Trump chce prosazovat ve školách výuku více patriotické historie

Americké školy indoktrinují děti verzí amerických dějin prosazovanou levicí, která se dívá kriticky na americké otce zakladatele a je urážkou vznešených principů, na nichž byly Spojené státy ustaveny. Podle listu The Washington Post (WP) to ve čtvrtek při návštěvě národního archivu řekl americký prezident Donald Trump.

Donald Trump

Ačkoli federální vláda nemá pravomoci zasahovat do obsahu výuky v jednotlivých státech, Trump chce zřídit speciální komisi, která by prosazovala "proamerické osnovy, jež oslavují pravdu ohledně historie našeho velkého státu".

Nový orgán by se měl jmenovat Výbor 1776 - podle letopočtu přijetí Deklarace nezávislosti. Podle WP jde zřejmě o odkaz na Projekt 1619, který vede liberálně laděný list The New York Times (NYT). Novináři NYT v několika článcích a esejích, z nichž jeden obdržel prestižní Pulitzerovu cenu, tvrdí, že za pravý letopočet založení USA by se měl považovat rok 1619, kdy na pobřeží Severní Ameriky dorazili první černošští otroci z Afriky. Trump ve čtvrtek řekl, že Projekt 1619 nesprávně učí děti, že USA byly založeny na zásadách "útlaku, nikoliv svobody".

"Patriotické mámy a tátové budou požadovat, aby se jejich dětem už dále nepředkládaly nenávistné lži ohledně této země," řekl Trump. "Američtí rodiče nepřijmou indoktrinaci v našich školách, kulturu rušení v práci nebo potírání tradiční víry, kultury a hodnot ve veřejném prostoru. Už ne," dodal prezident.

Trumpovo čtvrteční vyjádření je pokračováním jeho předchozích výroků z letošního roku. Při oslavách Dne nezávislosti například prohlásil, že se děti učí ve škole nenávidět svou vlast. Při republikánském nominačním sjezdu se pak zavázal, že naplno obnoví patriotické vzdělávání.

Podle části učitelů i žáků však Trumpova slova neodpovídají realitě, protože na amerických veřejných školách se Spojené státy studentům stále předkládají jako maják svobody a demokracie a jako morální světový lídr. Podle WP se tak prezident spíše snaží rozšířit současné kulturní spory i na školy, jelikož to dobře odpovídá jednomu z jeho hlavním předvolebních sdělení, že se jeho soupeř Joe Biden snaží "zrušit americký způsob života".

"Nechtějí, abychom příliš mluvili o chybách Ameriky," řekl šéf katedry historie a politologie na Jižní univerzitě v Louisianě Albert Samuels. "Pojďme se nezabývat skutečností, že mnozí ze zakladatelů byli otrokáři," dodal.

"Trump nahrává těmto představám bělošského pocitu křivdy, bělošského strachu a bělošské nejistoty," řekl profesor historie z univerzity Texas A&M Albert Broussard. "Obyvatelstvo této země se etnicky i rasově proměnilo. (...) Myslím, že to i nadále bude u některých lidí vyvolávat úzkost," dodal.

Témata rasismu a pojetí americké historie se dostala do popředí společenských debat v USA společně s rozsáhlými protesty, které spustilo květnové úmrtí černocha George Floyda po tvrdém zásahu bělošského policisty. Podle části demonstrantů v USA převládá i přes deklarovanou rovnost všech etnik systémový rasismus, což Trump odmítá uznat. Někteří lidé proto při manifestacích strhávali sochy postav z historie USA, které vlastnily otroky nebo se podílely na krvavých taženích proti původnímu obyvatelstvu Severní Ameriky.

Trump se však proti takovým krokům tvrdě ohrazuje. Hájil rovněž zachování jmen některých vojenských základen pojmenovaných podle generálů bojujících v americké občanské válce na straně Konfederovaných států amerických, jež se odtrhly od zbytku Unie zčásti kvůli nesouhlasu ohledně ukončení otroctví v USA.

Na permské univerzitě střílel osmnáctiletý mladík. Na místě je osm mrtvých

20.09.2021 15:05 Nejméně šest mrtvých si vyžádala dnešní střelba na Permské státní univerzitě, informují tiskové…

Česko začíná topit. Teplárny zahřejí byty milionů lidí

20.09.2021 11:35 Teplárny po celém Česku začínají topit, radiátory mohou v nejbližších dnech zapnout přes čtyři…

Zdravotníci v nemocnicích začali očkovat třetími dávkami

20.09.2021 15:04 Zdravotníci v nemocnicích začali očkovat třetími dávkami vakcíny proti covidu-19 lidi, kteří už…

V neděli přibylo v Česku více než 180 nakažených koronavirem

20.09.2021 10:51 Laboratoře v Česku během neděle prokázaly 182 případů koronaviru, to je o 46 víc než před týdnem. V…

Dálnici D1 u Říčan zastavila vážná nehoda

20.09.2021 06:48 Nehoda s těžkým zraněním uzavřela v noci dálnici D1 za Prahou. Řidiči několik hodin neprojeli…

NÁZOR: Biden jde v Trumpových stopách? Politolog zmiňuje překvapivé…

19.09.2021 00:01 Americký prezident Joe Biden vystoupí 21. září se svým prvním projevem na Valném shromáždění OSN,…

Na protest Trumpových příznivců u Kapitolu přišlo jen několik stovek lidí

18.09.2021 21:35 Aktualizováno Na demonstraci na podporu lidí, kteří čelí soudům, protože začátkem ledna pronikli do Kapitolu,…

Washington ve sporu o ponorky zopakoval, že Paříž je jeho klíčový spojenec

18.09.2021 21:23 Aktualizováno Spojené státy zopakovaly, že Paříž je pro ně nepostradatelným spojencem. Učinily tak krátce poté,…

Bílý dům chce urychlit vyhoštění migrantů, kteří táboří na texaské hranici

18.09.2021 20:02 Americká vláda chce urychlit vyhoštění migrantů, kteří se v uplynulých dnech utábořili na hranici…

Pentagon přiznal, že v srpnu zaútočila armáda v Kábulu dronem na civilisty

17.09.2021 21:42 Aktualizováno Americká armáda dnes přiznala, že její poslední bojová akce v Kábulu byla chyba. USA zaútočily 29.…

Pokud to schválí odborníci, USA začnou příští týden s přeočkováním

17.09.2021 21:23 USA začnou příští týden s aplikováním posilující dávky vakcíny proti covidu-19 jen v případě, že se…

Na amerických vojenských základnách stále pobývají desetitisíce Afghánců

16.09.2021 17:51 Na amerických vojenských základnách v USA i v zahraničí stále pobývají desetitisíce Afghánců, kteří…

Biden nazval premiéra Austrálie chlapíkem od protinožců, nevzpomněl si na…

16.09.2021 16:32 Jeden z horších momentů svého působení v mezinárodní politice ve středu zažil americký prezident…

Americký generál za zády Trumpa volal do Číny, aby zabránil válce

15.09.2021 21:26 Aktualizováno Nejvýše postavený americký generál Mark Milley podle chystané knihy novinářů Boba Woodwarda a…

NÁZOR: Probíhá přepsání globální politické mapy. Konzultant zmiňuje i Česko

15.09.2021 00:01 Pondělní volby v Norsku odstartovaly dvouměsíční sérii voleb v různých zemích světa, která nám…

Související:

Právě se děje

reklama