Trump odmítá, že by padlé vojáky USA označil za břídily a cucáky

Za "břídily" a "cucáky" údajně před dvěma lety prezident Spojených států Donald Trump označil příslušníky americké námořní pěchoty pohřbené na hřbitově poblíž Paříže. Současný nájemník Bílého domu to však popírá.

Donald Trump. 45. prezident USA

S odvoláním na čtyři nejmenované osoby s "přímými znalostmi" o tehdejších rozhovorech to v noci na dnešek napsal magazín The Atlantic. Trump v reakci prohlásil, že si autor článku celou věc vymyslel, prý je "nepředstavitelné", že by něco takového o vojácích řekl.

Podle zdrojů The Atlantic prezident padlé členy námořní pěchoty znevažoval při návštěvě Francie v listopadu 2018. Měl tehdy zavítat i na hřbitov Aisne-Marne, kde jsou pohřbeny americké oběti jedné z bitev první světové války, cestu ale za deštivého počasí zrušil. Podal tehdy vysvětlení, že "vrtulník tam nepoletí" a tajná služba ho tam nepoveze.

Ve skutečnosti se ale obával, že by se v nepříznivém počasí rozcuchal, napsal šéfredaktor liberálního The Atlantic Jeffrey Goldberg. Trump při rozhovoru s vedením delegace dopoledne před plánovanou návštěvou údajně řekl: "Proč bych měl na ten hřbitov jet? Je plný břídilů." Agentura AP později uvedla, že autentičnost této poznámky jí potvrdil vysoce postavený zdroj z Pentagonu.

Na hřbitově Aisne-Marne jsou pohřbeni příslušníci námořní pěchoty, kteří v červnu 1918 padli v bitvě u obce Belleau severovýchodně od Paříže. Podle The Atlantic v jiném rozhovoru Trump během předloňské francouzské cesty označil asi 1800 Američanů, kteří tehdy přišli o život, za "cucáky", protože se nechali zabít.

Šéf Bílého domu ještě ve čtvrtek večer reagoval tvrdou kritikou na adresu The Atlantic, který označil za "otřesný časopis", a tvrzení z nového článku vehementně odmítl. "Pomyšlení, že bych pronesl negativní výroky o naší armádě a o našich padlých hrdinech, když nikdo neudělal to, co jsem udělal já, s rozpočty, s vojenskými rozpočty, se zajištěním zvýšení platů pro naši armádu. (...) Vymysleli si to," řekl Trump novinářům.

Na obhajobu hlavy státu ihned vystoupilo vícero Trumpových spojenců, včetně generála ve výslužbě Keithe Kellogga, který je poradcem amerického viceprezidenta Mikea Pence. Kellogg článek hodnotil jako "naprosto nepravdivý", prezident podle něj "vždy projevoval nejvyšší úctu našim sloužícím vojákům i veteránům".

Deníky The New York Times (NYT) a The Washington Post ale s odvoláním na své zdroje uvádějí, že Trump v zákulisí opakovaně dává najevo pohrdání vůčo válečným veteránům či vojákům, kteří se ve službě dostali do zajetí. Známé jsou jeho výroky na adresu bývalého republikánského senátora Johna McCaina, který během války ve Vietnamu strávil roky jako zajatec. "Není to válečný hrdina. (...) Je to válečný hrdina, protože ho zajali. Já mám rád ty, kteří do zajetí nepadli," řekl Trump před prezidentskými volbami roku 2016 o jednom ze svých nejvýraznějších republikánských kritiků.

Podle nového článku The Atlantic po McCainově úmrtí v létě 2018 Trumpa rozčílilo, když uviděl vlajky spuštěné na půl žerdi. "Proč tohle do prdele děláme? Byl to zasranej břídil," řekl tehdy údajně prezident. Trump v reakci na twitteru napsal, že nikdy "Johna nenazval břídilem". Během minulé volební kampaně ovšem také prohlásil, že si McCaina po jeho neúspěšné prezidentské kandidatuře z roku 2008 už tolik nevážil, "protože nemám rád břídily".

Exprezident Clinton opustil nemocnici, byl v ní od úterý

17.10.2021 17:44 Bývalý americký prezident Bill Clinton dnes opustil nemocnici v Kalifornii, kde byl od úterý…

USA umožní od listopadu vstup i turistům s vakcínou schválenou WHO

16.10.2021 21:00 Spojené státy umožní od 8. listopadu vstup na své území i turistům, kteří jsou naočkovaní proti…

NÁZOR: Připravme se na velkou dluhovou krizi, nabádá analytik

16.10.2021 00:01 Je opět populární odepisovat Mezinárodní měnový fond (MMF) jako dávno přežitou a neužitečnou…

Odborníci doporučují očkovat druhou dávkou vakcíny od firmy Johnson &…

15.10.2021 21:51 Panel nezávislých expertů při americkém Úřadu pro kontrolu potravin a léčiv (FDA) dnes doporučil…

Bílý dům: USA začnou plošně přijímat očkované návštěvníky 8. listopadu

15.10.2021 16:06 Aktuální pandemická omezení pro cesty do USA ze zemí Evropské unie a dalších států přestanou platit…

V USA se schyluje ke stávkám za vyšší mzdy a lepší pracovní podmínky

15.10.2021 12:52 Ve Spojených státech se do konce října schyluje k celostátním stávkám za vyšší mzdy a lepší…

Americký exprezident Bill Clinton je v nemocnici

15.10.2021 07:53 Bývalý americký prezident Bill Clinton je od úterý hospitalizován v kalifornské nemocnici. Na…

USA se po téměř čtyřech letech vrací do Rady OSN pro lidská práva

14.10.2021 21:08 Valné shromáždění OSN dnes zvolilo Spojené státy do Rady OSN pro lidská práva (HRC). USA z rady…

Biden se při plánované cestě do Říma setká s papežem a zřejmě i s Macronem

14.10.2021 18:15 Americký prezident Joe Biden se 29. října při své plánované cestě do Evropy setká ve Vatikánu s…

USA našly způsob, jak přimět lidi k očkování proti covidu

14.10.2021 10:10 Tempo očkovací kampaně v USA se zvýšilo o více než 20 procent poté, co začaly imunizaci povinně…

Související:

Právě se děje

reklama