Trump šíří dezinformace o původu Harrisové, kritici ho obviňují z rasismu

Americký prezident Donald Trump si vysloužil kritiku a obvinění z rasismu svým komentářem k původu demokratické kandidátky na viceprezidentku Kamaly Harrisové.

Kamala Harrisová
doporučujeme

O političce se začala šířit tvrzení, že není způsobilá nastoupit do úřadu, jelikož její rodiče byli imigranti z Jamajky a Indie, napsala agentura AP. Trumpovi kritici se domnívají, že podobné nepodložené informace by měl prezident odmítnout.

Původem teorie je článek konzervativního právníka Johna Eastmana v časopise Newsweek, ve kterém autor zpochybňuje způsobilost Harrisové, protože její rodiče nebyli v době jejího narození americkými občany.

"Nemám tušení, jestli je to pravda," uvedl Trump na dotaz novináře ohledně zmíněného článku na čtvrteční tiskové konferenci a dodal, že se záležitostí bude zabývat. Eastman je podle něj "vysoce kvalifikovaný, velmi talentovaný právník".

Senátorka Harrisová, kterou si za svou viceprezidentku minulý týden zvolil Trumpův rival a demokratický kandidát do podzimních prezidentských voleb Joe Biden, se narodila ve městě Oakland ve státě Kalifornie. V tomto ohledu jí proto nic nebrání zastávat úřad viceprezidentky, uvádí AP.

Pokud by byl Biden ve volbách plánovaných na 3. listopadu zvolen, stala by se první političkou tmavé pleti, jež by viceprezidentskou funkci zastávala.

Trump v roce 2011 podněcoval také teorie o tom, že se jeho předchůdce Barack Obama narodil v Keni, a stojí tedy v čele země nelegálně. Obama, syn Američanky a Keňana, se přitom narodil na Havaji, což tehdy dokázal kopií rodného listu, který Trump označil za "podvrh".

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Vdova po McCainovi podpoří Bidena, Trump ji přes twitter nevybíravě napadl

23.09.2020 16:16 Aktualizováno Cindy McCainová, vdova po dlouholetém senátorovi a republikánském uchazeči o Bílý dům z roku 2008…

Vakcína proti koronaviru se patrně bude testovat i v Brně

23.09.2020 13:01 Mezinárodní centrum klinického výzkumu Fakultní nemocnice u svaté Anny v Brně (FNUSA-ICRC) bude…

Podíl na vraždě studentů v Mexiku měli vojáci, budou zatčeni

23.09.2020 11:18 Mexické úřady se chystají vydat zatykače v případu únosu a pravděpodobné vraždy skupiny 43 studentů…

"My si přejeme demokracii." Celebrity oddluží floridské vězně, aby mohli…

23.09.2020 08:44 Miliardář a bývalý uchazeč o nominaci demokratů pro prezidentské volby Michael Bloomberg, zpěvák…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama