Senát USA zahajuje proces ke druhému Trumpovu impeachmentu

V americkém Senátu dnes začíná soud pramenící z druhé ústavní žaloby vznesené proti Donaldu Trumpovi. Jak dlouho potrvá, není zcela jasné, podle některých amerických médií by ale proces mohl být už příští týden uzavřený. Na první jednací den je naplánovaná rozprava o tom, zda souzení Trumpa po odchodu z prezidentské funkce je či není v rozporu s ústavou. Očekává se, že Senát konání procesu podpoří.

Senát USA
doporučujeme

Začátek dnešního jednání byl naplánován na 13:00 místního času (19:00 SEČ). Následovat by mohla i několikahodinová rozprava o ústavnosti. Úvodní řeči kongresmanů, kteří vystupují v roli prokurátorů, a Trumpovy obhajoby, mají přijít ve středu. Prohlášení procesu za protiústavní není pravděpodobné, neboť většina senátorů už v lednu dala najevo, že v souzení bývalého prezidenta nevidí problém.

Trumpovi právníci hájí opačné stanovisko, ačkoli v tomto směru se rozchází s mnoha odborníky. Zástupci exprezidenta také odmítají, že by jejich klient vyprovokoval lednové násilnosti v sídle Kongresu, které vyústily v obvinění z "podněcování ke vzpouře". "Skutečnou pravdou je, že lidé, kteří zločinně vnikli do Kapitolu, tak učinili sami od sebe a ze svých vlastních důvodů," uvedla obhajoba v dokumentu předloženém Senátu v pondělí.

Podle takzvaných manažerů impeachmentu, kteří budou v následujících dnech prezentovat obžalobu, o vině Trumpa není pochyb. Jeho odsouzení se nicméně před zahájením procesu zdálo být velmi nepravděpodobné. Pro uznání Trumpovy viny by se muselo k 50 senátorům Demokratické strany připojit nejméně 17 republikánů, ovšem jen pět republikánských senátorů v lednu podpořilo samotné konání procesu.

Do toho se podobně jako do veškerého dění v Kongresu promítnou obavy ze šíření koronaviru, uvedla agentura AP. Senátoři možná během procesu nebudou jen v hlavním jednacím sále, ale také v přilehlé "mramorové místnosti" nebo v ochozech pro zástupce veřejnosti, aby mezi nimi byly větší rozestupy.

Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

McConnell by podpořil Trumpa, pokud by opět kandidoval za republikány

26.02.2021 12:23 Vůdce republikánské menšiny v Senátu Mitch McConnell by podle svých slov rozhodně podpořil další…

Argentina vyrábí miliony dávek vakcíny měsíčně, nemá ale lahvičky

26.02.2021 11:47 Latinská Amerika by mohla mít miliony dávek vakcíny proti covidu-19 měsíčně, které se vyrábějí v…

V Mexiku se šíří nová mutace koronaviru

26.02.2021 10:37 V Mexiku se šíří nová mutace koronaviru SARS-CoV-2, která stojí za 87 procenty zkoumaných únorových…

Při nepokojích proniklo do Kapitolu asi 800 výtržníků

25.02.2021 20:46 Dovnitř budovy amerického Kongresu se při nepokojích 6. ledna dostalo asi 800 příznivců tehdejšího…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama