Trump odmítá, že by padlé vojáky USA označil za břídily a cucáky

Za "břídily" a "cucáky" údajně před dvěma lety prezident Spojených států Donald Trump označil příslušníky americké námořní pěchoty pohřbené na hřbitově poblíž Paříže. Současný nájemník Bílého domu to však popírá.

Donald Trump. 45. prezident USA
doporučujeme

S odvoláním na čtyři nejmenované osoby s "přímými znalostmi" o tehdejších rozhovorech to v noci na dnešek napsal magazín The Atlantic. Trump v reakci prohlásil, že si autor článku celou věc vymyslel, prý je "nepředstavitelné", že by něco takového o vojácích řekl.

Podle zdrojů The Atlantic prezident padlé členy námořní pěchoty znevažoval při návštěvě Francie v listopadu 2018. Měl tehdy zavítat i na hřbitov Aisne-Marne, kde jsou pohřbeny americké oběti jedné z bitev první světové války, cestu ale za deštivého počasí zrušil. Podal tehdy vysvětlení, že "vrtulník tam nepoletí" a tajná služba ho tam nepoveze.

Ve skutečnosti se ale obával, že by se v nepříznivém počasí rozcuchal, napsal šéfredaktor liberálního The Atlantic Jeffrey Goldberg. Trump při rozhovoru s vedením delegace dopoledne před plánovanou návštěvou údajně řekl: "Proč bych měl na ten hřbitov jet? Je plný břídilů." Agentura AP později uvedla, že autentičnost této poznámky jí potvrdil vysoce postavený zdroj z Pentagonu.

Na hřbitově Aisne-Marne jsou pohřbeni příslušníci námořní pěchoty, kteří v červnu 1918 padli v bitvě u obce Belleau severovýchodně od Paříže. Podle The Atlantic v jiném rozhovoru Trump během předloňské francouzské cesty označil asi 1800 Američanů, kteří tehdy přišli o život, za "cucáky", protože se nechali zabít.

Šéf Bílého domu ještě ve čtvrtek večer reagoval tvrdou kritikou na adresu The Atlantic, který označil za "otřesný časopis", a tvrzení z nového článku vehementně odmítl. "Pomyšlení, že bych pronesl negativní výroky o naší armádě a o našich padlých hrdinech, když nikdo neudělal to, co jsem udělal já, s rozpočty, s vojenskými rozpočty, se zajištěním zvýšení platů pro naši armádu. (...) Vymysleli si to," řekl Trump novinářům.

Na obhajobu hlavy státu ihned vystoupilo vícero Trumpových spojenců, včetně generála ve výslužbě Keithe Kellogga, který je poradcem amerického viceprezidenta Mikea Pence. Kellogg článek hodnotil jako "naprosto nepravdivý", prezident podle něj "vždy projevoval nejvyšší úctu našim sloužícím vojákům i veteránům".

Deníky The New York Times (NYT) a The Washington Post ale s odvoláním na své zdroje uvádějí, že Trump v zákulisí opakovaně dává najevo pohrdání vůčo válečným veteránům či vojákům, kteří se ve službě dostali do zajetí. Známé jsou jeho výroky na adresu bývalého republikánského senátora Johna McCaina, který během války ve Vietnamu strávil roky jako zajatec. "Není to válečný hrdina. (...) Je to válečný hrdina, protože ho zajali. Já mám rád ty, kteří do zajetí nepadli," řekl Trump před prezidentskými volbami roku 2016 o jednom ze svých nejvýraznějších republikánských kritiků.

Podle nového článku The Atlantic po McCainově úmrtí v létě 2018 Trumpa rozčílilo, když uviděl vlajky spuštěné na půl žerdi. "Proč tohle do prdele děláme? Byl to zasranej břídil," řekl tehdy údajně prezident. Trump v reakci na twitteru napsal, že nikdy "Johna nenazval břídilem". Během minulé volební kampaně ovšem také prohlásil, že si McCaina po jeho neúspěšné prezidentské kandidatuře z roku 2008 už tolik nevážil, "protože nemám rád břídily".

Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Chile a severozápad Antarktidy zasáhla dvě silná zemětřesení

24.01.2021 10:32 Aktualizováno Území jihoamerického státu Chile a severozápad Antarktidy v sobotu večer (dnes nad ránem SEČ)…

Biden nařídil po vpádu do Kapitolu přezkoumat hrozby vnitřního terorismu

23.01.2021 17:39 Prezident USA Joe Biden nařídil federálním úřadům a zpravodajským službám zmapovat nebezpečí, které…

Zemřel legendární moderátor americké CNN Larry King (†87)

23.01.2021 16:32 Aktualizováno Ve věku 87 let zemřel legendární americký moderátor Larry King. Dnes o tom informovala televize CNN…

Proces s Trumpem začne v americkém Senátu v týdnu od 8. února

23.01.2021 13:27 Aktualizováno Proces s bývalým americkým prezidentem Donaldem Trumpem začne v Senátu Kongresu Spojených států v…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama