Šíření nákazy koronaviru v USA stále zrychluje, poprvé přes 3000 mrtvých za den

Spojené státy zřejmě poprvé zaznamenaly za jediný den více než 3000 úmrtí spojených s nemocí nového koronaviru. List The New York Times (NYT) hlásí za středu vzrůst statistiky o 3053 mrtvých, Univerzita Johnse Hopkinse (JHU) dokonce o 3124. V USA tak pokračuje dosud nejvíce smrtící fáze koronavirové epidemie, zatímco stále narůstají i denní bilance nových případů infekce a vytíženost nemocnic.

Covid-19, ilustrační foto
doporučujeme

JHU hlásila více než 3000 nových úmrtí už po minulé středě, nakonec ale tehdejší součet snížila z 3157 na 2804. Před dneškem tak nejvyšší přírůstek v její databázi i v grafu NYT činil necelých 2900. Při jarním vrcholu epidemie denní počty zemřelých nepřesáhly 2800.

Vyšší než před týdnem je dnes také počet nově odhalených infekcí koronavirem. JHU jich evidovala lehce přes 221.000, deník NYT na 218.500, přičemž průměrný přírůstek z posledních sedmi dní údajně narostl skoro na 210.000. Za minulou středu zaznamenaly oba zdroje přibližně 200.000 potvrzených nákaz virem SARS-CoV-2.

Po jisté stabilizaci z minulého týdne začal opět rychle stoupat počet pacientů s covidem-19 v amerických nemocnicích, uvádí skupina The COVID Tracking Project, která sbírá oficiální data z jednotlivých částí USA. Za den údajně hospitalizace opět vzrostly o více než 2000 na aktuálních skoro 107.000. Zcela zaplněné nebo z více než 90 procent obsazené jednotky intenzivní péče při tom už minulý týden hlásily nemocnice napříč zemí.

Nákazu koronavirem v USA nepřežilo už více než 289.000 lidí, uvádí JHU. V zemi s asi 330 miliony obyvatel mělo pozitivní test přes 15 milionů lidí včetně prezidenta Donalda Trumpa a desítek lidí z jeho okolí.

Podzimní vlna epidemie tvrdě doléhá na všechny čtyři velké americké regiony. Ovšem zatímco středozápad zaznamenal za poslední dva týdny jistý pokles tempa šíření viru, na severovýchodě, jihu i západě USA se počty nových infekcí stále zvyšují.

Kalifornie ve středu zažila rekordní počty pozitivních testů i nemocných nově přijatých na jednotky intenzivní péče a podle televize CNN zůstávalo v nejlidnatějším americkém státě na JIP 1500 volných lůžek. Denní bilance nakažených či mrtvých se tento týden dostaly na dosud nejvyšší úroveň ve státě Rhode Island, v Arkansasu, v Coloradu i na Aljašce. Nové maximum ve statistice hospitalizací spojených s covidem-19 ohlásili v Západní Virgínii, Severní Karolíně i v Pensylvánii, kde se mezi nakažené zařadil také guvernér Tom Wolf.

"Ti, kdo se nepohybují ve zdravotnických oborech, to možná nepochopí nebo nemohou porozumět tomu, jak zoufalá ta situace je, ale všechno to, co slyšíte o dopadech na nemocnice a o tom, jak je situace na JIP špatná, je to naprostá pravda," řekl CNN hygienik kalifornského okresu Fresno County Rais Vohra. V úterý okres oznámil, že už nemá žádná volná místa pro pacienty v těžkém stavu. "To je ten důvod, proč chceme, aby všichni zůstávali co nejvíce doma," dodal.

Kalifornie většině svých obyvatel izolaci v domácnosti nařídila, v rámci USA je však takto tvrdé opatření naprostou výjimkou. Americké Středisko pro kontrolu a prevenci nemocí (CDC) sice lidi vyzývá, aby omezili sociální kontakty a na veřejnosti nosili roušky, federální vláda v čele s Trumpem ovšem tento vzkaz příliš nezdůrazňuje.

Zavádění karanténních opatření na některých místech komplikuje odpor občanů, uvádí v dnešní zprávě agentura AP. V Boise ve státě Idaho tento týden místní činitelé předčasně ukončili schůzi, kde se mělo hlasovat o nařízení o rouškách pro čtyři okresy, když před dějištěm zasedání a u domů některých z účastníků protestovali odpůrci opatření. Místní policie uvedla, že v souvislosti s demonstracemi u domovů zdravotnických činitelů vydala tři zatykače.

Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Biden si poprvé od inaugurace volal se zahraničními lídry

23.01.2021 07:50 Americký prezident Joe Biden si v pátek telefonoval s prvními zahraničními lídry od své středeční…

Proces s Trumpem začne v americkém Senátu v týdnu od 8. února

23.01.2021 07:43 Proces s bývalým americkým prezidentem Donaldem Trumpem začne v Senátu Kongresu Spojených států v…

Inaugurace Bidena otřásla příznivci konspirační teorie QAnon. Lidé…

22.01.2021 20:46 Zatímco příznivci nového amerického prezidenta Joea Bidena slavili, stoupenci populární konspirační…

Americkým ministrem obrany bude bývalý generál Austin

22.01.2021 18:28 Americký Senát dnes schválil generála ve výslužbě Lloyda Austina do funkce ministra obrany v…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama