Trump prý nevěděl, že Británie disponuje jadernými zbraněmi

Americký prezident Donald Trump v roce 2018 nevěděl, že Británie disponuje jadernými zbraněmi; jeho neznalost vyšla najevo při rozhovoru s tehdejší britskou premiérkou Theresou Mayovou. Ve své knize to podle listu The Washington Post píše Trumpův bývalý poradce John Bolton. Prezident podle něj projevil také další základní geopolitické neznalosti a byl proto terčem posměšků od řady svých poradců a vysokých vládních činitelů. Trump označuje Boltona za lháře.

Při setkání Trumpa s Mayovou v roce 2018 se jeden z přítomných britských činitelů zmínil o Spojeném království jako o nukleární mocnosti. "Ó, vy jste nukleární mocnost?" řekl na to Trump tónem, který vedl Boltona k přesvědčení, "že to nemyslel jako vtip".

Británie byla třetí zemí na světě po USA a Sovětském svazu, která vyvinula jadernou bombu a první úspěšný test provedla v roce 1952. Británie navíc v současnosti využívá k odstrašení svých nepřátel americké rakety Trident vybavené jadernými hlavicemi odpalované z ponorek.

Bolton v knize rovněž tvrdí, že se Trump ptal na to, zda Finsko nepatří Rusku. Téma se objevilo při diskuzích ohledně toho, kde by se mělo uskutečnit první setkání mezi Trumpem a jeho ruským protějškem Vladimirem Putinem. Americká strana navrhovala finskou metropoli Helsinky, zatímco Rusové doporučovali Vídeň. "Není Finsko takovým ruským satelitem?" otázal se podle Boltona Trump. Ten samý den se pak údajně zeptal svého tehdejšího personálního šéfa Johna Kellyho, zda Finsko není součástí Ruska.

Trump si také podle exporadce pravidelně pletl bývalého prezidenta Afghánistánu Hamída Karzáího se současnou hlavou státu Ašrafem Ghaním. To Bolton považoval za nešikovné vzhledem k intenzivním jednáním o mírové dohodě s hnutím Tálibán, jež měla vést ke stažení amerických vojsk ze země.

Prezident údajně rovněž nevěnoval příliš pozornosti briefingům představitelů amerických tajných služeb. "Trump měl většinou jen dva zpravodajské briefingy týdně a na většině z nich mluvil víc než mluvčí (tajných služeb), často o záležitostech, které vůbec nesouvisely s probíraným tématem," píše Bolton.

Úryvky z jeho knihy rovněž popisují beznaděj, která se prý občas při jednání s Trumpem zmocňovala některých prezidentových nejbližších spolupracovníků. Bolton například tvrdí, že po setkání Trumpa se severokorejským vůdcem Kim Čong-unem v roce 2018 dostal od ministra zahraničí Mikea Pompea do ruky vzkaz, na němž bylo napsáno, že prezident "plácá blbosti". Šéf diplomacie pak o měsíc později údajně prohlásil, že Trumpovo diplomatické úsilí se Severní Koreou má "nulovou šanci na úspěch".

Demokratická politička a předsedkyně Sněmovny reprezentantů Nancy Pelosiová se dnes v reakci na Trupmovy přešlapy popisované v Boltonově knize nechala na tiskové konferenci slyšet, že Trump nemá potřebnou kompetenci k tomu, aby mohl vykonávat funkci hlavy státu. Pelosiová také ubezpečila, že demokraté budou i nadále na jeho aktivity dohlížet. "Evidentně není způsobilý k tomu, aby zastával funkci prezidenta Spojených států amerických, a to jak z pohledu morálních hodnot, tak z hlediska svého intelektu. Nicméně se zdá, že americké republikány to neznepokojuje," uvedla Pelosiová.

O Trumpově působení v Bílém domě vyšla již řada výrazně kritických knih, Boltonova je však první, jež pochází od podobně vysoce postaveného poradce, který strávil po boku prezidenta 17 měsíců. Ke konci července má vyjít kniha prezidentovy neteře Mary Trumpové, které je podle předběžných informací rovněž silně kriticky laděná. Mary se snaží vykreslit prostředí Trumpovy rodiny, které podle ní z prezidenta "učinilo muže, jenž nyní ohrožuje světové zdraví, ekonomickou bezpečnost a společenské pojivo," uvedl vydavatelský dům Simon & Schuster.

Související

Více souvisejících

Donald Trump John Bolton Bílý dům USA Velká Británie Jaderné zbraně

Aktuálně se děje

před 28 minutami

před 50 minutami

před 1 hodinou

ČEZ

Gazprom zažaloval v Rusku ČEZ, OMV a slovenský ZSE

Soudní dokumenty v Petrohradu potvrdily, že Kremlem ovládaný energetický gigant Gazprom podal žalobu proti české energetické společnosti ČEZ, rakouské OMV Gas Marketing & Trading a slovenské energetické skupině ZSE.

před 1 hodinou

před 1 hodinou

Černobylská jaderná elektrárna

Černobyl po 38 letech od výbuchu není mrtvou zónou. Životu se v okolí daří

Výbuch jaderné elektrárny Černobyl je vyjma shození atomových bomb za války dodnes největší jadernou katastrofou, se kterou se kdy lidstvo setkalo. Radioaktivní mrak po výbuchu, k němuž došlo 26. dubna 1986, zahalil celou Zemi a úřady byly nuceny evakuovat nejen nejbližší okolí elektrárny, ale i dvacetitisícové město Pripjať, dnes přezdívané jako město duchů. Nové výzkumy ale odhalují, že do radioaktivní zóny se postupně vrací život.  

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

Tanky ABRAMS, ilustrační fotografie

Ukrajina stáhla z bojiště americké Abramsy

Ukrajina dočasně stáhla z bojiště americké tanky Abrams M1A1. Ukázaly se jako zranitelné při útocích ruskými drony, uvedla agentura AP s odvoláním na zdroje v americké armádě.

před 9 hodinami

Teplé počasí se vrací. O víkendu teploty výrazně porostou

O víkendu se začne počasí oteplovat. Teploty porostou až k 23 stupňům, uvedl ČHMÚ.cz.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy