnel byl překážkou již v několika nominacích Obamovy administrativy, kdy blokoval na příklad jmenování ministrině spravedlnosti Loretty Lynchové nebo Merricka Garlanda do Ústavního soudu. Zůstává proto otázkou, jak se postaví k otázce Bidenova kabinetu.

Názory na prozatím zveřejněná jména kandidátů se napříč republikánskou stranou liší. Některým vadí jejich společenské postavení, jiní chválí jejich kvalifikaci. Většina z nich působila v administrativách bývalých prezidentů G. W. Bushe, Billa Clintona nebo Baracka Obamy.

Novým ministrem zahraničí by se měl stát Bidenův blízký poradce Antony Blinken, ministrem pro národní bezpečnost Jake Sullivan, ministrem vnitřní bezpečnosti Alejandro Mayorkas a ministryní financí bývalá šéfka Fedu Janet Yellenová. Tajné služby by měla vést Avril Hainesová, novou velvyslankyní při OSN by měla být diplomatka Linda Thomasová Greenfieldová. Boj proti klimatickým změnám by měl vést bývalý ministr zahraničí John Kerry.

Zelenskyj zveřejnil záznam z videokamery, která zachytila dopad rakety na…

29.06.2022 09:39 Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj zveřejnil záznam z videokamery, která podle něj zachytila…

Zeman chce prověřit možnou sabotáž během své hospitalizace

29.06.2022 21:54 Prezident Miloš Zeman dnes předal ministru spravedlnosti Pavlu Blažkovi (ODS) podnět k prověření…

Francouzský soud shledal Abdeslama vinným, odsoudil ho na doživotí

29.06.2022 21:57 Francouzský soud dnes odsoudil na doživotí bez možnosti předčasného propuštění Salaha Abdeslama,…

Počasí: Bouřit bude ještě dnes a zítra, vyplývá z výstrahy

29.06.2022 06:30 Česko si v posledních dnech užívá hodně bouřlivého počasí, které postihuje především Čechy. Jinak…

Johnson: Pokud Putin doufal, že bude mít na svých hranicích méně NATO,…

29.06.2022 11:03 Jako odsouzení ruské války proti Ukrajině a ruské politiky obecně vyznívala prohlášení vůdců…

Trump chtěl podle bývalé pracovnice Bílého domu navzdory varování ke…

28.06.2022 21:49 Aktualizováno Někdejší prezident USA Donald Trump byl informován o přítomnosti zbraní v davu svých podporovatelů,…

USA zavádějí nové sankce vůči Rusku, včetně zákazu dovozu zlata

28.06.2022 20:28 Aktualizováno Spojené státy zavádějí nové sankce vůči Rusku, jejich terčem je mimo jiné ruský zbrojní průmysl.…

Policie objevila v Texasu v kamionu nejméně 46 mrtvých

28.06.2022 16:52 Aktualizováno Nejméně 46 mrtvých těl nalezla v pondělí večer místního času (v noci na dnešek SELČ) americká…

Představitelé Bílého domu nevěří, že Ukrajina získá zpět území ztracená ve…

28.06.2022 12:13 Představitelé Bílého domu ztrácejí jistotu, že se Ukrajině podaří získat zpět celé území, o něž…

Biden oznámí prodloužení přítomnosti amerických vojáků v Polsku

28.06.2022 05:14 Americký prezident Joe Biden plánuje oznámit prodloužení posílené přítomnosti amerických vojáků v…

V USA vykolejil vlak: Mrtví lidé, nejméně 50 cestujících utrpělo zranění

28.06.2022 05:08 V americkém státě Missouri dnes vykolejil dálkový vlak s více než 240 cestujícími na palubě poté,…

Většina Američanů nesouhlasí s rozhodnutím Nejvyššího soudu o zrušení…

26.06.2022 21:55 Aktualizováno Většina Američanů nesouhlasí s pátečním rozhodnutím Nejvyššího soudu USA, které zrušilo ústavní…

Kvůli právu na potrat se demonstruje v amerických ulicích, začínají spory…

26.06.2022 16:22 Do ulic amerických měst vychází tisíce demonstrantů, potratové kliniky ve světle nových zákazů ruší…

V USA začaly v reakci na rozhodnutí nejvyššího soudu zavírat potratové…

25.06.2022 17:03 Aktualizováno V některých amerických státech začaly zavírat potratové kliniky bezprostředně poté, co nejvyšší…

Biden podepsal zákon, který přísněji reguluje prodej zbraní v USA

25.06.2022 15:27 Americký prezident Joe Biden dnes podepsal nový zákon o větší regulaci prodeje a držení zbraní,…

Související:

Právě se děje

reklama