Sněmovna USA schválila zákon o policejní reformě, v Senátu zřejmě narazí

Americká Sněmovna reprezentantů dnes odsouhlasila zákon o policejní reformě vypracovaný demokraty. Ten počítá s jednodušším stíhání policistů v případě použití násilí či zákazem kontroverzních škrtících chvatů. Neočekává se však, že legislativa projde Senátem ovládaným republikány, kteří přišli s vlastní verzí zákona, píší zahraniční agentury.

Policie USA, autor: Alec Favale
doporučujeme

Jak informuje CNN, dolní komora legislativu odhlasovala v poměru 236 ku 181 hlasům, a to přesně jeden měsíc poté, co v Minneapolisu při zatýkání zemřel černoch George Floyd, kterému bělošský policista několik minut klečel na krku. Jeho úmrtí v USA i v dalších zemích po celém světě vyvolalo masivní protesty Black Lives Matter proti rasismu a policejní brutalitě.

Republikánské a demokratické představy o policejní reformě mají několik společných bodů; obě strany označují lynčování za federální zločin z nenávisti, podporují používání kamer na policejních uniformách a mají za cíl zavést vyšší standard policejního výcviku. Podle republikánů by však demokratická verze legislativy podrývala autoritu a důvěru v policii. Demokraté se domnívají, že republikánský plán nemá dostatečně široký záběr.

Republikáni také nesouhlasí s úplným zákazem škrcení podezřelých a omezením imunity pro americké strážníky. Se snížením právní ochrany strážců zákona nesouhlasí také americký prezident Donald Trump, který již dříve prohlásil, že je to pro něj nepřijatelný požadavek.

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Brazilský prezident Bolsonaro se nakazil koronavirem, nemoc dlouhodobě…

07.07.2020 20:34 Aktualizováno Nákazu koronavirem potvrdily testy u brazilského prezidenta Jaira Bolsonara, který v minulosti…

Čína podle šéfa FBI nutí svoje občany žijící v USA k návratu do vlasti

07.07.2020 18:54 Čína se snaží nátlakem donutit některé svoje občany žijící v zahraničí k návratu do vlasti, aby…

Nejvyšší soud USA rozhodl, že státy mohou trestat "neposlušné" volitele

07.07.2020 17:43 Nejvyšší soud USA dnes rozhodl, že americké státy mohou potrestat členy prezidentského sboru…

Analýza CNN: Konspirační teorie QAnon má podporu Trumpa, je velmi…

07.07.2020 16:07 Republikánská strana by mohla mít v listopadových volbách do amerického Kongresu na kandidátce tři…

Související:

Právě se děje

Další zprávy