Trump a Biden míří na Floridu, tamní výsledek voleb bývá rozhodující. Nový průzkum

Do oficiálního termínu amerických prezidentských voleb zbývá méně než týden. V předstihu již odevzdalo svůj hlas více než 75 milionů Američanů, téměř 50 milionů z nich hlasovalo korespondenčně. Republikánský prezident Donald Trump a jeho demokratický rival Joe Biden mezitím pokračují v předvolebním maratonu mítinků v klíčových státech, na jejichž hlasování bude patrně záviset výsledek voleb.

Joe Biden

Trump i Biden dnes povedou kampaň na Floridě. Souboj ve státě, který pro vítěze voleb představuje zisk 29 volitelů, bude velmi těsný.

Ve středu republikán Trump promluvil k voličům v Arizoně, jeho demokratický rival Biden v Delaware. Patrný z vystoupení obou kandidátů byl podle médií zejména odlišný postoj v pandemii covidu-19, která si ve Spojených státech podle americké Univerzity Johnse Hopkinse (JHU) vyžádala již 227.700 mrtvých. Počty nakažených mezitím podle zpravodajského webu BBC aktuálně stoupají ve 39 z 50 amerických států a s onemocněním covid-19 v zemi nyní průměrně umírá 800 lidí za den.

Biden ve středu ve Wilmingtonu v Delaware, kde je doma, uvedl, že od něj voliči neuslyší falešné sliby, že pandemii lze vypnout stisknutím vypínače. Demokrat nevyloučil možnou budoucí uzávěru neboli "lockdown" a řekl, že vodítkem rozhodnutí by měla být věda. "I pokud vyhrajeme, bude to vyžadovat hodně tvrdé práce, abychom tuto pandemii ukončili," řekl. "Slíbím vám ale toto: Začneme od prvního dne dělat věci správně". Demokrat rovněž kritizoval snahu prezidenta Trumpa zneplatnit systém zdravotního pojištění dřívějšího prezidenta Baracka Obamy.

Trump mezitím na mítinku ve městě Goodyear v Arizoně řekl, že Biden by jako prezident zaváděl další uzávěry a dostal by Američany do mizerné ekonomické situace. "Pokud zvolíte Joea Bidena, bude to znamenat, že děti nebudou nikam chodit, nebudou promoce, svatby, Den díkůvzdání, Vánoce a (Den nezávislosti) 4. července," řekl. Volby přitom vykreslil jako rozhodnutí mezi "superobnovou" za Trumpa a ekonomickou depresí za Bidena.

Dnes Trump pořádá venku mítink v Tampě na Floridě. Agentura Reuters připomíná, že uplynulých mítinků se zúčastnily tisíce lidí, mnozí z nich přitom nenosili roušky a nedodržovali rozestupy. Trump podle Reuters bude dnes mluvit o slibném vývoji ekonomiky v třetím kvartálu. Ačkoliv z dat bude zřejmě patrný dramatický hospodářský růst ve srovnání s druhým kvartálem, odborníci upozorňují, že ekonomika se z pandemie zdaleka ještě nezotavila.

Biden promluví k voličům v Tampě na mítinku, který se uskuteční v režimu "drive-in". Diváci tak po celou dobu zůstanou ve svých autech. Podobnou akci uspořádá také v okrese Broward v jižní Floridě.

Osmačtyřicet respondentů průzkumu Ipsos/Reuters na Floridě uvedlo, že Biden by lépe řešil pandemii, 42 procent naopak více důvěřuje Trumpovi. Zhruba 52 procent dotazovaných uvedlo, že Trump by byl lepší pro ekonomiku, Bidenovi v této otázce věří 41 procent respondentů. Devětačtyřicet respondentů hodlá volit Bidena, 47 procent Trumpa.

Zemřel exministr zahraničí USA Colin Powell

18.10.2021 15:59 Ve věku 84 let dnes ráno zemřel Colin Powell, bývalý republikánský ministr zahraničí USA. Příčinou…

Exprezident Clinton opustil nemocnici, byl v ní od úterý

17.10.2021 17:44 Bývalý americký prezident Bill Clinton dnes opustil nemocnici v Kalifornii, kde byl od úterý…

USA umožní od listopadu vstup i turistům s vakcínou schválenou WHO

16.10.2021 21:00 Spojené státy umožní od 8. listopadu vstup na své území i turistům, kteří jsou naočkovaní proti…

NÁZOR: Připravme se na velkou dluhovou krizi, nabádá analytik

16.10.2021 00:01 Je opět populární odepisovat Mezinárodní měnový fond (MMF) jako dávno přežitou a neužitečnou…

Odborníci doporučují očkovat druhou dávkou vakcíny od firmy Johnson &…

15.10.2021 21:51 Panel nezávislých expertů při americkém Úřadu pro kontrolu potravin a léčiv (FDA) dnes doporučil…

Bílý dům: USA začnou plošně přijímat očkované návštěvníky 8. listopadu

15.10.2021 16:06 Aktuální pandemická omezení pro cesty do USA ze zemí Evropské unie a dalších států přestanou platit…

V USA se schyluje ke stávkám za vyšší mzdy a lepší pracovní podmínky

15.10.2021 12:52 Ve Spojených státech se do konce října schyluje k celostátním stávkám za vyšší mzdy a lepší…

Americký exprezident Bill Clinton je v nemocnici

15.10.2021 07:53 Bývalý americký prezident Bill Clinton je od úterý hospitalizován v kalifornské nemocnici. Na…

USA se po téměř čtyřech letech vrací do Rady OSN pro lidská práva

14.10.2021 21:08 Valné shromáždění OSN dnes zvolilo Spojené státy do Rady OSN pro lidská práva (HRC). USA z rady…

Biden se při plánované cestě do Říma setká s papežem a zřejmě i s Macronem

14.10.2021 18:15 Americký prezident Joe Biden se 29. října při své plánované cestě do Evropy setká ve Vatikánu s…

Související:

Právě se děje

reklama