Trump odmítá, že by padlé vojáky USA označil za břídily a cucáky

Za "břídily" a "cucáky" údajně před dvěma lety prezident Spojených států Donald Trump označil příslušníky americké námořní pěchoty pohřbené na hřbitově poblíž Paříže. Současný nájemník Bílého domu to však popírá.

Donald Trump. 45. prezident USA
doporučujeme

S odvoláním na čtyři nejmenované osoby s "přímými znalostmi" o tehdejších rozhovorech to v noci na dnešek napsal magazín The Atlantic. Trump v reakci prohlásil, že si autor článku celou věc vymyslel, prý je "nepředstavitelné", že by něco takového o vojácích řekl.

Podle zdrojů The Atlantic prezident padlé členy námořní pěchoty znevažoval při návštěvě Francie v listopadu 2018. Měl tehdy zavítat i na hřbitov Aisne-Marne, kde jsou pohřbeny americké oběti jedné z bitev první světové války, cestu ale za deštivého počasí zrušil. Podal tehdy vysvětlení, že "vrtulník tam nepoletí" a tajná služba ho tam nepoveze.

Ve skutečnosti se ale obával, že by se v nepříznivém počasí rozcuchal, napsal šéfredaktor liberálního The Atlantic Jeffrey Goldberg. Trump při rozhovoru s vedením delegace dopoledne před plánovanou návštěvou údajně řekl: "Proč bych měl na ten hřbitov jet? Je plný břídilů." Agentura AP později uvedla, že autentičnost této poznámky jí potvrdil vysoce postavený zdroj z Pentagonu.

Na hřbitově Aisne-Marne jsou pohřbeni příslušníci námořní pěchoty, kteří v červnu 1918 padli v bitvě u obce Belleau severovýchodně od Paříže. Podle The Atlantic v jiném rozhovoru Trump během předloňské francouzské cesty označil asi 1800 Američanů, kteří tehdy přišli o život, za "cucáky", protože se nechali zabít.

Šéf Bílého domu ještě ve čtvrtek večer reagoval tvrdou kritikou na adresu The Atlantic, který označil za "otřesný časopis", a tvrzení z nového článku vehementně odmítl. "Pomyšlení, že bych pronesl negativní výroky o naší armádě a o našich padlých hrdinech, když nikdo neudělal to, co jsem udělal já, s rozpočty, s vojenskými rozpočty, se zajištěním zvýšení platů pro naši armádu. (...) Vymysleli si to," řekl Trump novinářům.

Na obhajobu hlavy státu ihned vystoupilo vícero Trumpových spojenců, včetně generála ve výslužbě Keithe Kellogga, který je poradcem amerického viceprezidenta Mikea Pence. Kellogg článek hodnotil jako "naprosto nepravdivý", prezident podle něj "vždy projevoval nejvyšší úctu našim sloužícím vojákům i veteránům".

Deníky The New York Times (NYT) a The Washington Post ale s odvoláním na své zdroje uvádějí, že Trump v zákulisí opakovaně dává najevo pohrdání vůčo válečným veteránům či vojákům, kteří se ve službě dostali do zajetí. Známé jsou jeho výroky na adresu bývalého republikánského senátora Johna McCaina, který během války ve Vietnamu strávil roky jako zajatec. "Není to válečný hrdina. (...) Je to válečný hrdina, protože ho zajali. Já mám rád ty, kteří do zajetí nepadli," řekl Trump před prezidentskými volbami roku 2016 o jednom ze svých nejvýraznějších republikánských kritiků.

Podle nového článku The Atlantic po McCainově úmrtí v létě 2018 Trumpa rozčílilo, když uviděl vlajky spuštěné na půl žerdi. "Proč tohle do prdele děláme? Byl to zasranej břídil," řekl tehdy údajně prezident. Trump v reakci na twitteru napsal, že nikdy "Johna nenazval břídilem". Během minulé volební kampaně ovšem také prohlásil, že si McCaina po jeho neúspěšné prezidentské kandidatuře z roku 2008 už tolik nevážil, "protože nemám rád břídily".

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

V Latinské Americe zaznamenali už devět milionů nákažených

26.09.2020 10:42 Latinská Amerika eviduje od počátku pandemie covidu-19 už přes devět milionů nakažených koronavirem…

Biden označil Lukašenka za diktátora

26.09.2020 10:10 Kandidát Demokratické strany na amerického prezidenta Joe Biden dnes označil běloruského prezidenta…

V USA se covidem nakazilo více než sedm milionů lidí

26.09.2020 08:59 Ve Spojených státech se od počátku epidemie nákaza koronavirem prokázala už u více než sedmi…

Trump zřejmě nominuje do Nejvyššího soudu Coneyovou Barrettovou

26.09.2020 08:25 Prezident Donald Trump si za kandidátku na soudkyni Nejvyššího soudu vybral Amy Coneyovou…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama