Trump bojuje s koronavirem. Stav prezidenta byl velmi znepokojivý, tvrdí agentura AP

Americkému prezidentovi Donaldu Trumpovi, který se nakazil koronavirem, se daří velmi dobře, nepotřebuje kyslíkovou léčbu a nemá horečku. Dnes to před vojenskou nemocnicí, kde je šéf Bílého domu hospitalizovaný, uvedl jeho ošetřující lékař Sean Conley. Později dnes šéf Bílého domu na twitteru vzdal hold lékařům a sestrám a uvedl, že díky jejich pomoci se cítí dobře.

Lékař Bílého domu Sean Conley odpovídá na otázky ohledně stavu amerického prezidenta Donalda Trumpa (3. října 2020, ve zdravotním středisku Waltera Reeda v Bethesdě v Marylandu). Trump byl 2. října hospitalizován kvůli diagnóze Covid-19.
doporučujeme

Trump oznámil nákazu koronavirem ve čtvrtek večer, v noci na dnešek (pátek místního času) byl pak přepraven vrtulníkem do nemocnice Waltera Reeda v Marylandu nedaleko Washingtonu. Do vrtulníku nastoupil šéf americké exekutivy sám, měl na sobě oblek a roušku a zamával novinářům. Objevil se následně také ve videu na twitteru, v němž ohlásil, že vývoj je dobrý.

Dnes však Trumpův ošetřující lékař uvedl, že prezident je 72 hodin po diagnóze. To by podle listu Washington Post (WP) mohlo znamenat, že měl prezident pozitivní test už ve středu. List The Guardian připomněl, že Trump byl před oficiálním potvrzením diagnózy ve svém golfovém klubu v New Jersey, kde se pořádala sbírka na jeho prezidentskou kampaň. Zdroj z Bílého domu ale WP sdělil, že lékař na brífinku uvedl nesprávný časový údaj ohledně diagnózy a zahájení léčby. Podle The Guardian chtěl lékař říct, že je to třetí den po diagnóze, nikoliv 72 hodin. Bílý dům neuvedl, zda bylo tvrzení lékaře v rozporu s časovými údaji, které veřejnosti sdělil Trump.

Trump je podle Conleyho už více než 24 hodin bez horečky. Lékař však potvrdil, že u prezidenta se projevily příznaky nemoci covid-19, jako jsou například kašel či únava. Conley také opakovaně zdůrazňoval, že prezidentovi "v tuto chvíli" není podáván dodatečný kyslík. Zcela stejnými slovy ale reagoval také na opakované dotazy novinářů, zda byl prezidentovi kyslík podán dříve.

Agentura AP následně s odvoláním na nejmenovaný zdroj uvedla, že stav prezidenta byl v posledních 24 hodinách velmi znepokojivý, ale zlepšil se po nastoupení do nemocnice. Obdobnou informaci s odkazem na nejmenovaný zdroj přinesla také agentura Reuters. Nadcházejících 48 hodin bude z hlediska Trumpovy léčby podle zdroje klíčových. Tyto informace se tak poněkud rozchází s tvrzením Trumpova lékaře, že průběh léčby je bez komplikací.

zdroj: YouTube

Conley uvedl, že Trump dostal první dávku remdesiviru, což je antivirotikum, které je podáváno nitrožilně a vyvinul jej tým americké firmy Gilead Sciences vedený Čechem Tomášem Cihlářem původně proti ebole. Podle dosavadních poznatků může remdesivir u pacientů s covidem-19 zkrátit dobu hospitalizace. Trump podle Conleyho také podstupuje experimentální léčbu přípravkem REGN-COV2, jenž funguje na bázi monoklonálních protilátek a vyvinula jej firma Regeneron. Dále pak prezident dostává zinek, vitamín D, aspirin, famotidin a melatonin.

Kdy přesně bude Trump z nemocnice propuštěn, není jasné, Conley dnes dával najevo, že prezident nepřestal úřadovat a řekl, že se cítil, jako by byl schopen z nemocnice odejít. Dále zdůraznil, že Trump má dobré zdraví a je bez kontraindikace, kromě toho, že má "mírnou nadváhu" a je mu 74 let. Řekl také, že k hospitalizaci Trumpa vedla opatrnost, jelikož je prezidentem Spojených států. Conleyho na brífinku doprovázel několikačlenný tým lékařů v bílých pláštích, kteří o Trumpa pečují.

O několik hodin později Trump lékařům a sestrám složil poklonu na twitteru. "Lékaři, sestry a všichni v úžasné nemocnici Waltera Reeda, a další z obdobně skvělých institucí, kteří se k nim přidali, jsou úžasní!!! V boji s tímto morem byl v uplynulých šesti měsících udělán obrovský pokrok. S jejich pomocí se cítím dobře!," uvedl prezident Spojených států.

První dáma Melania Trumpová, která měla rovněž pozitivní test na koronavirus, se léčí doma. Podle Conleyho její stav hospitalizaci nevyžaduje.

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Kalifornii znovu sužují rozsáhlé požáry, na útěku je 100 tisíc lidí

27.10.2020 07:27 Na útěk před dvěma rozsáhlými požáry se v jižní Kalifornii vydalo v pondělí ze svých domovů na 100…

Senát USA schválil nominaci Barrettové do nejvyššího soudu, konzervativní…

27.10.2020 07:19 Americký Senát dnes hlasy republikánské většiny schválil nominaci Amy Coneyové Barrettové do funkce…

V jižní Kalifornii muselo kvůli požáru domovy opustit 60 tisíc lidí

26.10.2020 21:08 Šedesát tisíc obyvatel jižní Kalifornie muselo dnes kvůli rozsáhlému požáru opustit své domovy.…

Trump odmítl, že by vzdal boj s pandemií, pak kritizoval média

26.10.2020 19:58 Americký prezident Donald Trump dnes odmítl, že by vzdal boj s pandemií covidu-19. Z toho jej na…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama