Trump chce prosazovat ve školách výuku více patriotické historie

Americké školy indoktrinují děti verzí amerických dějin prosazovanou levicí, která se dívá kriticky na americké otce zakladatele a je urážkou vznešených principů, na nichž byly Spojené státy ustaveny. Podle listu The Washington Post (WP) to ve čtvrtek při návštěvě národního archivu řekl americký prezident Donald Trump.

Ačkoli federální vláda nemá pravomoci zasahovat do obsahu výuky v jednotlivých státech, Trump chce zřídit speciální komisi, která by prosazovala "proamerické osnovy, jež oslavují pravdu ohledně historie našeho velkého státu".

Nový orgán by se měl jmenovat Výbor 1776 - podle letopočtu přijetí Deklarace nezávislosti. Podle WP jde zřejmě o odkaz na Projekt 1619, který vede liberálně laděný list The New York Times (NYT). Novináři NYT v několika článcích a esejích, z nichž jeden obdržel prestižní Pulitzerovu cenu, tvrdí, že za pravý letopočet založení USA by se měl považovat rok 1619, kdy na pobřeží Severní Ameriky dorazili první černošští otroci z Afriky. Trump ve čtvrtek řekl, že Projekt 1619 nesprávně učí děti, že USA byly založeny na zásadách "útlaku, nikoliv svobody".

"Patriotické mámy a tátové budou požadovat, aby se jejich dětem už dále nepředkládaly nenávistné lži ohledně této země," řekl Trump. "Američtí rodiče nepřijmou indoktrinaci v našich školách, kulturu rušení v práci nebo potírání tradiční víry, kultury a hodnot ve veřejném prostoru. Už ne," dodal prezident.

Trumpovo čtvrteční vyjádření je pokračováním jeho předchozích výroků z letošního roku. Při oslavách Dne nezávislosti například prohlásil, že se děti učí ve škole nenávidět svou vlast. Při republikánském nominačním sjezdu se pak zavázal, že naplno obnoví patriotické vzdělávání.

Podle části učitelů i žáků však Trumpova slova neodpovídají realitě, protože na amerických veřejných školách se Spojené státy studentům stále předkládají jako maják svobody a demokracie a jako morální světový lídr. Podle WP se tak prezident spíše snaží rozšířit současné kulturní spory i na školy, jelikož to dobře odpovídá jednomu z jeho hlavním předvolebních sdělení, že se jeho soupeř Joe Biden snaží "zrušit americký způsob života".

"Nechtějí, abychom příliš mluvili o chybách Ameriky," řekl šéf katedry historie a politologie na Jižní univerzitě v Louisianě Albert Samuels. "Pojďme se nezabývat skutečností, že mnozí ze zakladatelů byli otrokáři," dodal.

"Trump nahrává těmto představám bělošského pocitu křivdy, bělošského strachu a bělošské nejistoty," řekl profesor historie z univerzity Texas A&M Albert Broussard. "Obyvatelstvo této země se etnicky i rasově proměnilo. (...) Myslím, že to i nadále bude u některých lidí vyvolávat úzkost," dodal.

Témata rasismu a pojetí americké historie se dostala do popředí společenských debat v USA společně s rozsáhlými protesty, které spustilo květnové úmrtí černocha George Floyda po tvrdém zásahu bělošského policisty. Podle části demonstrantů v USA převládá i přes deklarovanou rovnost všech etnik systémový rasismus, což Trump odmítá uznat. Někteří lidé proto při manifestacích strhávali sochy postav z historie USA, které vlastnily otroky nebo se podílely na krvavých taženích proti původnímu obyvatelstvu Severní Ameriky.

Trump se však proti takovým krokům tvrdě ohrazuje. Hájil rovněž zachování jmen některých vojenských základen pojmenovaných podle generálů bojujících v americké občanské válce na straně Konfederovaných států amerických, jež se odtrhly od zbytku Unie zčásti kvůli nesouhlasu ohledně ukončení otroctví v USA.

Související

Více souvisejících

Donald Trump USA (Spojené státy americké) Školství

Aktuálně se děje

před 21 minutami

před 21 minutami

Černobylská jaderná elektrárna

Černobyl po 38 letech od výbuchu není mrtvou zónou. Životu se v okolí daří

Výbuch jaderné elektrárny Černobyl je vyjma shození atomových bomb za války dodnes největší jadernou katastrofou, se kterou se kdy lidstvo setkalo. Radioaktivní mrak po výbuchu, k němuž došlo 26. dubna 1986, zahalil celou Zemi a úřady byly nuceny evakuovat nejen nejbližší okolí elektrárny, ale i dvacetitisícové město Pripjať, dnes přezdívané jako město duchů. Nové výzkumy ale odhalují, že do radioaktivní zóny se postupně vrací život.  

před 50 minutami

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

Tanky ABRAMS, ilustrační fotografie

Ukrajina stáhla z bojiště americké Abramsy

Ukrajina dočasně stáhla z bojiště americké tanky Abrams M1A1. Ukázaly se jako zranitelné při útocích ruskými drony, uvedla agentura AP s odvoláním na zdroje v americké armádě.

před 8 hodinami

včera

Film Rivalové

RECENZE: Rivalové rozehrávají drama milostného trojúhelníku na tenisovém kurtu

Česká kina pohostí rozhodující tenisový zápas, který v závěru není ani tak důležitý ze sportovního hlediska, jako z toho osobního. Stojí proti sobě dva muži, jejichž mladistvé přátelství skrečovala společná láska k jedné ženě. Rivalové v melodramatických konturách konstruují milostný trojúhelník, jehož exekuce je jedna z těch nejlepších za poslední dobu. 

včera

Harvey Weinstein

Odvolací soud zrušil odsuzující verdikt nad Weinsteinem

Nejvyšší soud amerického státu New York ve čtvrtek zrušil rozsudek nad hollywoodským producentem Harveym Weinsteinem z roku 2020, ve kterém byl uznán vinným ze sexuálních trestných činů. Nařídil zároveň nový proces v případě.

včera

Dvojí kvalita potravin? Nestlé čelí vážnému obvinění, má nadržovat bohatším zemím

Švýcarská potravinářská firma Nestlé odmítla tvrzení nevládní organizace Public Eye, která tvrdila, že do svých výrobků v rozvojových zemích přidávala cukr, zatímco ve stejných produktech na evropském trhu je prodává bez cukru.  

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy